Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti vyzbrojené repelenty se učí v lese. Mnohé působí, že v něm jsou prvně

  8:13aktualizováno  8:13
Lesní družstvo obcí Přibyslavska pořádá pro děti ne zrovna obvyklou výuku. Žáci základních škol se při ní dozvědí, jak správně pečovat o les. Na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska přijedou za zážitky ročně dvě stovky dětí. Obrovské rozdíly jsou mezi těmi z měst a z venkova.

Ilustrační snímek

Mezi stromy u bývalého rudného dolu zastaví autobus. Veze děti z několika základních škol. Některé na sebe hned poté, co vystoupí, stříkají repelenty. Jiné jsou v lese možná prvně v životě. Prozrazuje to jejich nevhodné obutí. I když je po dešti, mají sandály a nevědí, kam šlápnout, aby si nenamočily nohy.

I tak občas vypadá příjezd dětí do jakési „lesní školy“. Právě proto, aby děti na prvním stupni vůbec poznaly, jak les vypadá a k čemu slouží, pořádá Lesní družstvo obcí Přibyslavska projekt lesní pedagogiky.

„Projekt vysvětluje žákům základních škol, že les nemusí sloužit jen k relaxaci a pro turistiku, ale že má i nějaký hospodářský užitek nebo že slouží například ke kumulaci vody. Děti poznají, že i strom je živý tvor, o něhož je nutné pečovat. A až dožije, je třeba ho pokácet,“ vysvětluje ve zkratce přibyslavský starosta Martin Kamarád, jehož zálibou je právě lesnictví.

Lesní družstvo obcí Přibyslavska

Stará se o většinu lesů na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska. Spravuje 5 800 hektarů porostů i půdu a rybníky, jež vlastní dohromady 44 obcí. Největší podíl ve společnosti má město Přibyslav.

Družstvo začalo s lesní školou už před čtyřmi roky. Postupně se do projektu zapojuje více a více škol a letos se ho zúčastní přibližně dvě stovky dětí ze širokého okolí.

„Občas je až úsměvné, jak rozdílné jsou děti z měst a z vesnic. Na venkově jsou děti zvyklé si v lese hrát odmalička, spoustu věcí znají. Městské děti nás občas překvapí repelenty, protože doma slyšely, že v lese jsou klíšťata, nebo nevhodnou obuví. Děti z vesnic takové věci vůbec neřeší,“ popisuje s úsměvem své zkušenosti Štěpán Lukeš, vedoucí technického úseku lesního družstva.

Pro zaměstnance družstva se výuka stala nedílnou součástí práce. Vždy na jaře a v létě absolvují s dětmi několik celodenních výletů a poznávání. Speciálně pro tuto činnost se tři pracovníci museli proškolit na lesnické škole.

Pokácení stromu lesu neublíží, učí děti

„Vlastníme areál bývalých rudných dolů u Starého Ranska. Zůstala v něm jedna z budov, kterou jsme opravili. Slouží právě k těmto účelům, mnoho ukázek ale děti zažijí přímo v okolním lese,“ tvrdí Lukeš.

Lesníci pro žáky vždy připraví několik stanovišť. Děti je po skupinkách obchází a na každém mají jinou prezentaci, praktické ukázky i úkoly. „Dětem ukazujeme vývoj lesa od sběru osiva a zalesňování přes výchovu porostů až po těžbu a přibližování dřeva,“ zmiňuje Lukeš.

Na vše si děti mohou sáhnout, mnoho věcí si mohou samy vyzkoušet. Při tom zjistí, jak náročná i nebezpečná práce v lese může být. Třeba si potěžkají motorovou pilu nebo zkusí, zda jsou dohromady silnější než kůň, který tahá z lesa kmeny pokácených stromů.

Součástí výuky je ale i poznávání zvěře, jejích stop nebo dřevin a lesních porostů. Nechybí ani ukázky myslivosti a představení živých dravců. „Děti si toho hodně odnesou právě proto, že je to pro ně zážitek. A díky tomu si budou pamatovat, že pokácení stromu lesu nikterak neublíží, naopak že z toho má člověk i les užitek,“ říká Štěpán Lukeš.Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Další z rubriky

Vitásková se u soudu bránila nařčení z účelového zaměstnání Vesecké

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes stanula v Jihlavě před soudem proto, že...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Najdete na iDNES.cz