Ve firmě nepracuje, soudí se o smlouvu, přesto chce vést její odbory

  11:17aktualizováno  11:17
Lukáš Komárek versus společnost Mann+Hummel. Firma sídlící na Třebíčsku se opět odvolala ve vleklém soudním sporu se zaměstnancem, o kterém říká, že u ní nepracuje. Komárek, který si myslí opak a dožaduje se vstupu do firmy i ušlé mzdy, už ale byl přijat do jejích odborů.

Lukáš Komárek (vpravo) by se rád vrátil do práce. Firma o něj ale nestojí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Paragrafy umí mechanik seřizovač Lukáš Komárek ze Starče nazpaměť. Dokonale se orientuje v oblasti řetězení smluv na dobu určitou i v právech a povinnostech zaměstnance a zaměstnavatele.

Má za sebou rétoriku i argumenty svého advokáta Luboše Klimenta ze Žďáru nad Sázavou, jehož jméno nedává spát právníkům, co zastupují renomovanou nadnárodní společnost Mann+Hummel. S ní Komárek svedl úspěšný spor o to, zda je, či není jejím zaměstnancem.

„Oni sice tvrdí, že u nich nepracuju, a pustit do fabriky mě nechtějí, ale soudy říkají, že pracuju, dokonce na dobu neurčitou. Především Ústavní soud,“ upozorňuje Komárek.

A tak i když je Komárek podle soudů zaměstnancem společnosti Mann+Hummel, na živobytí si musí vydělávat u konkurence. Chodí na brigády do jihlavského Bosche.

Naopak firemní odbory jej už přijaly za svého člena. A právě v jejich řadách plánuje Komárek získané zkušenosti z vleklého soudního sporu naplno zúročit.

„Rád bych uspěl v podzimních odborářských volbách, dostal se do jejich nejužšího vedení. A až mě vpustí do Mannu, z této pozice bych pak radil kolegům, jak se bránit nezákonnému řetězení smluv na dobu určitou nad rámec toho, co povoluje zákoník práce,“ říká.

Komárkovi by měla firma vyplatit ušlou mzdu

Právě řetězení smluv na dobu určitou je jádrem sporu. Firma Komárkovi více než dva roky prodlužovala kontrakt na dobu určitou vždy o několik měsíců. Když se na ni obrátil, že by podle zákoníku práce chtěl změnit poměr na dobu neurčitou, situace se vyhrotila. Nakonec firma Komárkovi zcela znemožnila chodit do práce.

Následovaly roky soudních sporů. Okresní soud v Třebíči rozhodl ve prospěch zaměstnance, Krajský soud v Brně a Nejvyšší soud naopak ve prospěch zaměstnavatele. Po celou tuto dobu Komárek složitě hledal práci. Z právního hlediska totiž nebylo jasné, zda je stále zaměstnancem firmy, nebo ne.

„Podle Ústavního soudu trval jeho pracovní poměr i nadále a překlopil se na poměr na dobu neurčitou,“ říká dělníkův advokát Luboš Kliment. (o výroku Ústavního soudu si přečtěte zde)

Za pravdu pak dal Lukáši Komárkovi znovu i Okresní soud v Třebíči, když v prvním čtvrtletí letošního roku řešil požadavek na kompenzaci ušlé mzdy, zatím za roky 2012 a 2013. Zcela akceptoval nález Ústavního soudu a zaměstnanci přiřkl částku přes půl milionu korun. (o rozhodnutí soudu čtěte zde)

Touží být odborovým předákem. Pak ho nemohou propustit

Firma se však proti verdiktu opět odvolala. „Tak nás čekají další tahanice. Podle mých zkušeností se to u Krajského soudu v Brně začne projednávat nejdřív na konci roku,“ poznamenal Kliment.

Proč se Mann+Hummel s Komárkem soudí dál, nechce do médií obšírněji komentovat.

„Firma využila svého zákonného práva na odvolání,“ odpověděl stručně Lubomír Krátký z vedení společnosti. Dodal také, že o Komárkově vstupu do odborové organizace vedení firmy nikdo neinformoval.

Komárek chce v odborové organizaci vystoupat až na její vrchol také proto, že by ho pak zaměstnavatel jakožto odborového předáka nemohl propustit. Nové poznatky o této problematice získává v místě své brigády - v jihlavském Boschi.

„Fungují tam tři odborové organizace, ty mají tři šéfy a ti to mají jako hlavní činnost. V Mann+Hummel jsou jedny odbory a jejich boss to má jako činnost vedlejší. To je zvláštní,“ naznačuje, kterou variantu považuje za správnou.

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Chotěboř opraví náměstí a po více než půlstoletí vyzvedne propadlou kašnu

Od poloviny minulého století mají na chotěbořském náměstí propadlou kašnu....

Chotěboř se přiřadila k městům, která hodlají vynaložit miliony na nové centrum. V příštím roce chce modernizovat...

Víc kamionů vedle sebe na kluzké zúžené D1. Kolaps způsobí další vánice

Kolony nákladních aut na 66. km D1 (13. prosince 2018)

Hned několik příčin měl středeční kolaps D1 kolem Humpolce. Před zimou nedokončené práce v rekonstruovaném úseku a z...

Jak zajistit led pro mládež? V Jihlavě plánují koupit další kluziště

Stavba vedlejší haly jihlavského Horáckého zimního stadionu, které se lidově...

Jihlava se připravuje na koupi další ledové plochy. Po dobu, kdy se bude stavět nový Horácký zimní stadion, by mohlo ve...

Najdete na iDNES.cz