Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Leták vnucuje snímky z termokamery. Hraničí to s podvodem, říká expert

  9:34aktualizováno  9:34
V jihlavských poštovních schránkách přistávají letáky, které majitele domů nabádají, aby si nechali budovu nasnímat termokamerou. I když topná sezona skončila. Text vyznívá tak, že jde o povinnost. Experti takový předpis popírají. Snímkování se provádí v noci, bez přítomnosti majitele a za úplatu.

Leták, který dostávají obyvatelé Jihlavy do svých poštovních schránek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve schránkách majitelů bytů a domů na Jihlavsku se objevil diskutabilní reklamní leták. Ten je nabádá, aby si nechali zkontrolovat únik tepla z domu termokamerou. I když už topná sezona skončila. Společnost Nanotrend pak jeden snímek prodá za stovku. Podle odborníků taková nabídka hraničí s podvodem.

"Přišlo mi to vícekrát. Je to matoucí leták, už dvakrát jsem ho vyhodil. A když dojde znovu, vyhodím to i potřetí. Tu službu bych nevyužil," říká k nabídce pan Petr z Jihlavy.

O matení lidí hovoří i Zbyněk Bouda, šéf Energetické agentury Vysočiny (EAV). "Měření termokamerou v podstatě nic neřekne. Nemá vypovídající hodnotu, a tudíž žádný smysl. Firma se jen snaží dostat z lidí peníze," říká. "Takové měření nemá smysl, zvlášť v současných teplotách. Bohužel, lidé na nabídku naletí," pravil.

Měření pro ty, kteří si nemohou dovolit platit přemrštěné ceny

Podle Zbyňka Boudy přitom pouhá fotka z termokamery ani zdaleka nestačí. "Termokamera se při měření používá. Ale vždy úplně nakonec. Není to vůbec nutné ani povinné," doplňuje šéf EAV. A právě jako že je snímkování povinné, se leták tváří.

Jeden snímek přijde na rovných sto korun, k nějakým závěrům jich majitel domu potřebuje několik.

Jednatel firmy Nanotrend Dalibor Adamec však tvrdí, že projekt smysl má. "Měření nabízíme lidem, kteří si ho nechtějí nebo nemohou dovolit za stávající přemrštěné ceny. Informujeme majitele domů o tom, kudy jim teplo uniká, a umožňujeme jim, aby se sami podívali, kde mají problém," vysvětluje Adamec.

Z letáků je patrné, že má k měření dojít v nejbližší době, lidé se měli ozývat do 18. dubna, což je dnes. Zástupce Nanotrendu však tvrdí, že termín měření je naplánovaný až na podzim a zimu.

"Abychom službu mohli naplánovat v ideálních podmínkách, vybrali jsme již na jaře vzorovou část zájemců, kterým jsme jejich nemovitosti nafotili," tvrdí Adamec.

Snímání v noci a bez přítomnosti majitele

Přesto si o nabízené službě myslí Zbyněk Bouda své. A za nejlepší řešení, jak snížit spotřeby energií a tepla, považuje studii energetického auditora.

"Stačí zjistit spotřebu plynu či elektřiny, vypočítat reálnou spotřebu energií na topení a doplnit charakteristiku domu ze stavebních výkresů. Až poté mi může termokamera říci, jestli jsou někde větší úniky tepla," vysvětluje Bouda.

"Někteří lidé o našem projektu říkají, že chceme jen tahat z lidí peníze, ale není to pravda. Chceme jim jen ukázat, že to jde i jinak," tvrdí Adamec. "Nemusí a neměli by slepě věřit něčemu, co nemůžou vidět. Sami se podívají na snímek svého domu a uvidí, kde mají rezervy a co by bylo záhodno řešit. Jak už s touto informací naloží, je pouze na nich," říká jednatel Nanotrendu.

Jeho firma snímá plášť budovy obvykle v noci a není potřeba, aby byl majitel přítomen. Technikovi ale musí k domu umožnit přístup. "Aby byly výsledky validní, je potřeba si před měřením zatopit. Při stejných venkovních a vnitřních teplotách by nebyl patrný žádný rozdíl teplot," řekl Adamec.



Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...



Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí, viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Najdete na iDNES.cz