"První hlavolam byl malý a plastový a do jeho vnitřku jsem schoval kuličku.

"První hlavolam byl malý a plastový a do jeho vnitřku jsem schoval kuličku. Napřed jsem musel vymyslet, jak si žárovku připravit: objímku odřezat pilkou, okraj zbrousit a pak ze druhé žárovky po rozbití objímku použít," vzpomíná. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

V Pelhřimově mají k vidění nový rekord. Hlavolam umístěný v žárovce

  • 3
Ve městě rekordů vystavují nový unikátní kousek. Leopold Heneš z Třebenic umístil dovnitř skleněné žárovky originální hlavolam. A poskládal také v pětilitrovém demižonu puzzle staré malované mapy světa skládající se z 599 miniaturních dílků.

Díla Leopolda Heneše jsou nejnovějšími exponáty Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově. Nejprve vymyslel a vyrobil originální hlavolam, který umístil dovnitř skleněné žárovky. Nazval ho Gordický uzel.

"Na výrobu hlavolamu použil 54 dřevěných hranolků, které poskládal za pomoci speciálně vyrobených nástrojů do žárovky o průměru 14,5 centimetrů, přičemž její hrdlo má průměr 5,5 a délku 15 centimetrů," uvedl kustod pelhřimovského muzea Miloš Vosyka.

Nad výrobou a umístěním hlavolamu do žárovky strávil Heneš 106,5 hodiny.

Leopold Heneš také poskládal v pětilitrovém demižonu puzzle staré malované mapy světa skládající se z 599 miniaturních dílků.

Na svém kontě má z dřívějška i zmenšeninu Dolní brány, ve které sídlí Muzeum rekordů a kuriozit, zhotovenou ze špejlí. Taktéž ji vměstnal do demižonu.

Muzeum obměnilo výstavu, slaví narozeniny

Muzeum rekordů a kuriozit letos oslaví dvacáté let od svého založení, u té příležitosti obměnilo i výstavní plochy.

Vyjma několika exponátů vyrobených Leopoldem Henešem jsou k vidění například miniatury, z nichž nejmenší a nejzajímavější je malůvka na makovém semínku, kterou vytvořil Stanislav Materna štětinkou ze štětce pod mikroskopem.

Soutěž o Českou knihu rekordů

Soutěžní otázka o Českou knihu rekordů zní: Kolik měří dřevěné hranoly poskládané za sebou, z nichž je složen hlavolam Gordický uzel uvnitř žárovky z dílny Leopolda Heneše?

Odpovědi posílejte na adresu muzeumrekorduakuriozit@dobryden.cz a pokud se strefíte, vyhrajte Českou knihu rekordů IV.

Mezi nejmenší exponáty se pak řadí také pomlázka upletená Luďkem Chovancem z osmi vrbových proutků o délce 4,5 milimetru.

Naopak téměř celou stěnu jednoho z výstavních pater obsadila obří péřová bunda, která je pětkrát tak velká jako ta konfekční.

Čistit zuby se návštěvníci naučí obřím zubním kartáčkem, který slouží jako trenažér čištění zubů.

Největším unikátem, na který se mohou návštěvníci v muzeu těšit, je Pražský hrad vyrobený ze špejlí. Vytvořil ho Ladislav Novák z Myšence u Protivína. Na sídlo hlavy státu ve zmenšeném provedení v měřítku 1:125 autor spotřeboval 10 800 špejlí a 115 balení lepidla. Práce mu trvala dva roky.

Miniaturní obrazy maloval miniaturním havraním peříčkem

Pouhé tři minuty chůze od Muzea rekordů a kuriozit je vzdálena expozice Zlaté české ručičky, ve které je šest desítek exponátů ze sirek od Tomáše Kordy.

"Jedná se o světové unikáty. Bonbónkem v expozici jsou mramorové housle z dílny sochaře Jana Řeřichy, na které si zahrál houslový virtuos Jaroslav Svěcený," dodal Vosyka.

Dalším z lákadel je sedmnáct obrazů slavné Slovanské epopeje od Alfonse Muchy, které zmenšil 222krát jihlavský výtvarník a malíř Jiří Rathsam. Plátna dosahují milimetrových rozměrů a autor maloval detaily drobounkým peříčkem anglického havrana. Na miniaturách je k vidění 530 lidských postav, pes, dva koně a tři vlci.

Další český rekordman Emanuela Hoda je autorem modelů v lahvích:

31. července 2012