Haškovu ulici v Ledči rozděluje hranice památkové zóny. Na jedné straně zóna platí, na druhé ne. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Chceme zmenšit památkovou zónu, potvrdila většina v Ledči nad Sázavou

  • 1
Tak drtivý výsledek nečekali ani ti největší optimisté. Více než 95 procent obyvatel Ledče nad Sázavou si přeje zmenšení městské památkové zóny. Ukázaly to výsledky ankety, kterou radnice uspořádala společně s prvním kolem prezidentských voleb. Radnice se chce hlasem lidí řídit.

V anketě se mohli obyvatelé města vyjádřit, zda si přejí revizi a zmenšení městské památkové zóny.

Hlasovalo 1 979 lidí, což bylo 43 procent voličů. "Odpověď ano zaškrtlo 1 862 z nich, proti se vyjádřilo pouze 89 lidí," vyčíslil starosta Petr Vaněk.

Výsledky ankety

V anketě konané současně s prvním kolem prezidentských voleb hlasovalo 1 979 lidí. To je téměř 43 procent obyvatel města s volebním právem. Redukci památkové zóny si přeje 1 862 z nich, tedy zhruba 95,4 procent. Proti se vyslovilo jen 89 obyvatel, což je něco přes čtyři a půl procenta.

Že zvítězí zastánci redukce památkové zóny byl starosta přesvědčen už před vyhlášením ankety. Že to ale bude tak výrazné, ho samotného zaskočilo.

„Říkali jsme si, že když budou pro revizi tři čtvrtiny, bude to pěkné číslo. Takhle jasně vidíme, jaký je památková zóna pro obyvatele problém,“ konstatoval.

Rozsah městské památkové zóny Ledeč trápí už dlouho. Spadá do ní prakticky celý střed města. Kvůli tomu například nemohly být pokáceny stromy na hřbitově, které zasahují do hrobů a znemožňují pohřbívání.

Hranice památkové zóny vedou nesmyslně středem ulic. Domy na jedné straně musí splnit podmínky památkářů, na druhé už nikoliv. Při tom se třeba v ulicích Pod Skalkou a Jaroslava Haška jedná o bytovky ze 70. až 90. let minulého století.

Do konce ledna odejde z Ledče na ministerstvo ostrý dopis

Ledečské radnici už došla trpělivost a nechala lidi vyjádřit se, zda takovou památkovou zónu chtějí, nebo zda by si přáli její revizi a následné zmenšení.

"Vždyť v rozsáhlé památkové zóně, kam spadá celé centrum města, je jen jedenáct památkově chráněných objektů," dodal ledečský starosta.

Ihned po oznámení výsledků je připraven jednat. Zmenšení památkové zóny totiž nezáleží na něm nebo na vedení radnice. Zmenšit ho může jen ministerstvo kultury po doporučení památkářů.

"Ještě do konce ledna odejde z Ledče na ministerstvo hodně ostrý dopis," plánuje starosta.

Víc se radnice v celé záležitosti zatím angažovat nechce. "Necháme na památkářích, jak se k tomu postaví a jak zónu zmenší jen na nejnutnější objekty," řekl Petr Vaněk. Chtěl by ale, aby k faktické změně jejích hranic došlo nejpozději do konce letošního roku.

Veškeré podněty nasbírané zpravidla během dvou let předává ministerstvo kultury k posouzení Národnímu památkovému ústavu a na základě jeho odborné analýzy věc vyhodnotí. Zváží pak další postup, kterým může být i změna rozsahu památkové zóny.

Ledečské pekařství U Dymáků. Jedna z památkových budov získala loni zpět dekoraci typickou pro fasádu renesančních budov.

"Víme, že v Ledči je problém s hranicemi památkové zóny. Nově by se mohly vést podle parcel v katastru nemovitostí," souhlasí Tomáš Vícha z Národního památkového ústavu v Telči. "Ale to je problém jediný a drobný. Rozsah památkové zóny zásadně měnit nechceme," doplnil.

Velké redukce nebo dokonce úplného zrušení památkové zóny, což bylo původním požadavkem ledečské radnice, se město ani podle ministerstva kultury nejspíš nedočká.

"Bylo by možné o tom uvažovat, pokud by pominuly důvody, pro které bylo území za památkovou zónu prohlášeno. Zatím však takové důvody nenastaly a ani v památkovém zákonu není zmocnění pro zrušení památkově chráněných území," poznamenal Jan Vondryska z tiskového odboru ministerstva.