Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve firmě nepracuje, soudí se o smlouvu, přesto chce vést její odbory

  11:17aktualizováno  11:17
Lukáš Komárek versus společnost Mann+Hummel. Firma sídlící na Třebíčsku se opět odvolala ve vleklém soudním sporu se zaměstnancem, o kterém říká, že u ní nepracuje. Komárek, který si myslí opak a dožaduje se vstupu do firmy i ušlé mzdy, už ale byl přijat do jejích odborů.

Lukáš Komárek (vpravo) by se rád vrátil do práce. Firma o něj ale nestojí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Paragrafy umí mechanik seřizovač Lukáš Komárek ze Starče nazpaměť. Dokonale se orientuje v oblasti řetězení smluv na dobu určitou i v právech a povinnostech zaměstnance a zaměstnavatele.

Má za sebou rétoriku i argumenty svého advokáta Luboše Klimenta ze Žďáru nad Sázavou, jehož jméno nedává spát právníkům, co zastupují renomovanou nadnárodní společnost Mann+Hummel. S ní Komárek svedl úspěšný spor o to, zda je, či není jejím zaměstnancem.

„Oni sice tvrdí, že u nich nepracuju, a pustit do fabriky mě nechtějí, ale soudy říkají, že pracuju, dokonce na dobu neurčitou. Především Ústavní soud,“ upozorňuje Komárek.

A tak i když je Komárek podle soudů zaměstnancem společnosti Mann+Hummel, na živobytí si musí vydělávat u konkurence. Chodí na brigády do jihlavského Bosche.

Naopak firemní odbory jej už přijaly za svého člena. A právě v jejich řadách plánuje Komárek získané zkušenosti z vleklého soudního sporu naplno zúročit.

„Rád bych uspěl v podzimních odborářských volbách, dostal se do jejich nejužšího vedení. A až mě vpustí do Mannu, z této pozice bych pak radil kolegům, jak se bránit nezákonnému řetězení smluv na dobu určitou nad rámec toho, co povoluje zákoník práce,“ říká.

Komárkovi by měla firma vyplatit ušlou mzdu

Právě řetězení smluv na dobu určitou je jádrem sporu. Firma Komárkovi více než dva roky prodlužovala kontrakt na dobu určitou vždy o několik měsíců. Když se na ni obrátil, že by podle zákoníku práce chtěl změnit poměr na dobu neurčitou, situace se vyhrotila. Nakonec firma Komárkovi zcela znemožnila chodit do práce.

Následovaly roky soudních sporů. Okresní soud v Třebíči rozhodl ve prospěch zaměstnance, Krajský soud v Brně a Nejvyšší soud naopak ve prospěch zaměstnavatele. Po celou tuto dobu Komárek složitě hledal práci. Z právního hlediska totiž nebylo jasné, zda je stále zaměstnancem firmy, nebo ne.

„Podle Ústavního soudu trval jeho pracovní poměr i nadále a překlopil se na poměr na dobu neurčitou,“ říká dělníkův advokát Luboš Kliment. (o výroku Ústavního soudu si přečtěte zde)

Za pravdu pak dal Lukáši Komárkovi znovu i Okresní soud v Třebíči, když v prvním čtvrtletí letošního roku řešil požadavek na kompenzaci ušlé mzdy, zatím za roky 2012 a 2013. Zcela akceptoval nález Ústavního soudu a zaměstnanci přiřkl částku přes půl milionu korun. (o rozhodnutí soudu čtěte zde)

Touží být odborovým předákem. Pak ho nemohou propustit

Firma se však proti verdiktu opět odvolala. „Tak nás čekají další tahanice. Podle mých zkušeností se to u Krajského soudu v Brně začne projednávat nejdřív na konci roku,“ poznamenal Kliment.

Proč se Mann+Hummel s Komárkem soudí dál, nechce do médií obšírněji komentovat.

„Firma využila svého zákonného práva na odvolání,“ odpověděl stručně Lubomír Krátký z vedení společnosti. Dodal také, že o Komárkově vstupu do odborové organizace vedení firmy nikdo neinformoval.

Komárek chce v odborové organizaci vystoupat až na její vrchol také proto, že by ho pak zaměstnavatel jakožto odborového předáka nemohl propustit. Nové poznatky o této problematice získává v místě své brigády - v jihlavském Boschi.

„Fungují tam tři odborové organizace, ty mají tři šéfy a ti to mají jako hlavní činnost. V Mann+Hummel jsou jedny odbory a jejich boss to má jako činnost vedlejší. To je zvláštní,“ naznačuje, kterou variantu považuje za správnou.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Starosta dobrovolných hasičů Karel Richter zemřel, v čele sborů stál 18 let

Starosta Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Karel Richter.

Dlouholetý starosta dobrovolných hasičů Karel Richter v sobotu náhle zemřel, bylo mu 67 let. Sdružení hasičů Čech,...

Nepil jste? ANO zvažuje zavést před hlasováním zastupitelstva testy

Testování cyklistů na alkohol na vinařské cyklostezce u Strachotína.

Do renesanční síně jihlavské radnice vstupuje hlídka městské policie. Vyzývá vybrané zastupitele, kteří zde zrovna...

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz