Lípa si vyhlášení výsledků krajské části soutěže Vesnice roku 2016 užila. Na...

Lípa si vyhlášení výsledků krajské části soutěže Vesnice roku 2016 užila. Na fotbalovém hřišti se ho zúčastnily například i děti z příměstského tábora. Nyní na obec z Havlíčkobrodska čeká účast v celostátním kole. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vysočinskou vesnicí roku je Lípa. I díky škole s ceněným ředitelem

  • 0
Po tříleté snaze se Lípa na Havlíčkobrodsku dočkala. Dva roky sbírala vavříny v dílčích soutěžích. Celkové vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku slaví letos. Místní jsou pyšní zejména na svoji školu, litují naopak zavření zdejší pily či horších časů zemědělského družstva.

Na koruně třešně v Lípě u Havlíčkova Brodu sedí papoušek a hlasitě si prozpěvuje. Opodál, po silnici kolem kulturního domu, jede na kole starší pán, jenž má na řídítkách zavěšený ešus s obědem.

Na návsi, uprostřed níž je malý rybníček a na jeho hladině se „nahřívají“ lekníny, se tyčí několik lip. Ne náhodou byla kdysi dávno obec pojmenována právě Lípa.

Krajské kolo Vesnice roku

Zlatá stuha - celkový vítěz: Lípa (Havlíčkobrodsko)

Modrá stuha - za společenský život: Heřmanov (Žďársko)

Bílá stuha - za činnost mládeže: Nová Ves u Nového Města na Moravě (Žďársko)

Oranžová stuha - za spolupráci obce a zemědělského subjektu: Sobíňov (Havlíčkobrodsko)

Zelená stuha - za péči o zeleň a životní prostředí Šebkovice (Třebíčsko)

Cena naděje pro živý venkov - za místní spolkový život: Vepříkov (Havlíčkobrodsko)

Po průjezdu vesnicí vám na první pohled nepřijde, že by byla něčím výjimečná. Přesto se Lípa, kde podle posledního sčítání žije přes 1 100 lidí, pro letošek dočkala ocenění Vesnice roku Kraje Vysočina.

„Poděkování patří všem, kteří se u nás na přípravě soutěže Vesnice roku podíleli. Podobná ocenění jsou pro obec vždycky dobrou vizitkou,“ těší starostu Jiřího Kunce.

V Lípě si svůj úspěch užívají o to víc, že o něj usilovali delší dobu. Obec se do soutěže poprvé přihlásila před dvěma lety. A hned na první pokus brala cenu za spolupráci se zemědělskými subjekty.

O rok později se pak dočkala uznání za činnost mládeže a letos už dosáhla na hlavní cenu. S ní dostala od ministerstva pro místní rozvoj také mimořádnou dotaci milion korun.

Škola láká i děti z okolí, rozkvetla co do kvality i vzhledu

Mezi starousedlíky se v Lípě mohou právem počítat i manželé Hana a Karel Kumštarovi, kteří zde žijí už 60 let. „Obec se za ta léta proměnila hrozně moc,“ vzpomíná paní Hana.

Hodně si cení zejména pokroku, kterého dosáhla místní škola. „Za ta léta úplně rozkvetla. Je úžasná, jak co se týče kvality vzdělání, tak vzhledově. Spousta dětí z okolí jezdí radši do naší devítiletky než do Havlíčkova Brodu,“ potvrzuje její slova manžel Karel.

Ostatně zásluhy dlouholetého ředitele školy Antonína Gerži ocenil před rokem při své návštěvě i prezident Miloš Zeman. „Naše obec za poslední roky hodně zkrásněla. Každý rok získá nějakou stuhu v soutěži Vesnice roku,“ ocenil úsilí obecního úřadu dnes už bývalý kantor.

Lidé z Lípy chodí nakupovat do dvou obchodů se smíšeným zbožím, další nabízí textil a papírenské výrobky. Ve vesnici fungují i dvě hospody.

Jediné, co Lipenské mrzí, jsou tak problémy tradičních místních zaměstnavatelů. Zemědělské družstvo se - jako spousta dalších - muselo po roce 1989 prát s horšími časy, snížit početní stavy a pozměnit i produkci. Ale přežilo a funguje, na rozdíl od už bývalé pily. „Té je škoda, zaměstnávala hodně lidí,“ krčí rameny manželé Kumštarovi.