Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hasič roku se na finálovém galavečeru představí v uniformě i plavkách

  8:35aktualizováno  8:35
Sice se ta soutěž jmenuje Hasič roku 2015, ale porovnávání hasičských dovedností, šikovnosti, zručnosti a rychlosti v ní nikdo nenajde. Lukáš David z Vísky u Chotěboře musel na soustředění nacvičovat choreografii jako „missky“.

Finalista soutěže Hasič roku Lukáš David. | foto: Martina Melušová

„Je to spíš společenská záležitost, taková obdoba miss. Ona je celkově ta soutěž spíš pro ženy hasičky. My jsme jen jako doplněk,“ směje se Lukáš David.

Šestatřicetiletý dobrovolný hasič z ­Vísky u Chotěboře má nakročeno, aby celorepublikové klání ovládl. Postoupil do nejužšího čtyřčlenného finále, v ­němž se poslední říjnový den rozhodne. Mezi finalisty je nejstarší a zároveň je jediným dobrovolným hasičem. Všichni soupeři jsou profesionálové.

Na galavečeru vybere vítěze osmnáctičlenná porota, svého favorita však zvolí i veřejnost. A u ní Lukáš David rozhodně není bez šancí.

Do soutěže se přitom vůbec přihlašovat nechtěl. Svolil až po nějaké té sklence. „Přihlásila mě manželka. Od nás z ­vesnice se už v minulosti do finále soutěže dostala Verča Košťálová, v roce 2012. Od té doby mě lámou, lámou a lámou, až mě zlomili,“ směje se David.

Lukáš David je dobrovolným hasičem ve Vísce u Chotěboře. Patří mezi čtyři...

Lukáš David je dobrovolným hasičem ve Vísce u Chotěboře. Patří mezi čtyři finalisty soutěže Hasič roku.

Už před soutěží tak trochu věděl, co to bude obnášet. Že Hasič roku není klání dovednostní, ale spíš modelingové. „Už na castingu jsme dělali rozhovor před porotou, musel jsem se ukázat v ­plavkách,“ popisuje muž, který je v civilu zedníkem.

Do soutěže se přihlásilo přibližně třicet soutěžících. Minulý týden absolvoval soustředění finalistů, kde se nacvičovala choreografie. „Budeme dělat modely, nástup je v uniformách, pak nějaká promenáda v plavkách. Je to chození, chození a chození. Já jsem z toho hotový,“ povídá sympatický hasič.

S modelingem je to v šestatřiceti letech jeho vůbec první zkušenost. A jak říká, bude rád, až bude po finále a celé to s kamarády pořádně oslaví.

„To je pořád choď rovně, neškubej sebou, nechoď do zatáčky, narovnej se, nemel sebou,“ popisuje denní dril na soustředění. „Hlavní je připravit se na to psychicky,“ tvrdí.

„Ale už se nenechám nikam přihlásit,“ směje se. „A manželce to chci nějak vrátit, něco na ni připravuji,“ snaží se tvářit tajemně. Na manželku Helenu přitom spiklenecky pomrkává. „Takhle my se špičkujeme pořád, abychom se nenudili,“ vysvětlují.

Ale aby nevznikla nějaká mýlka, Davidovi nejsou modelingová rodina. Jsou to naopak dobrovolní hasiči do morku kostí. „Je to u nás rodinná tradice a v našem podání se z toho stává trochu úchylka,“ usmívá se Helena Davidová.

Stát se hasičem, to byla jasná volba

Ona sama je jednatelkou sboru dobrovolných hasičů ve Vísce, je i rozhodčí při hasičských soutěžích. Lukáš je velitelem jednotky. Dobrovolným hasičem byl už jeho praděda, děda i otec. A jejich malý synek, který teď chodí do školky, byl svého času nejmladším dobrovolným hasičem na Havlíčkobrodsku. Do sboru byl zapsán už ve dvou měsících.

„Být hasičem, to je v rodině normální a ve Vísce vcelku běžné. Jsem soutěživý typ, tak jsem se ani moc nerozmýšlel. Po lehkém nakopnutí jsem se před 17 lety přidal,“ vypráví Lukáš David.

Být dobrovolným hasičem ve Vísce je skoro povinnost. Obec má 182 obyvatel, u hasičů je 53 z nich včetně dvaceti dětí. Znamená to pro ně hlavně být po ruce starostovi obce. Pomáhat, kde je potřeba, zařizovat brigády, něco uklidit, natřít, pořádat kulturní a společenské akce. A hlavně se starat o malá hasičata. K nějaké pořádné ostré akci jsou povoláni v průměru jednou do roka.

„Jsme ‚jépéo‘ pětka. Nemáme ani svou cisternu. Fungujeme jen v obci nebo výjimečně, když nás krajské operační středisko někam vyšle,“ vysvětluje Helena Davidová. Za poslední roky těch pokynů k akci mnoho nepřišlo.

Hasiči z Vísky byli například v roce 2010 u požáru stodoly, o rok později zasahovali při požáru skladu spojovací techniky v obci. V roce 2012 se podíleli na hledání sebevraha v Klokočovských lesích. Zatím naposledy byli u úniku nebezpečných látek v obci.

„A v roce 2013 u povodní,“ doplňuje jednatelka sboru. „To jsme také pytlovali baráky,“ rychle dodává její manžel. Tenkrát se sama Víska ocitla pod vodou a dobrovolní hasiči měli co dělat doma. I přesto dokázali zorganizovat veřejnou sbírku pro ještě více postižené lokality. „Vyhecovali jsme se tak, že jsme během dvou dnů shromáždili pomoc v ­hodnotě 25 tisíc korun,“ pochlubila se Davidová.

Podobnou soutěž mají i ženy:

Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Osm kostí, čtyřicet vazů. Odborník na zápěstí pomáhá i olympionikům

Jaroslav Pilný se stal primářem ortopedického oddělení novoměstské nemocnice...

Už tři roky vede Jaroslav Pilný ortopedické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě. Vyhlášený specialista na...

V jihlavském lesoparku padne jen desetina označených stromů, plošné kácení nehrozí

Kvůli dendrologickému průzkumu dostaly v jihlavském lesoparku Heulos číslo více...

Více než dvě stovky stromů v jihlavském lesoparku Heulos byly v posledních měsících označeny čísly. Kvůli špatnému...

Najdete na iDNES.cz