Ukázka textu takzvané Lipnické bible s iniciálou a několika autorovými...

Ukázka textu takzvané Lipnické bible s iniciálou a několika autorovými poznámkami. | foto: Archiv spolku Za záchranu rodného domu malíře Jana Zrzavého

Vzácná Lipnická bible se po šesti stech letech může na čas vrátit domů

  • 0
Za pět let by mohli návštěvníci hradu Lipnice na vlastní oči vidět nejcennější dokument, který se váže k jeho historii. Z Muzea bible v americkém Oklahoma City by na Havlíčkobrodsko mohla přicestovat takzvaná Lipnická bible. Stalo by se tak rovných 600 let po jejím sepsání.

Lipnickou bibli dokončil roku 1421 augustiniánský kanovník Matouš z Roudnice. Poté, co byl tamní klášter obléhán husity, uprchl a dílo, na němž pracoval, dokončil právě na Lipnici.

Zajímavostí je, že historikové s jistotou nemohou říct, zda to bylo na hradě Lipnici na dnešním Havlíčkobrodsku, či v jiné Lipnici.

Hrad Lipnice nad Sázavou

„V té době bylo obcí, měst i hradů tohoto jména vícero. To už se nejspíš nikdy nezjistí. Nicméně domníváme se, že bibli Matouš dopsal právě u nás,“ řekl kastelán lipnického hradu Marek Hanzlík.

Vzácná kniha, která se dochovala po staletí a stále je v až neuvěřitelně zachovalém stavu, se momentálně nachází v oklahomském Muzeu bible v USA. Dostala se tam ze soukromé sbírky ze Švýcarska.

Hrad se bude snažit ji na rok 2021, tedy přesně 600 let od jejího sepsání, zapůjčit. „Je to na dobré cestě,“ podotkl s nadějí v hlase Hanzlík.

Ředitele oklahomského muzea lipnický hrad okouzlil

Na Lipnici se byl v létě podívat ředitel oklahomského muzea David Trobisch. Hrad a nově upravené prostory ho doslova okouzlily. Americké muzeum nyní vypracuje seznam požadavků, které bude kvůli zapůjčení bible na správce památky mít.

Plány na zapůjčení Lipnické bible do České republiky začaly vznikat loni. A jak už tomu u podobných věcí bývá, velkou roli sehrála náhoda.

U příležitosti 600 let od upálení Mistra Jana Husa se na Lipnici konala výstava ke vzniku takzvaného Stížného listu. To byl manifest 425 českých a moravských šlechticů proti upálení Mistra Jana Husa. Inicioval ho Čeněk z Varntenberka, tehdejší majitel lipnického panství. „Byl to jeden z vůbec prvních emancipačních kroků české šlechty do evropského prostoru,“ popsal ho Marek Hanzlík.

Součástí výstavy byla i odborná konference a na ní právě padla zmínka o Lipnické bibli. Do té doby o ní nikdo v Lipnici neměl ponětí. O její zapůjčení nyní usiluje společně s hradem i spolek Za záchranu rodného domu malíře Jana Zrzavého v nedaleké Okrouhlici, který byl iniciátorem výstavy Stížný list.

Dosud nejcennějším dokumentem byla historie rodu Thurnů

Pro Lipnici, ačkoliv se stoprocentně neví, zda byl rukopis dokončen právě na ní, to je zatím nejcennější známý dokument. „Je to nejstarší písemná památka vztahující se k Lipnici. Navíc je v neuvěřitelně zachovalém stavu. Je psána v latině s množstvím ilustrací,“ popsal Hanzlík.

Bible rovněž nabízí jedinečný a naprosto autentický vhled do tehdejších polemik katolíků a kališníků. „Autor si na stránky vypsal i osobní poznámky, které by podle něho bylo vhodné použít při argumentaci s kališníky,“ pravil kastelán.

Až dosud byl za nejcennější dokument se vztahem k Lipnici považován rukopis z poloviny 16. století, který v italštině líčí historii tehdejších majitelů hradu, rodu Thurnů. Vzácný svazek je uchován v Moravském zemském archivu v Brně.