Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Třebíč se valí vlna uzavírek. Město se v nich bude letos topit

  14:36aktualizováno  14:36
Na letošní rok se v Třebíči a jejím nejbližším okolí chystají opravy několika frekventovaných silnic a ulic. Rekonstrukce se významně dotknou i hlavního tahu celým regionem, silnice 23 procházející Třebíčí, Náměští a mířící na Brno. Cesta po ní bude komplikovaná, v Náměšti dokonce nemožná.

Řidiče letos čeká na Třebíčsku spousta dopravních omezení. Většina začne v květnu. Podobná situace ale už od počátku dubna panuje i v Havlíčkově Brodě, kde se opravuje hned několik stěžejních ulic a tvoří se dlouhé kolony. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

To, co se chystá letos v Třebíči, řidiči snad ještě nezažili. Našlo se dost státních, krajských i městských peněz, aby se konečně opravilo hodně ulic. Šoféři ale budou permanentně řešit rébus, kudy prokličkovat.

Některé naplánované akce se určitě časově potkají, termíny oprav úředníci zatím ladí.

Přímo v Třebíči se chystá například rekonstrukce ramp u nemocnice a ulice Sportovní, dále ulic Pražské, Hrotovické, částečně Bráfovy a křižovatky u Kuchyňky. V Řípově se budou kopat kanály.

Připočtěme k tomu, že se bude opravovat v blízkosti Třebíče úsek hlavního tahu na Brno I/23 od odbočky na Hostákov po Vladislav a most přes Klatovský potok.

Dále stejná silnice od Veverky po Třebíč a ve Štěměchách průtah. Navíc do toho od května "vpadne" uzavírka průtahu nedaleké Náměště nad Oslavou a sousedních Kralic. Vychází z toho jediné: cesty bude nutné důkladněji plánovat a ponechávat si velkou časovou rezervu.

Velké komplikace začnou řidičům v Třebíči v květnu

Hlavní dopravní komplikace v Třebíči vypuknou 5. května. "Zavře se Pražská ulice, uzavírka je vyjednaná do 31. května. Objízdná trasa povede částečně po místních komunikacích a přes Stařeč do Červené Hospody, kde bude výjezd zpět na hlavní tah," uvedl třebíčský dopravní inženýr Pavel Roudenský.

Už má na stole i vyjednanou úplnou uzavírku úseku mezi Třebíčí a Vladislaví na hlavní silnici I/23. Zde se také začne 5. května a práce mají trvat do 6. července. "Objížďka povede přes Číměř," doplnil Roudenský.

Monika Vavřínková z Krajské správy a údržby silnic avizuje, že těsně před prázdninami - tedy v průběhu června - se bude zavírat Hrotovická ulice, která je ve špatném stavu. Opravy v tomto případě potrvají do října.

Část Hrotovické se opravovala před rokem a působilo to kolaps v polovině města. Příjezdy od Dukovan a Jaroměřic bývaly úplně "zabetonované".

Počátkem července se začne zcela předělávat celá křižovatka u rybníka Kuchyňka, ze které se sjíždí do Poušova. I tady stavba potrvá do října. "Bez dobré spolupráce s dopravními policisty, kteří budou řídit křižovatky ve špičkách, se neobejdeme," naznačila Vavřínková.

Komplexní opravu Bráfovy ulice raději město nechalo odložit

Třebíčský šéf odboru dopravy Aleš Kratina doplnil, že kvůli množství očekávaných uzavírek se město v prosinci minulého roku dohodlo s Ředitelstvím silnic a dálnic, že se odsune komplexní oprava Bráfovy ulice od nemocnice po gymnázium. V tomto roce se do této nejfrekventovanější ulice zasáhne při výstavbě křižovatky u nemocnice, která bude součástí nově budovaného dopravního terminálu před vlakovým nádražím.

Hlavní tah na Brno, silnice I/23, je už teď před Náměští nad Oslavou obsazený stavebními stroji. Silničáři tam opravují most nad tratí a harmonogram prací mají rozvržený do srpna. Provoz řídí semafory.

Celkem pět různých stavebních akcí se potká na průtahu Náměště. Bude se tam dělat kruhový objezd a řada dalších prací. Proto padlo rozhodnutí tuto část hlavní silnice úplně zavřít. Uzavírka začne i zde 5. května a potrvá do podzimu, zřejmě až do listopadu.

Kudy budou řidiči jezdit, se zatím ještě vyjasňuje. Možností moc není. Definitivní rozhodnutí padne do konce příštího týdne.

"Zatím to vypadá tak, že se nám podaří malá auta do 3,5 tuny plus autobusy protáhnout po místních komunikacích. Tranzit zřejmě bude muset jezdit směr Dukovany," naznačil náměšťský starosta Vladimír Měrka s tím, že úplně přesné informace se veřejnost dozví na konci dubna.

"Uzavřený úsek v Kralicích nad Oslavou je navrženo objet přes Jinošov po silnicích II/392 a II/399. Vozidla přijedou do Náměště kolem zámku," sdělila jednu z úvah krajská mluvčí Eva Neuwirthová.
Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Samotínský vánek zemřel se svým autorem. A z likéru se stala legenda

Hostinský Emil Tlustoš recept na výrobu proslaveného bylinného likéru nikomu...

V malebném údolí v Samotíně na Žďársku stávala kdysi vyhlášená hospoda. Točila se zde i slavná pohádka Obušku, z pytle...

Žena přecházela za autobusem, střet s autem nepřežila. Řidič nadýchal

Žena přecházela za autobusem, střet s autem nepřežila

Šestašedesátiletá žena zemřela ráno na autobusové zastávce u Křelovic na Pelhřimovsku. Po vystoupení přecházela za...

Rychlík na přejezdu utrhl celý předek auta, řidič nemá ani škrábnutí

V Dolní Cerekvi se srazil osobní vůz s rychlíkem. Hrozivě vypadající nehoda se...

Nehoda na železničním přejezdu odpoledne zastavila provoz na trati z Jihlavy do jižních Čech. V Dolní Cerekvi se střetl...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Rychlík na přejezdu utrhl celý předek auta, řidič nemá ani škrábnutí

V Dolní Cerekvi se srazil osobní vůz s rychlíkem. Hrozivě vypadající nehoda se...

Nehoda na železničním přejezdu odpoledne zastavila provoz na trati z Jihlavy do jižních Čech. V Dolní Cerekvi se střetl...

Před volbami chce Brod rekordně investovat. Kupují voliče, říká opozice

Žádný ruch, havlíčkobrodské koupaliště je aktuálně zavřené.

Pořádně roztočit kohoutky na konci volebního období se rozhodlo vedení radnice v Havlíčkově Brodě. Zastupitelé...Najdete na iDNES.cz