Člen poroty Pavel Valíček při ochutnávce nejlepších pálenek

Člen poroty Pavel Valíček při ochutnávce nejlepších pálenek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Loňský rok byl slabší, v soutěži nejlepších pálenek uspěl ročník 2009

  • 0
Nejlepší slivovici na třetí ročník Koštu v Martínkově na Moravskobudějovicku přivezl Libor Toman z Lesonic. Jeho pálenka z předloňského roku měla obsah 51 procent alkoholu.

Návštěvníci sobotní akce mohli hned po vyhlášení výsledků všechny hodnocené vzorky ochutnat. V jedné z lahví byla třeba i pálenka ze šípků, raritou byly také dvě pivovice.

Tajné přísady? Hrozinky i houby

Recepty, jak udělat výbornou pálenku, provozovatelé pálenic pochopitelně do detailu neprozradí.

"Někdo přidává hrozinku, někdo kostku cukru," uvedl například Jan Tesař. Profesor Pavel Valíček si nechává dělat pálenky, do kterých přidává jako příchuť léčivé houby.

"A razím zásadu, že si má člověk ráno stopečku slivovice dát," doplnil muž, který má doktorát z přírodních věd.

"Pálenici provozuji asi deset roků," řekl vítěz kategorie slivovic Libor Toman. "V roce 2009 byla velmi dobrá úroda, zato loni slabá,“ připomněl muž z Lesonic. "Slivovice je dobrá, pokud máte dobrý kvas. Kvas je nejdůležitější, v pálenici se už na tom moc změnit nedá. Tam už se to jenom vypálí," popsal Libor Toman.

Košt pálenek se v Martínkově konal potřetí v historii. Členové poroty zasedli již v pátek, den před vyhlášením výsledků, aby posoudili kvalitu jednotlivých nápojů. V porotě byli zástupci pálenic i zástupce Ústavu ovocnictví na Zahradnické fakultě Mendelovy univerzity. Do hodnocení se však zapojují i místní občané a obyvatelé okolních obcí.

"Původně jsme měli obavu, kolik se nám sejde vzorků – kvůli slabé loňské úrodě ovoce. Máme ale 66 nápojů, s čím jsme spokojeni. Loni bylo přes 80 pálenek," uvedl za organizátory Josef Pléha.