Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve firmě nepracuje, soudí se o smlouvu, přesto chce vést její odbory

  11:17aktualizováno  11:17
Lukáš Komárek versus společnost Mann+Hummel. Firma sídlící na Třebíčsku se opět odvolala ve vleklém soudním sporu se zaměstnancem, o kterém říká, že u ní nepracuje. Komárek, který si myslí opak a dožaduje se vstupu do firmy i ušlé mzdy, už ale byl přijat do jejích odborů.

Lukáš Komárek (vpravo) by se rád vrátil do práce. Firma o něj ale nestojí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Paragrafy umí mechanik seřizovač Lukáš Komárek ze Starče nazpaměť. Dokonale se orientuje v oblasti řetězení smluv na dobu určitou i v právech a povinnostech zaměstnance a zaměstnavatele.

Má za sebou rétoriku i argumenty svého advokáta Luboše Klimenta ze Žďáru nad Sázavou, jehož jméno nedává spát právníkům, co zastupují renomovanou nadnárodní společnost Mann+Hummel. S ní Komárek svedl úspěšný spor o to, zda je, či není jejím zaměstnancem.

„Oni sice tvrdí, že u nich nepracuju, a pustit do fabriky mě nechtějí, ale soudy říkají, že pracuju, dokonce na dobu neurčitou. Především Ústavní soud,“ upozorňuje Komárek.

A tak i když je Komárek podle soudů zaměstnancem společnosti Mann+Hummel, na živobytí si musí vydělávat u konkurence. Chodí na brigády do jihlavského Bosche.

Naopak firemní odbory jej už přijaly za svého člena. A právě v jejich řadách plánuje Komárek získané zkušenosti z vleklého soudního sporu naplno zúročit.

„Rád bych uspěl v podzimních odborářských volbách, dostal se do jejich nejužšího vedení. A až mě vpustí do Mannu, z této pozice bych pak radil kolegům, jak se bránit nezákonnému řetězení smluv na dobu určitou nad rámec toho, co povoluje zákoník práce,“ říká.

Komárkovi by měla firma vyplatit ušlou mzdu

Právě řetězení smluv na dobu určitou je jádrem sporu. Firma Komárkovi více než dva roky prodlužovala kontrakt na dobu určitou vždy o několik měsíců. Když se na ni obrátil, že by podle zákoníku práce chtěl změnit poměr na dobu neurčitou, situace se vyhrotila. Nakonec firma Komárkovi zcela znemožnila chodit do práce.

Následovaly roky soudních sporů. Okresní soud v Třebíči rozhodl ve prospěch zaměstnance, Krajský soud v Brně a Nejvyšší soud naopak ve prospěch zaměstnavatele. Po celou tuto dobu Komárek složitě hledal práci. Z právního hlediska totiž nebylo jasné, zda je stále zaměstnancem firmy, nebo ne.

„Podle Ústavního soudu trval jeho pracovní poměr i nadále a překlopil se na poměr na dobu neurčitou,“ říká dělníkův advokát Luboš Kliment. (o výroku Ústavního soudu si přečtěte zde)

Za pravdu pak dal Lukáši Komárkovi znovu i Okresní soud v Třebíči, když v prvním čtvrtletí letošního roku řešil požadavek na kompenzaci ušlé mzdy, zatím za roky 2012 a 2013. Zcela akceptoval nález Ústavního soudu a zaměstnanci přiřkl částku přes půl milionu korun. (o rozhodnutí soudu čtěte zde)

Touží být odborovým předákem. Pak ho nemohou propustit

Firma se však proti verdiktu opět odvolala. „Tak nás čekají další tahanice. Podle mých zkušeností se to u Krajského soudu v Brně začne projednávat nejdřív na konci roku,“ poznamenal Kliment.

Proč se Mann+Hummel s Komárkem soudí dál, nechce do médií obšírněji komentovat.

„Firma využila svého zákonného práva na odvolání,“ odpověděl stručně Lubomír Krátký z vedení společnosti. Dodal také, že o Komárkově vstupu do odborové organizace vedení firmy nikdo neinformoval.

Komárek chce v odborové organizaci vystoupat až na její vrchol také proto, že by ho pak zaměstnavatel jakožto odborového předáka nemohl propustit. Nové poznatky o této problematice získává v místě své brigády - v jihlavském Boschi.

„Fungují tam tři odborové organizace, ty mají tři šéfy a ti to mají jako hlavní činnost. V Mann+Hummel jsou jedny odbory a jejich boss to má jako činnost vedlejší. To je zvláštní,“ naznačuje, kterou variantu považuje za správnou.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Na pracovníka jatek zaútočil rozzuřený býk, muž je v kritickém stavu

V Hlásné Třebani napadl muže býk na pastvě.(15.2.2018)

Velmi vážná zranění, která ho bezprostředně ohrožovala na životě, způsobil zaměstnanci jatek na Jihlavsku rozzuřený...

Další z rubriky

Komunisté a odvolaný náměstek spojují místopředsedu ODS Vystrčila s KSČ

Miloš Vystrčil obhájil na Jihlavsku post senátora.

Komunisté současní a bývalí se přou o to, jestli senátor ODS Miloš Vystrčil byl, nebo nebyl před listopadem 1989...

Obdivovatel Evy Samkové začal závodit až letos. A už mluví o olympiádě

Čtrnáctiletý snowboardista Tomáš Tůma si poprvé zazávodil letos v lednu. Od té...

Zpočátku jezdil jen rekreačně, na své první závody vyrazil z hecu. Hned zazářil. Takový byl start kariéry snowboardisty...

Z prázdného lihovaru, kde se pálily sezonní zbytky, bude minipivovar

V bývalém lihovaru vzniká minipivovar, otevření výčepu piva přímo u zdroje...

Bývalý lihovar v Kamenici u Jihlavy byl roky nevyužívaný. Blíží se však doba, kdy opět ožije. Adaptace budovy na...

Najdete na iDNES.cz