Léto v Náměšti nabídne folk, jazz, pohádkový les i Hnízdo múz

  10:32aktualizováno  10:32
Do Náměště nad Oslavou v létě zamíří stovky lidí. Zdejší zámek nabízí různé hudební akce a živo je i jinde. Na své si přijdou milovníci staré italské hudby i rakouského jazzu. Nejmenší si užijí cestu pohádkovým lesem, ti starší za pokladem purkmistra. Pro tvořivé jsou připravené dílny na akci Hnízdo múz.

V Náměšti si léto užijí děti i dospělí, město pro ně připravilo hudební i tvůrčí program. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Léto v Náměšti symbolicky odstartovala o minulém víkendu Oslaviáda 2012, kdy se na hladinu řeky Oslavy vydala nejpodivnější plavidla. Následovat bude řada dalších akcí, které koordinuje Městské kulturní středisko.

Už několik let se na zámku konají koncerty v cyklu Concentus Moraviae, 15. června se uskuteční letos už druhý. Unikátní spojení zpěvu Marka Beasleyho a instrumentálního doprovodu Guida Moriniho obdivovali návštěvníci Concentu Moraviae již v roce 2010.

Letos tito dva originální umělci přijíždějí na náměšťský zámek posíleni o vlastní instrumentální ansámbl Accordone, který interpretuje především italskou hudbu z 16. a 17. století.

Jazz i pohádkový les

Na zámku se uskuteční i další hudební projekt – Jazzový most. Ten má za úkol po tři roky přivážet do menších měst na Vysočině vždy minimálně jednu jazzovou kapelu z­ Rakouska a jednu z Vysočiny. Z podzimních termínů se koncerty letos přesouvají na léto, uskuteční se v pěti místech kraje od 15. do 23. června.

V Náměšti se v­ sobotu 22. června představí Himbeere Brombeere z Přibyslavi a Edi Nulz z ­Rakouska. Hudební sezona v Náměšti vrcholí tradičně Zámeckým koncertem, ten letošní bude 15. září.

Rodiny s dětmi asi dají před hudebními lahůdkami přednost něčemu jinému. I s tím se v Náměšti počítá. Pro nejmenší je určena Cesta pohádkovým lesem. Uskuteční se 17. června od 14 hodin v zámeckém parku.

Pro trochu starší děti je připravená na 7. září Cesta za pokladem náměšťského purkmistra. A následující víkend 8. ­a 9. září se uskuteční akce, na kterou každým rokem přijíždějí tisíce malých i velkých návštěvníků. Oživený zámek, letos už 12. ročník netradičních prohlídek zámku, představí víc než tři desítky významných osobností.

Hudba a Hnízdo múz

Co se týká Folkových prázdnin, ty netvoří jen koncerty na hlavních pódiích v areálu zámku, ale téměř stovka doprovodných akcí. Tak třeba Hnízdo múz – festival tvůrčích dílen, workshopů a­ seminářů.

I letos se připravuje velké množství výtvarných, hudebních, tanečních, textových, divadelních a akrobatických dílen. Nebude chybět ani mezinárodní kolokvium zaměřené na lidovou, folkovou a etnickou hudbu a world music. Uskuteční se 24. a 25. července v podkroví Nové radnice. Letošní, v ­pořadí již deváté kolokvium má název Od folkloru k ­world music: Hudba a bariéry, a je tak spojený i s hlavním tématem festivalu Folkové prázdniny.

Autor:

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Další z rubriky

Hus bude opět chloubou Ledče, restaurování majestátní sochy finišuje

Socha Mistra Jana Husa na Husově náměstí v Ledči nad Sázavou.

Socha Mistra Jana Husa v Ledči nad Sázavou je pro město s trochou nadsázky podobným symbolem jako socha Ježíše pro Rio...

Opilý šofér se po D1 řítil stosedmdesátkou, putoval rovnou na záchytku

Ilustrační snímek

Policisté na dálnici D1 u Jihlavy lapili řidiče, který jel příliš rychle a navíc byl opilý. Povolenou rychlost...

Zrušíme funkci, slíbily před čtyřmi lety ANO a ODS ve Žďáře. Teď ji vrátily

Hlavní tváře nově vzniklé koalice, která by měla v následujících čtyřech letech...

Jeden místostarosta stačí, zrušením placené funkce ušetříme miliony. I taková slova padala ve Žďáře nad Sázavou před...

Najdete na iDNES.cz