V letní školní družině by se děti měly zabavit po dobu, kdy jsou jejich rodiče v práci. Ilustrační snímek.

V letní školní družině by se děti měly zabavit po dobu, kdy jsou jejich rodiče v práci. Ilustrační snímek. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Rodiče z Okříšek chtějí letní družinu, rozhodnou výsledky ankety

  • 0
Rodiče školáků prvního stupně ve dvoutisícových Okříškách na Třebíčsku chtějí, aby se vzdělávací zařízení postaralo o děti i o prázdninách. Usilují o zřízení letní družiny. O tom, zda jim obec vyhoví, rozhodne anketa. Na Vysočině taková služba není a není příliš obvyklá ani jinde v republice.

Kam s malými školáky o letních prázdninách, když rodiče pracují, nedostanou dovolenou a příbuzní nemůžou pomoci? V dvoutisícových Okříškách teď úřad dělá průzkum, a pokud by se závazně přihlásil na příští léto dostatek dětí, uvažují o letním provozu školní družiny.

"Tento nápad se objevil na jednání rady městyse. Je to reakce na hlasy maminek žáků prvního stupně. Když bude zájem, vyjdeme jako zřizovatel základní školy vstříc jejich přání," řekla místostarostka Jana Dvořáková.

Zatím můžou rodiče hlasovat v "klikavé" anketě na webových stránkách. Z devětadvaceti respondentů už pětadvacet odpovědělo, že by rádi své dítě do družiny umístili i za cenu vyššího poplatku, než je obvyklá stokoruna měsíčně v průběhu školního roku.

Místní Miloslava Nováčková má dceru, která se chystá do první třídy. Letní školní družinu by využila.

"Půjdu se na to informovat. Teď jsem nezaměstnaná, ale rýsuje se mi práce, navíc na směny a příbuzní už tak budou v průběhu roku hodně hlídat. Nemůžu to po nich chtít donekonečna," popsala svou situaci Nováčková.

Úřad očekává seriózní přístup rodičů

"Každý je dnes za práci samozřejmě vděčný. Na druhou stranu je o strach nechat malé děcko, byť ve školním věku, doma samotné," dodala.

Úřad městyse rodičům na rovinu vzkazuje, že od nich očekává seriózní přístup a že přihlášky budou myslet vážně. V případě velkého zájmu zabere příprava nemálo času i peněz a byla by škoda, kdyby se nakonec ukázalo, že snaha vyšla naprázdno.

"O přesném modelu provozu družiny se budeme bavit, až padne rozhodnutí. Zdá se mi přijatelné, že by mohla být dva týdny v červenci a dva týdny v srpnu. Nemělo by chodit méně než deset dětí," řekla místostarostka Dvořáková.

Na Vysočině není provoz letní družiny při základních školách obvyklý. Z pěti největších měst ani v jednom tato služba v době hlavních prázdnin nefunguje.

"Tento požadavek ze strany rodičů v Jihlavě nezazněl ani jsem o takovém přání neslyšel. A nevím o žádné obci v okolí, že by tam otevřeli družinu v létě," reagoval vedoucí odboru školství na jihlavském magistrátu Tomáš Koukal.

Zkušenosti nasbírají na severu Moravy a na Náchodsku

Podobně hovořil také jeho kolega z Pelhřimova Bohumil Kovanda. "Nevím o tom, že by rodiče u nás měli takové přání. Pelhřimov nabízí například příměstský tábor," řekl Kovanda s tím, že není úplně jednoduché družinu o prázdninách zřídit, protože i její zaměstnanci si musejí vybrat dovolenou. Ve Žďáru nad Sázavou a v Třebíči je to podobné.

Jinde v republice ovšem letní školní družiny fungují. Rodiče tam mohou své děti umisťovat například v Opavě nebo v Bohumíně na severu Moravy. S velkou odezvou se tato služba zaměstnaným rodičům setkává ve čtyřtisícové Polici nad Metují na Náchodsku.

"Letní školní družina je u nás tradiční. A je o ni obrovský zájem. Dochází do ní okolo sedmdesáti dětí. Přednostně bereme naše kmenové. Ale můžou sem dojíždět také děti z okolních vesnic, kde jsou malotřídky," objasnila polická starostka Ida Jenková.

V Polici nad Metují trvá letní družina podle jejích slov polovinu prázdnin. A v příštím roce se tu chystají zkoordinovat časově příměstský tábor tak, aby rodiče měli možnost umístit malého školáka v kterémkoli termínu po celé léto.