Focení jako krajského radního současného náměstka hejtmana Libora Joukla po volbách už čekat nebude. Je ale možné, že na kraji zůstane v jiné roli.

Focení jako krajského radního současného náměstka hejtmana Libora Joukla po volbách už čekat nebude. Je ale možné, že na kraji zůstane v jiné roli. | foto: MF DNES

Obžalovaný náměstek Joukl dostal nabídku zůstat na kraji i bez voleb

  • 2
Letošní ohlášený konec obžalovaného náměstka Libora Joukla (ČSSD) na hejtmanství nemusí být definitivní. Politik dostal neformální nabídku, aby pro kraj pracoval „jiným způsobem“ i po volbách, do nichž ho strana nepustí. Má to dvě podmínky: očistí jej soud a sociální demokracie uspěje u voličů.

Libor Joukl patří v současnosti k nejvlivnějším politikům na Vysočině. Na hejtmanství se stará o klíčové oblasti dopravy a majetku. Když se opravují krajské nemocnice, hrady, školy, muzea, silnice či domovy důchodců, spadá to do jeho gesce.

Letos na podzim má o svůj vliv přijít. Kvůli údajně předraženému nákupu silničářských sypačů půjde před soud a jako obžalovaný nebude kandidovat.

Hejtman Jiří Běhounek (nestraník za ČSSD) by ale o jednoho z nejbližších spolupracovníků nerad přišel. Joukl byl totiž před osmi lety jako hlavní postava u toho, když se tehdejší primář stal hejtmanem.

„Říkal mi: Tys mě do toho navezl a teď mě v tom necháš? Odpověděl jsem, že když bude mít zájem o moje služby, rád pomůžu. Jsem na to připraven. Já neházím lidi přes palubu,“ uvedl Joukl.

Takovou nabídku by ale přijal pouze v případě, že ho soud zprostí obžaloby a ČSSD prodlouží svoje vládnutí do roku 2020.

Nemám finanční podmínky, ale kompetenční, říká Joukl

A co by v tom případě jako nezvolený na kraji dělal? O podrobnostech se ještě s hejtmanem nebavili. „Je to o podmínkách. U mě by ty podmínky nebyly finanční, ale kompetenční. Jestliže dostanu nějaká zadání a mantinely, tak v těch mantinelech ty rozhodovací pravomoci musí být moje. Do toho bych byl připraven jít na jakékoliv pozici ve věcech, kterým trochu rozumím,“ popsal náměstek hejtmana.

Kdyby se tato možnost z různých důvodů neuskutečnila a soud pro něj dopadl dobře, má už prý Joukl jiné nabídky.

„Ve chvíli, kdy bylo rozhodnuto, že nemůžu kandidovat, dostal jsem hned laso od relativně velkých a pro mě zajímavých firem. Ale to všechno budu řešit až za deset měsíců, teď ještě nic nerozjíždím,“ doplnil Joukl.

Další možností je, že by se vrátil do firmy Apoly působící v obalovém průmyslu. Tu v roce 2000 založil a v roce 2008 při vstupu do politiky předal svému kolegovi i s padesáti zaměstnanci. „Tehdy měla hodnotu několika desítek milionů,“ prozradil.

Hejtman: Má kovbojské sklony, ale odvedl obrovský kus práce

Jiří Běhounek bude zřejmě do třetice krajským lídrem ČSSD. Zatím je favoritem letošních voleb na Vysočině. Netají se tím, že by rád spolupracoval s Jouklem i po případném třetím úspěchu v krajských volbách.

„Je to zatím předčasné, ale byla by škoda takového člověka úplně ztratit. Má kovbojské sklony, je to střelec, půlka lidí ho má ráda a půlka ho nemusí, ale to tak u výrazných osobností bývá. Pravda je, že odvedl pro kraj obrovský kus práce. I v budoucnu by byl přínosem, ne slabinou,“ uvedl hejtman.

Pokud bude trvat Jouklův zájem a projde to schválením v čele krajské ČSSD, mohl by se věnovat třeba opět dopravě. Jen z jiné pozice. „Třeba v oblasti čerpání evropských dotací odvedl výbornou práci. Samozřejmě ale bude záležet na výsledku voleb,“ doplnil hejtman.

Na soud se čeká už skoro rok, termín však stále znám není

Podle senátora a exhejtmana Miloše Vystrčila z opoziční ODS jsou plány na Jouklovu „resuscitaci“ v práci pro kraj hodně předčasné. „Prvně musí být volby, po nich se jedná a ta jednání nějak dopadnou,“ nechtěl blíže komentovat Jouklovu budoucnost ve spojení s hejtmanstvím.

Joukl zatím nezná termín, kdy začne soud kvůli sypačům. Půjde k němu i s šéfem vysočinských silničářů Janem Míkou. Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda na ně podal před necelým rokem obžalobu ve věci zmanipulované veřejné zakázky na sypače Iveco. Oběma v případě prokázání viny hrozí dva až osm let za mřížemi.