Leták, který dostávají obyvatelé Jihlavy do svých poštovních schránek.

Leták, který dostávají obyvatelé Jihlavy do svých poštovních schránek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Leták vnucuje snímky z termokamery. Hraničí to s podvodem, říká expert

  • 6
V jihlavských poštovních schránkách přistávají letáky, které majitele domů nabádají, aby si nechali budovu nasnímat termokamerou. I když topná sezona skončila. Text vyznívá tak, že jde o povinnost. Experti takový předpis popírají. Snímkování se provádí v noci, bez přítomnosti majitele a za úplatu.

Ve schránkách majitelů bytů a domů na Jihlavsku se objevil diskutabilní reklamní leták. Ten je nabádá, aby si nechali zkontrolovat únik tepla z domu termokamerou. I když už topná sezona skončila. Společnost Nanotrend pak jeden snímek prodá za stovku. Podle odborníků taková nabídka hraničí s podvodem.

"Přišlo mi to vícekrát. Je to matoucí leták, už dvakrát jsem ho vyhodil. A když dojde znovu, vyhodím to i potřetí. Tu službu bych nevyužil," říká k nabídce pan Petr z Jihlavy.

O matení lidí hovoří i Zbyněk Bouda, šéf Energetické agentury Vysočiny (EAV). "Měření termokamerou v podstatě nic neřekne. Nemá vypovídající hodnotu, a tudíž žádný smysl. Firma se jen snaží dostat z lidí peníze," říká. "Takové měření nemá smysl, zvlášť v současných teplotách. Bohužel, lidé na nabídku naletí," pravil.

Měření pro ty, kteří si nemohou dovolit platit přemrštěné ceny

Podle Zbyňka Boudy přitom pouhá fotka z termokamery ani zdaleka nestačí. "Termokamera se při měření používá. Ale vždy úplně nakonec. Není to vůbec nutné ani povinné," doplňuje šéf EAV. A právě jako že je snímkování povinné, se leták tváří.

Jeden snímek přijde na rovných sto korun, k nějakým závěrům jich majitel domu potřebuje několik.

Jednatel firmy Nanotrend Dalibor Adamec však tvrdí, že projekt smysl má. "Měření nabízíme lidem, kteří si ho nechtějí nebo nemohou dovolit za stávající přemrštěné ceny. Informujeme majitele domů o tom, kudy jim teplo uniká, a umožňujeme jim, aby se sami podívali, kde mají problém," vysvětluje Adamec.

Z letáků je patrné, že má k měření dojít v nejbližší době, lidé se měli ozývat do 18. dubna, což je dnes. Zástupce Nanotrendu však tvrdí, že termín měření je naplánovaný až na podzim a zimu.

"Abychom službu mohli naplánovat v ideálních podmínkách, vybrali jsme již na jaře vzorovou část zájemců, kterým jsme jejich nemovitosti nafotili," tvrdí Adamec.

Snímání v noci a bez přítomnosti majitele

Přesto si o nabízené službě myslí Zbyněk Bouda své. A za nejlepší řešení, jak snížit spotřeby energií a tepla, považuje studii energetického auditora.

"Stačí zjistit spotřebu plynu či elektřiny, vypočítat reálnou spotřebu energií na topení a doplnit charakteristiku domu ze stavebních výkresů. Až poté mi může termokamera říci, jestli jsou někde větší úniky tepla," vysvětluje Bouda.

"Někteří lidé o našem projektu říkají, že chceme jen tahat z lidí peníze, ale není to pravda. Chceme jim jen ukázat, že to jde i jinak," tvrdí Adamec. "Nemusí a neměli by slepě věřit něčemu, co nemůžou vidět. Sami se podívají na snímek svého domu a uvidí, kde mají rezervy a co by bylo záhodno řešit. Jak už s touto informací naloží, je pouze na nich," říká jednatel Nanotrendu.

Jeho firma snímá plášť budovy obvykle v noci a není potřeba, aby byl majitel přítomen. Technikovi ale musí k domu umožnit přístup. "Aby byly výsledky validní, je potřeba si před měřením zatopit. Při stejných venkovních a vnitřních teplotách by nebyl patrný žádný rozdíl teplot," řekl Adamec.