Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Loď Vysočina na „Horáckém moři“ u Třebíče vplula do páté sezóny

  19:37aktualizováno  19:37
"Horácké moře", jak zdejší obyvatelé přezdívají Dalešické přehradě, je jedinou vodní plochou na Vysočině, kde jezdí pravidelná lodní osobní doprava. Loď Vysočina byla spuštěna na hladinu 28. června 2007 a od tohoto dne za čtyři sezóny přepravila 105 tisíc pasažérů.

Loď Vysočina vozí po Dalešické přehradě turisty (7.5. 2011) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Letošní, pátá sezóna, je pro ni trochu jiná. Pasažéři se už nesetkají s usměvavým "stálým" kapitánem, protože třiašedesátiletý Petr Zicha letos na jaře zemřel. Navíc je to zřejmě poslední sezóna lodi Vysočina na Dalešické přehradě, od příštího roku by měl lodní dopravu provozovat jiný dopravce.

Jízdní řád

v hlavní sezóně 26.6. – 31.8., denně mimo pondělí

Kramolín      9.30 / 13.00 / 15.30

Dalešice      9.40 / 13.10 / 15.40

Hartvíkovice      10.00 / 13.30 / 16.00

Třesov            10.10 / 13.40 / 16.10

Koněšín           10.35 / 14.05 / 16.35

+++

Koněšín           10.45 / 14.15 / 16.45

Třesov            11.10 / 14.40 / 17.10

Hartvíkovice      11.20 / 14.50 / 17.20

Dalešice    11.40 / 15.10 / 17.40

Kramolín    11.50 / 15.20 / 17.50

Mimo sezónu jezdí jen první dva spoje, a to o víkendech.

"Loď Vysočina, vyrobená v roce 1958 v Maďarsku, která pod názvem Dyje brázdila několik desetiletí i vlny nedaleké Vranovské přehrady, by měla být odvezena," říká Jakub Turek ze společnosti Quarter, která nyní lodní dopravu na Dalešické přehradě provozuje.

Letošní plavba na lodi Vysočina začala 16. dubna, a zatím se za jejím kormidelním kolem střídá několik kapitánů. Tento víkend je to Jaroslav Antropius. "Běžně jezdím na Orlické přehradě, ale tady jsem už byl před dvěma lety, letos jedu potřetí," říká zaskakující kapitán. Teď, když se na Dalešicích jezdí jen o víkendech, vypomáhají osádky lodí z jiných lokalit, ve kterých společnost Quarter lodní linky provozuje.

Náročnější to bude v hlavní sezóně. V ní bude loď jezdit z Kramolína do Koněšína kromě pondělků třikrát denně. Lodní doprava na Dalešické přehradě má pět zastávek: Kramolín, Dalešice, Hartvíkovice, Třesov a Koněšín, cena plavby na nejdelší vzdálenost je pro dospělé 100 Kč, zpáteční jízdenka pak vyjde na 180 Kč, 45minutová vyhlídková plavba pak na 90 Kč.

S Vltavou se to nedá srovnat, říká kapitán

"Tady je řeka Jihlava dost úzká, na Vltavě je to širší a navíc je tam mnohem větší vzdálenost," porovnává Antropius "Horácké moře" s domovským Orlíkem. "Na Vltavě se jezdí od přehrady až do Týna nad Vltavou, úsek je dlouhý 60 km, cesta trvá pět hodin, do dvou let by se měla řeka usplavnit až do Českých Budějovic, tady se cesta jedním směrem z Kramolína do Koněšína zvládne za hodinu," porovnává kapitán.

Fenka Mína na lodi Vysočina na Dalešické přehradě (7.5. 2011)

Fenka Mína na lodi Vysočina na Dalešické přehradě (7.5. 2011)

 Krajina na Vysočině se mu líbí, ale připomíná, že se osádka lodi dost nadře s úpravami přistávacích můstků. Zdejší přehrady na řece Jihlavě, větší Dalešická a pod ní menší Mohelenská, tvoří soustavu přečerpávacích vodních děl, a tak hladina kolísá během dne o několik metrů.

A jak se vyvíjí letošní sezóna na lodi Vysočina, pokud jde o počet cestujících? "Zatím nejlepší byl velikonoční víkend, to jsme měli plno," říká Jakub Turek. "Teď je to slabší, ráno je zima a navíc jsou tento víkend závody automobilů v nedaleké Náměšti nad Oslavou," dodává, zatímco jeden z nejstálejších cestujících, fenka Mína v námořnickém oblečku, se od něj nechává drbat za ušima.

Loutkové divadlo i soutěž krásy na pláži

Pro cestující připravili na letošní léto kromě pravidelných a vyhlídkových plaveb i několik zajímavých akcí. "Pro děti je na 11. června připravené loutkové divadlo, hra má příznačný název 'Vojna s turkem', ale se mnou loutky snad bojovat nebudou," usmívá se Jakub Turek.

Největší akce se na Dalešické přehradě uskuteční 30. července, kdy je kromě tradiční soutěže Miss pláž v kempu Wilsonka připraveno několik dalších akcí na vodě i na souši. "Podrobnosti zatím neprozradím, protože stále jednáme s celou řadou subjektů v okolí přehrady a konečná podoba akce není ještě hotová," naznačuje Turek.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby pro Kraj Vysočina proběhnou v obvodu č.53 - Třebíč. Kandidují: Naděžda Dobešová, Marie Dudíková, Vladimír Kotek, Miroslav Michálek, Marek Nevoral, Petr Paul, Michal Šalomoun, Stanislav Zíma a Hana Žáková. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Lesy na Vysočině zaplavily hřiby, lidé si jich domů nosí až stovky

Stačí hodinka v lese a košík je plný hub. Vcelku jednoduše lze najít zdravé i...

Příjezdové cesty do lesů na Jihlavsku jsou v tomto týdnu obsypané auty. Po lesích se prochází tisíce houbařů, kteří...

Přijeli jako uhlobaroni, říká o uprchlících z Iráku lídr jihlavské SPD

Jedničkou kandidátky SPD v Jihlavě je Petr Paul. U policie pracoval i jako šéf...

Před čtyřmi lety se na kandidátce Úsvitu přímé demokracie do jihlavského zastupitelstva nedostal. Letos jde do...V Polné už třetí den vyzvání telefon. Všichni chtějí na Spartu

Smutný hrdina I přes deset inkasovaných gólů trenér Slavoje Polná Michal...

Od pátku, kdy skončilo losování 3. kola fotbalového MOL Cupu, je Polná na nohou. Domácímu Slavoji totiž los určil za...

Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Bývalý starosta kandiduje na radnici přímo z vězení, věří v propuštění

Ladislav Horký stál v čele Lipnice nad Sázavou v letech 2002 až 2010. Podle...

Bývalý starosta Lipnice nad Sázavou Ladislav Horký kandiduje do komunálních voleb jako nezávislý a ve svém volebním...

Další z rubriky

Školáci se rozjeli, křídami počmárali i mobiliář na brodském náměstí

Při doprovodné akci ke Dni bez aut děti v Havlíčkově Brodě nepokreslily jen...

Děti pomalovaly náměstí v Havlíčkově Brodě. V rámce akce pořádané ke Dni bez aut křídou kreslily nejen na chodníky, ale...

Brod přidal po bouřlivé debatě milion na střechu kostela z 13. století

Kostel svaté Kateřiny v Havlíčkově Brodě.

V dohledné době by se měla dočkat opravy jedna z nejcennějších, ale zároveň také nejzanedbanějších památek v Havlíčkově...

Jihlavě stačí dvě ledové plochy, novou halu nepotřebuje, tvrdí lídr ODS

„Jestliže je někdo jihlavský patriot, za něhož se já považuju, Jihlavákem být...

Je pouze jedním ze dvou lídrů na kandidátkách pro komunální volby v Jihlavě, komu ještě nebylo 40 let. Petr Laštovička...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.cz