Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Děti vyzbrojené repelenty se učí v lese. Mnohé působí, že v něm jsou prvně

  8:13aktualizováno  8:13
Lesní družstvo obcí Přibyslavska pořádá pro děti ne zrovna obvyklou výuku. Žáci základních škol se při ní dozvědí, jak správně pečovat o les. Na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska přijedou za zážitky ročně dvě stovky dětí. Obrovské rozdíly jsou mezi těmi z měst a z venkova.

Ilustrační snímek

Mezi stromy u bývalého rudného dolu zastaví autobus. Veze děti z několika základních škol. Některé na sebe hned poté, co vystoupí, stříkají repelenty. Jiné jsou v lese možná prvně v životě. Prozrazuje to jejich nevhodné obutí. I když je po dešti, mají sandály a nevědí, kam šlápnout, aby si nenamočily nohy.

I tak občas vypadá příjezd dětí do jakési „lesní školy“. Právě proto, aby děti na prvním stupni vůbec poznaly, jak les vypadá a k čemu slouží, pořádá Lesní družstvo obcí Přibyslavska projekt lesní pedagogiky.

„Projekt vysvětluje žákům základních škol, že les nemusí sloužit jen k relaxaci a pro turistiku, ale že má i nějaký hospodářský užitek nebo že slouží například ke kumulaci vody. Děti poznají, že i strom je živý tvor, o něhož je nutné pečovat. A až dožije, je třeba ho pokácet,“ vysvětluje ve zkratce přibyslavský starosta Martin Kamarád, jehož zálibou je právě lesnictví.

Lesní družstvo obcí Přibyslavska

Stará se o většinu lesů na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska. Spravuje 5 800 hektarů porostů i půdu a rybníky, jež vlastní dohromady 44 obcí. Největší podíl ve společnosti má město Přibyslav.

Družstvo začalo s lesní školou už před čtyřmi roky. Postupně se do projektu zapojuje více a více škol a letos se ho zúčastní přibližně dvě stovky dětí ze širokého okolí.

„Občas je až úsměvné, jak rozdílné jsou děti z měst a z vesnic. Na venkově jsou děti zvyklé si v lese hrát odmalička, spoustu věcí znají. Městské děti nás občas překvapí repelenty, protože doma slyšely, že v lese jsou klíšťata, nebo nevhodnou obuví. Děti z vesnic takové věci vůbec neřeší,“ popisuje s úsměvem své zkušenosti Štěpán Lukeš, vedoucí technického úseku lesního družstva.

Pro zaměstnance družstva se výuka stala nedílnou součástí práce. Vždy na jaře a v létě absolvují s dětmi několik celodenních výletů a poznávání. Speciálně pro tuto činnost se tři pracovníci museli proškolit na lesnické škole.

Pokácení stromu lesu neublíží, učí děti

„Vlastníme areál bývalých rudných dolů u Starého Ranska. Zůstala v něm jedna z budov, kterou jsme opravili. Slouží právě k těmto účelům, mnoho ukázek ale děti zažijí přímo v okolním lese,“ tvrdí Lukeš.

Lesníci pro žáky vždy připraví několik stanovišť. Děti je po skupinkách obchází a na každém mají jinou prezentaci, praktické ukázky i úkoly. „Dětem ukazujeme vývoj lesa od sběru osiva a zalesňování přes výchovu porostů až po těžbu a přibližování dřeva,“ zmiňuje Lukeš.

Na vše si děti mohou sáhnout, mnoho věcí si mohou samy vyzkoušet. Při tom zjistí, jak náročná i nebezpečná práce v lese může být. Třeba si potěžkají motorovou pilu nebo zkusí, zda jsou dohromady silnější než kůň, který tahá z lesa kmeny pokácených stromů.

Součástí výuky je ale i poznávání zvěře, jejích stop nebo dřevin a lesních porostů. Nechybí ani ukázky myslivosti a představení živých dravců. „Děti si toho hodně odnesou právě proto, že je to pro ně zážitek. A díky tomu si budou pamatovat, že pokácení stromu lesu nikterak neublíží, naopak že z toho má člověk i les užitek,“ říká Štěpán Lukeš.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

Nehoda pěti aut uzavřela D1 u Jihlavy, náraz utrhl nákladnímu vozu kabinu

Nehoda tří osobních a dvou nákladních automobilů v opravovaném úseku D1 u...

Pět vozidel se srazilo odpoledne na dálnici D1 u Jihlavy. Na 115. kilometru ve směru na Brno se střetla tři osobní a...

Chřipka ustupuje, ale dál bere životy. Na Vysočině už má osm obětí

(Ilustrační snímek)

Vlna chřipek na Vysočině je po pěti týdnech konečně na ústupu. Počet nemocných po dlouhé době spadl pod hranici...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz