Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Klafaru ve Žďáru vznikne nová ulice. Bydlet v ní bude i Sáblíková

  11:51aktualizováno  11:51
V lukrativní žďárské čtvrti se začnou připravovat nové parcely pro osm rodinných a osm bytových domů. Své místo si zde vybrala už také rychlobruslařka Martina Sáblíková. Přetlak zájemců bude tlačit ceny pozemků nahoru.

Budoucí Hrnčířská ulice na žďárském Klafaru je zatím zarostlá bodláčím. Brzy začnou vznikat nové parcely. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Na žďárském sídlišti Klafar vzniknou po tříleté pauze nové parcely pro rodinné i bytové domy. Město už vybralo firmy na zasíťování pozemků a předalo staveniště. Infrastruktura pro budoucí Hrnčířskou ulici v lokalitě označované jako Klafar III tak začne vznikat ještě v srpnu.

Jak Žďáru ubývají lidé

Začátek století - 24 289 osob přihlášených k trvalému pobytu

Prosinec 2010 - 22 344 osob

Leden 2015 - 21 629 osob

Prosinec 2015 - 21 511 osob

Červenec 2016 - 21 460 osob

Pro srovnání: Hamrům nad Sázavou během 22 let přibyly čtyři stovky lidí. Další přibudou po dostavění lokality Sluneční vrch.

Pozemků pro rodinné domy, o které byl v posledních letech velký zájem, však bude v první vlně pouze osm.

Kdy a za jakých podmínek se budou parcely prodávat, to budou radní řešit v pondělí 15. srpna.

„Pracuje se na podmínkách a regulativech. Regulativy jsou projednány s městským architektem Zbyňkem Ryškou,“ uvádí mluvčí radnice Nikola Adlerová.

Prozatím se podle ní předpokládá, že se půda bude prodávat formou aukce, ale o tom musí rozhodnout rada města a zastupitelstvo.

Pokud opravdu dojde na dražbu, cena parcel vzhledem k jejich počtu poletí nahoru. Když se naposledy dražily v roce 2013 parcely v části Klafar II, vyšplhaly se ceny některých parcel z tisíce korun za metr čtvereční až na dvaapůlnásobek.

Nové zasíťované pozemky měly být na prodej už v loňském roce. Zahájení stavby však zdrželo rozhodnutí radních umístit na novou ulici i bytové domy. Těch bude také osm.

Opozice kritizuje tempo příprav

„Osm parcel pro rodinné domy připravených za dva roky je málo. Situace je tristní, je škoda, že radní přípravu pozemků odložili a zkoumali další možnosti lokality. Byla tu přemíra snahy něco přehodnocovat,“ kritizuje opoziční zastupitel Vladimír Novotný (ČSSD).

„Je otázka, zda je správné soustředit se na bytové domy. Na druhou stranu vítám každý posun a rozvoj. Osobně bych rád viděl ve městě více startovacích bytů pro mladé,“ míní Novotný.

Podle vedení města je pauza vyvolaná i tím, že nejsou vyřešeny všechny majetkoprávní vztahy v lokalitě.

„První část Hrnčířské ulice je připravena, do toho jsme vstoupili tím, že jsme zařadili i bytové domy. Další ulice ještě nejsou stoprocentně majetkoprávně dořešeny. Nicméně si myslím, že se to dá během příštího roku dotáhnout a pustíme se do dalších paralelních ulic,“ reaguje lidovecký místostarosta Josef Klement.

Olympionička má vybráno

V Hrnčířské ulici bude mít dům i nejslavnější obyvatelka města Martina Sáblíková. Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení dostala parcelu jako dar od zastupitelů před dvěma roky po olympiádě v Soči.

„Chceme tímto krokem ocenit výkony Martiny Sáblíkové, která se velkou měrou zasloužila o propagaci města. Martina má ve Žďáře trvalý pobyt a město má zájem na tom, aby zde bydlela i dál,“ vyjádřila se tehdy Dagmar Zvěřinová, nyní už bývalá starostka za ČSSD.

Sáblíková, která momentálně čeká v brazilském Riu na rozhodnutí, zda bude moci startovat také na letní olympiádě v cyklistické časovce, si pozemek vybrala. „Martina informována je, zná harmonogram prací,“ reagoval místostarosta Klement.

Klafar nemusí být jedinou rozvojovou lokalitou ve městě. „Zároveň hledáme jiné lokality. Náš zájem je prozkoumat třeba okolí Stržanova (místní část Žďáru - pozn. red.), ale i vytipovat místa uvnitř města,“ zmínil místostarosta.

Tato varianta se zamlouvá městskému architektovi Zbyňku Ryškovi, který na radnici nastoupil na začátku letošního roku. „Chtěl bych najít rezervy v centru a širším centru, abychom nemuseli stavět na zemědělské půdě. Územní plán byl při mém nástupu hotový. Až se budou dělat změny, chtěl bych spolupracovat na hledání dalších míst,“ uvedl nedávno v rozhovoru pro MF DNES.

Mnohými Žďárskými zatracované náměstí v posledních letech přece jen ožívá. Čtrnáct nájemních bytů vybudoval brněnský podnikatel Marek Žák v bývalé první základní školy, všechny jsou obsazené. Čtrnáct bytů a jedno studio chtějí do příštího podzimu postavit noví majitelé bývalého hotelu Veliš při rekonstrukci.

Žďárští zatím staví jinde

Tempo přípravy pozemků v poslední dekádě nestačilo pokrýt požadavky obyvatel Žďáru. Nejvíc z toho vytěžily sousední Hamry nad Sázavou, ale i další okolní obce.

„Když jsem před 22 lety nastupoval jako starosta, měli jsme 1 200 lidí, dnes jich je 1 600. Hodně lidí se přestěhovalo ze Žďáru. Vedení města na nás vždycky žárlilo, že jim přetahujeme lidi. My je ale nepřetahujeme, oni neměli pozemky, my ano,“ bilancuje starosta Hamrů Hubert Křesťan.

Lokalita Sluneční vrch (za čerpací stanicí OMV) se 78 parcelami je kompletně vyprodaná.

Odliv lidí z města však bude nejspíš pokračovat, někteří ještě nezačali stavět nebo domy dokončují, tudíž dosud nemají přehlášené trvalé bydliště. S každým občanem uteče městské kase částka zhruba 9 až 10 tisíc korun ročně přerozdělených státem z daní.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Obdivovatel Evy Samkové začal závodit až letos. A už mluví o olympiádě

Čtrnáctiletý snowboardista Tomáš Tůma si poprvé zazávodil letos v lednu. Od té...

Zpočátku jezdil jen rekreačně, na své první závody vyrazil z hecu. Hned zazářil. Takový byl start kariéry snowboardisty...

Odolal silnému vichru i mrazu. Lidé uvidí čtvrtkilometrový stožár zblízka

Technik Vlastimil Hanuš například musel úplně nahoře na špičce stožáru vyměnit...

Na Vysočině není vyšší stavba. Stožáru atmosférické stanice u Košetic na Pelhřimovsku, který dosahuje 254 metrů, nemůže...

Jihlavská zoo bude mít nového ředitele, v bývalé Modetě chce akvárium

Zoolog Jan Vašák.

Novým ředitelem jihlavské zoologické zahrady bude její současný zoolog Jan Vašák. Od 1. července vystřídá Elišku...

Najdete na iDNES.cz