Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letiště, cyklostezky, i záchodky. Jihlava chce využít 68 milionů

  7:18aktualizováno  7:18
Jihlava loni hospodařila s přebytkem, část peněz získala i z vypořádání se Svazem vodovodů a kanalizací. Příští týden zastupitelé rozhodnou, co s penězi bude. V návrhu už jsou konkrétní investice, mezi nimiž nechybí nové chodníky, odhlučnění tělocvičen, či projekt na rozšíření silnice u City Parku.

U jihlavského City Parku by mohl být prodloužen odbočovací pruh vpravo do centra města. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V příštím týdnu budou zastupitelé Jihlavy rozhodovat, kam nasměřují miliony, které zbyly jako přebytek rozpočtu z loňského roku. Jedním z nejvyšších návrhů je výkup pozemků na letišti v Henčově pro stavbu zpevněné přistávací dráhy.

Statisícové a milionové sumy však vedle úprav zastávek, budování nových cyklostezek a úpravy chodníků jdou třeba i na vybudování veřejných toalet.

Celkově Jihlava v posledních letech hospodaří každoročně s více než 800 milionovým rozpočtem. Letos by na investice v krajském městě mělo z radniční kasy jít celkově zhruba na tři sta milionů korun.

"Dvaatřicet procent příjmů rozpočtu města jsme schopni věnovat na jeho rozvoj. To je velmi pozitivní číslo," uvedl primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal.

Ten společně s radními v úterý předloží zastupitelstvu ke schválení návrh investic dohromady za 68 milionů korun. Což je podle primátora v podstatě přebytek peněz z loňského rozpočtu. Zastupitelé by o investicích měli hlasovat společně v jednom balíku.

A o jaké položky tedy jde? Projekty jsme rozčlenili do několika bodů.

1.Rozšíření Hradební a Brněnské ulice u City Parku

Dopravní inženýři změřili, že od křižovatky u City Parku až k psychiatrické léčebně se na vozovku Hradební ulice vejdou místo současných dvou tři jízdní pruhy. "Proto bychom chtěli, aby šly směrem do centra města dva jízdní pruhy," řekl primátor Vymazal s tím, že krajní by sloužil pro MHD, taxislužbu nebo sanitky a hasiče.

"K tomu potřebujeme na křižovatce u City Parku prodloužit odbočovací pruh vpravo do centra města, aby byl delší," dodal. K rozšíření silnice v Brněnské ulici by došlo také na křižovatce s Kosovskou ulicí pod psychiatrickou léčebnou.

Z Brněnské by vznikl ve směru do centra odbočovací pruh vlevo na Kosovskou. Na zpracování projektové dokumentace musí zastupitelstvo schválit 350 tisíc korun.

2.Nová silnice u Teska? Město vykoupí pozemek

Dalšího půl milionu z rozpočtu by mělo jít na výkup pozemků od společnosti Tesco. Pozemek v sousedství jihlavského hypermarketu by totiž měl v budoucnu sloužit jako silniční spojka ze světelné křižovatky na Kosovskou ulici. Silnice by tak navazovala na Okružní ulici.

"Pozemek potřebujeme, abychom mohli pokračovat ve vnitřním okruhu města," nastínil primátor Vymazal. Na výstavbě silnice by se město mělo podílet společně s developerem, který v lokalitě za Teskem má zájem stavět novou čtvrť.

"Pokud bude vůle v zastupitelstvu k uvolnění peněz na stavbu silnice, bylo by to možné teoreticky už v příštím roce," dodal Vymazal.

3.Křižovatky bez bariér pro hůře se pohybující chodce

Technici nyní upravují světelné křižovatky tak, aby semafory dávaly přednost projíždějícím vozům MHD. A když se už u křižovatek musí kopat do země, chce je město i upravit na bezbariérové. To by podle odhadu mělo vyjít na čtyři miliony korun. "Týká se to více než deseti křižovatek ve městě," uvedl primátor. Cenu by však mohlo snížit výběrové řízení na zhotovitele.

4.Desítky nových parkovacích míst v centru

Problémy s parkováním jsou ve všech částech krajského města. Ulehčit řidičům by mohlo nové parkoviště za Domem kultury a odborů (DKO). Tam by za sedm milionů korun mohlo vzniknout na doposud travnaté ploše parkoviště pro 64 aut. V těsném sousedství na třídě Legionářů se uvažovalo o stavbě parkovacího domu za 180 milionů korun.

"Měl přinést 150 nových míst," porovnal náklady vedoucí odboru dopravy Ján Tinka. "Jedno by v parkovacím domě vyšlo na 588 tisíc. To je nadstandardní cena," upozornil už dříve opoziční zastupitel za TOP 09 Martin Fiala. Záměr se tak odložil na neurčito. Pokud zastupitelé odhlasují balík peněz na stavbu parkoviště za DKO, mohlo by podle Tinky na podzim být hotové. Zda bude zpoplatněno, zatím není jisté.

5.Nové veřejné WC se městu značně prodraží

Zastupitelé už v prosinci schválili 2,4 milionu korun na vybudování veřejných toalet v Kosmákově ulici u hospůdky U Havlů. "Zadrhlo se nám to nejprve na majetkoprávních vztazích a nyní na kanalizaci," poznamenal primátor. Zastupitelé tak musí v úterý rozhodnout o uvolnění dalšího 1,1 milionu právě na zkapacitnění kanalizace v Havířské ulici, do které budou veřejné toalety napojeny. Peníze by měly jít i na zavedení vodovodu do nových veřejných toalet.

"Z projektové dokumentace vyplynulo, že je tam potřeba navýšení peněz na další práce," dodal Vymazal s tím, že když vše dobře půjde, mohly by se veřejné toalety vybudovat ve druhé polovině roku.

6.Výkup pozemků na letišti Henčov za 10 milionů korun

Jihlava má společně s hejtmanstvím v úmyslu investovat do rozvoje letiště. Měla by na něm vzniknout zpevněná přistávací dráha. O investici za 60 milionů by se mělo město a kraj podělit rovným dílem (více o projektu zde). Zastupitelé kraje už schválili svých 30 milionů, teď je řada na radnici. V úterý budou zastupitelé hlasovat o vyčlenění 10 milionů korun na výkup pozemků od státního pozemkového fondu.

"Nyní se pracuje na projektové dokumentaci, která by měla být dokončená během léta. Nejoptimističtější předpoklad je, že by se začalo stavět v závěru roku, reálnější je ale jaro roku příštího," přiblížil Vymazal.

7.Plánování a stavba nových stezek pro cyklisty

V plánu je nová cyklostezku z centra na Pávov. "Požadují ji Bosch i Automotive Lighting, velký potenciál má ale i autocamping v Pávově," vysvětlil primátor Vymazal. Zastupitelé tak budou posuzovat uvolnění peněz na prověřovací studii trasy dlouhé 2,8 kilometru.

Suma 262 tisíc by měla jít i na studii cyklotrasy, která povede podél řeky Jihlavy areálem Plastikovu a Helenínskou ulicí. Úsek dlouhý 900 metrů bude součástí mezinárodní cyklotrasy z Jihlavy přes Třebíč do rakouského Raabsu. Dosud zde musí cyklisté jet po frekventované Polenské ulici.

"Po dokončení tohoto úseku bude Jihlava průjezdná na kole po celé délce toku řeky," vyzdvihl primátor, který je sám vášnivý cyklista. Na této trase budou zastupitelé schvalovat i pětimilionovou sumu na stavbu nové tři metry široké lávky v Helenínské ulici. Lávka novou část trasy napojí na stávající u čistírny odpadních vod. Vznikají také úvahy na novou cyklostezku z Jihlavy proti proudu řeky – ta by s krajským městem propojila Plandry, Vyskytnou a Rantířov.

8.Chodník mezi Helenínem a Jihlavou bude dražší

Už v prosinci zastupitelé schválili přes 1,5 milionu korun na vybudování chodníku a cyklostezky mezi Helenínem a Jihlavou. Dosud si chodci zkracují cestu po krajnici frekventované výpadovky. Jenže to vypadá, že se projekt prodraží o další 2,5 milionu. Celkově se tedy cena vyšplhá přes čtyři miliony. "To nás zaskočilo," přiznává primátor. Důvodem zvýšení ceny je nutnost přeložení kabelů. Konečnou sumu by však mohlo snížit výběrové řízení na dodavatele. "U takovýchto staveb se dostáváme na polovinu projektované ceny," dodal Vymazal.

9.Příliš hlučné tělocvičny u základní škol

Jihlavská radnice bude muset investovat do tělocvičen u základních škol na Březinkách. Hygienici v ZŠ Otokara Březiny a v ZŠ Demlově naměřili příliš velký hluk v tělocvičnách, který překračuje normy. Na protihluková opatření, při kterých by se současně vyměnilo i osvětlení, elektroinstalace a obložení stěn, by zastupitelé měli uvolnit 7,5 milionu korun.

10.Zábradlí s vyhlídkou na Plovárnu

Jednou z nejnižších položek v návrhu je 150 tisíc korun na vybudování zábradlí ve svahu nad starou plovárnou. Po odstranění náletových dřevin zde byla zpřístupněna bývalá vyhlídka na přehradu. A radnice chce vyhlídku obnovit. K tomu je však zábradlí potřeba.

11.Obnova a modernizace dětských hřišť

Sportovní základní škole Seifertova chybí sportovní infrastruktura. To by se mělo změnit. "Máme připravené územní rozhodnutí, teď se dokončuje projektová dokumentace nutná pro vydání stavebního povolení," uvedl Jaroslav Vymazal s tím, že na desetimilionovou investici by bylo možné požádat až o 85procentní dotace z EU.

Díky rekonstrukci by v budoucnu za školou mělo vzniknout víceúčelové hřiště se sektory pro atletiku a také lezeckou stěnou. Radnice má v plánu i rekonstrukci hřiště v Heleníně. Na vypracování projektu budou zastupitelé schvalovat 350 tisíc.

"V Heleníně by chtěli současné hřiště zkulturnit a vybudovat z něj víceúčelové zařízení," dodal Vymazal. Stavět by se podle něj mohlo v příštím roce.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Atomy potřebuje vidět jen vědec, ne člověk ve fabrice, tvrdí Romanovský

„Pokud bychom za jádro atomu považovali třeba tuto desku, označující střed...

Jihlavský rodák Vladimír Romanovský instaluje a opravuje mikroskopy za miliony korun. Už jedenáct let pracuje pro...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz