Nešťastní jsou poctiví obyvatelé tří bytovek v takzvaném „účku“ na sídlišti...

Nešťastní jsou poctiví obyvatelé tří bytovek v takzvaném „účku“ na sídlišti Jarní v Jihlavě. Kvůli finančním problémům několika domácností je vysoký dluh ve fondu oprav. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Neplatiči v jihlavském „účku“ dluží statisíce. Hrozí jim exekuce

  • 2
Nešťastní jsou poctiví obyvatelé tří bytovek v takzvaném „účku“ na sídlišti Jarní v Jihlavě. Kvůli finančním problémům několika domácností je vysoký dluh ve fondu oprav. Řádně platící obyvatelé se obávají, že by mohlo kvůli neplatičům například přijít o elektřinu nebo teplou vodu.

Za vážnou označil finanční situaci v domech v takzvaném „účku“ v Jarní ulici jednatel správcovské společnosti Bytservis Ludvík Maksymczuk.

Důležité oznámení rozeslal vlastníkům bytů v domech na adresách Jarní 6, 8 a 10 již během léta. Problém se od té doby ovšem nepodařilo vyřešit. V prosinci se proto má uskutečnit mimořádná schůze obyvatel. Budou následovat další exekuce a soudy?

Bytservis majitele bytů upozornil na dlouhodobou platební nekázeň některých domácností, která se týká plateb do fondu oprav a na služby. Dluh tam k 31. červenci přesáhl 900 tisíc korun.

Aktuální údaj odmítl Bytservis MF DNES sdělit. „To, na co se dotazujete, jsou privátní informace týkající se vlastníků a z naší strany nejsme oprávněni je poskytovat cizí osobě,“ vysvětloval Maksymczuk.

Tak pojďme zpět k známým datům z poloviny léta, jež má MF DNES k dispozici.

Čtrnáct neplatících domácností, jen ve třech vchodech

Firma Bytservis v dopise domácnosti informovala, že ve zmíněných třech vchodech je celkem čtrnáct neplatičů, z toho pět bylo už zažalováno a u pěti se připravovala žaloba. Další fáze? Exekuce nebo až prodej bytu.

Řádně platícím domácnostem se nelíbí, že ve společenství vlastníků mají ručit za dluhy neplatičů. Také se obávají, že může kdykoli nadejít okamžik, že energetici odpojí elektřinu a vodárny zase utáhnou kvůli dluhům vodovodní kohoutky.

„V těch fondech je problém s penězi. My platíme 1 900 korun měsíčně. Kdyby tam jiní neměli dluh, asi by ve fondu byla vysoká částka,“ přemítala jedna z obyvatelek domu s číslem popisným 6.

„Když ve fondu nemáme nic, co bychom dělali, kdyby se něco stalo? Dělala se tady před časem nová okna, a tím jsme se na deset roků ‚odepsali‘. Naštěstí už střechu opravili, ta nebyla také dobrá. Jde o to, aby se do fondu platilo. Teď budeme mít do čtrnácti dní schůzi. Na neplatiče budeme muset udeřit,“ domnívá se jeden z jejích sousedů.

„Jsme v zoufalé situaci. Máme tak akorát na provoz,“ potvrdil domovník ze šestky.

„Někteří už mají exekuci. Ale to nastalo až tak po třech letech neplacení,“ posteskl si.

„Nejdřív s tím musíte jít k soudu, pak musí být pravomocný rozsudek. Když si ten člověk nevyzvedne obsílku, zase běží nějaké lhůty. Pak je odsouzený, že má zaplatit. Jenže nezaplatí a až pak za pár měsíců následuje exekuce,“ popsal dlouhou proceduru.

Exekutor vypíše lhůtu na prodej bytu. A ten se třeba v prvním kole neprodá... Zase zpoždění. „Teď je ale v bytě nový majitel a ten už platí. Mezitím ale dluh toho původního narostl na 250 tisíc korun,“ vyčíslil domovník. „A to nám už nikdo nikdy nezaplatí, ten člověk je předlužený,“ pokrčil rameny.

„Už to tady trochu jde,“ řekl k situaci v účku muž, který ve středu ráno venčil svého psa. Narážel na situaci, že některé rodiny problémových lidí se z bytovek v Jarní přestěhovaly jinam.

Město má v těch vchodech dva byty. Podle mluvčího Radka Tulise jejich obyvatelé řádně platí do fondu i za služby. Mluvčí jihlavské radnice potvrdil, že informace o problémech s dluhem ve fondu oprav na magistrátu od léta mají.

„Jinak než exekucemi a soudem se to s těmi neplatiči asi řešit nedá,“ řekl náměstek jihlavského primátora Jaroslav Vymazal.

Sociálně vyloučené už „účko“ podle kraje není

„Bude schůze, kde se to bude řešit. A optimální by bylo, kdyby ti majitelé bytů, kteří neplatí a neplní všechny své povinnosti, přišli a nejlépe dluh zaplatili. Nebo to vysvětlili a nastavili si nějaký splátkový kalendář,“ nastínil Vymazal.

„Pokud nebude možná domluva, bude se situace muset řešit právně,“ dodal náměstek primátora.

A co na to kraj, který se věnuje na Vysočině „sociálně vyloučeným“ lokalitám? „Účko“ v současnosti pod tato místa nespadá.

Podle mluvčí Jitky Svatošové jde ve třech vchodech v Jarní o právní vztahy, které řeší občanský zákoník. „Spoluobčané mohou využít občanskou poradnu, případně se obrátit na majitele domu,“ doplnila Svatošová.

„Vzhledem k tomu, že se neplatiči pravděpodobně rekrutují i ze statutárních orgánů společenství vlastníků, je velký problém tuto situaci v domě řešit,“ upozornil mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Město se jinak chystá vylepšit situaci v „účku“ v rámci evropských projektu. Jeden z nich se bude týkat právě sídliště Jarní. Vylepšit se podle náměstka primátora Jaroslava Vymazala mají chodníky, zeleň a mobiliář. Vzniknou kontejnerová stání.

„Ten projekt by se měl v příštím roce zrealizovat,“ předpokládá Vymazal.