Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasič roku se na finálovém galavečeru představí v uniformě i plavkách

  8:35aktualizováno  8:35
Sice se ta soutěž jmenuje Hasič roku 2015, ale porovnávání hasičských dovedností, šikovnosti, zručnosti a rychlosti v ní nikdo nenajde. Lukáš David z Vísky u Chotěboře musel na soustředění nacvičovat choreografii jako „missky“.

Finalista soutěže Hasič roku Lukáš David. | foto: Martina Melušová

„Je to spíš společenská záležitost, taková obdoba miss. Ona je celkově ta soutěž spíš pro ženy hasičky. My jsme jen jako doplněk,“ směje se Lukáš David.

Šestatřicetiletý dobrovolný hasič z ­Vísky u Chotěboře má nakročeno, aby celorepublikové klání ovládl. Postoupil do nejužšího čtyřčlenného finále, v ­němž se poslední říjnový den rozhodne. Mezi finalisty je nejstarší a zároveň je jediným dobrovolným hasičem. Všichni soupeři jsou profesionálové.

Na galavečeru vybere vítěze osmnáctičlenná porota, svého favorita však zvolí i veřejnost. A u ní Lukáš David rozhodně není bez šancí.

Do soutěže se přitom vůbec přihlašovat nechtěl. Svolil až po nějaké té sklence. „Přihlásila mě manželka. Od nás z ­vesnice se už v minulosti do finále soutěže dostala Verča Košťálová, v roce 2012. Od té doby mě lámou, lámou a lámou, až mě zlomili,“ směje se David.

Lukáš David je dobrovolným hasičem ve Vísce u Chotěboře. Patří mezi čtyři...

Lukáš David je dobrovolným hasičem ve Vísce u Chotěboře. Patří mezi čtyři finalisty soutěže Hasič roku.

Už před soutěží tak trochu věděl, co to bude obnášet. Že Hasič roku není klání dovednostní, ale spíš modelingové. „Už na castingu jsme dělali rozhovor před porotou, musel jsem se ukázat v ­plavkách,“ popisuje muž, který je v civilu zedníkem.

Do soutěže se přihlásilo přibližně třicet soutěžících. Minulý týden absolvoval soustředění finalistů, kde se nacvičovala choreografie. „Budeme dělat modely, nástup je v uniformách, pak nějaká promenáda v plavkách. Je to chození, chození a chození. Já jsem z toho hotový,“ povídá sympatický hasič.

S modelingem je to v šestatřiceti letech jeho vůbec první zkušenost. A jak říká, bude rád, až bude po finále a celé to s kamarády pořádně oslaví.

„To je pořád choď rovně, neškubej sebou, nechoď do zatáčky, narovnej se, nemel sebou,“ popisuje denní dril na soustředění. „Hlavní je připravit se na to psychicky,“ tvrdí.

„Ale už se nenechám nikam přihlásit,“ směje se. „A manželce to chci nějak vrátit, něco na ni připravuji,“ snaží se tvářit tajemně. Na manželku Helenu přitom spiklenecky pomrkává. „Takhle my se špičkujeme pořád, abychom se nenudili,“ vysvětlují.

Ale aby nevznikla nějaká mýlka, Davidovi nejsou modelingová rodina. Jsou to naopak dobrovolní hasiči do morku kostí. „Je to u nás rodinná tradice a v našem podání se z toho stává trochu úchylka,“ usmívá se Helena Davidová.

Stát se hasičem, to byla jasná volba

Ona sama je jednatelkou sboru dobrovolných hasičů ve Vísce, je i rozhodčí při hasičských soutěžích. Lukáš je velitelem jednotky. Dobrovolným hasičem byl už jeho praděda, děda i otec. A jejich malý synek, který teď chodí do školky, byl svého času nejmladším dobrovolným hasičem na Havlíčkobrodsku. Do sboru byl zapsán už ve dvou měsících.

„Být hasičem, to je v rodině normální a ve Vísce vcelku běžné. Jsem soutěživý typ, tak jsem se ani moc nerozmýšlel. Po lehkém nakopnutí jsem se před 17 lety přidal,“ vypráví Lukáš David.

Být dobrovolným hasičem ve Vísce je skoro povinnost. Obec má 182 obyvatel, u hasičů je 53 z nich včetně dvaceti dětí. Znamená to pro ně hlavně být po ruce starostovi obce. Pomáhat, kde je potřeba, zařizovat brigády, něco uklidit, natřít, pořádat kulturní a společenské akce. A hlavně se starat o malá hasičata. K nějaké pořádné ostré akci jsou povoláni v průměru jednou do roka.

„Jsme ‚jépéo‘ pětka. Nemáme ani svou cisternu. Fungujeme jen v obci nebo výjimečně, když nás krajské operační středisko někam vyšle,“ vysvětluje Helena Davidová. Za poslední roky těch pokynů k akci mnoho nepřišlo.

Hasiči z Vísky byli například v roce 2010 u požáru stodoly, o rok později zasahovali při požáru skladu spojovací techniky v obci. V roce 2012 se podíleli na hledání sebevraha v Klokočovských lesích. Zatím naposledy byli u úniku nebezpečných látek v obci.

„A v roce 2013 u povodní,“ doplňuje jednatelka sboru. „To jsme také pytlovali baráky,“ rychle dodává její manžel. Tenkrát se sama Víska ocitla pod vodou a dobrovolní hasiči měli co dělat doma. I přesto dokázali zorganizovat veřejnou sbírku pro ještě více postižené lokality. „Vyhecovali jsme se tak, že jsme během dvou dnů shromáždili pomoc v ­hodnotě 25 tisíc korun,“ pochlubila se Davidová.

Podobnou soutěž mají i ženy:




Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...



Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz