Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Marek Burza

Trampolíny si nepořizujte. Jsou postrachem dětských loktů, varují lékaři

  • 226
Na jednom se lékaři ze všech nemocnic v kraji Vysočina shodnou. Přestože trampolíny pro děti na zahradách či u restaurací vypadají na první pohled jako bezpečná zábava, opak je pravdou.

„Trampolíny jsou postrachem dětských loktů. Zlomeniny jsou velice častým poraněním,“ uvedl Jan Procházka, primář traumatologického oddělení jihlavské nemocnice. Doporučuje si trampolíny na zahrady vůbec nepořizovat.

Podobné zkušenosti s tímto způsobem trávení volného času mají i lékaři na Žďársku. „Jsou to zlomeniny ruky z trampolín, podvrtnutí, ale třeba i kousnutí do jazyka,“ popsal nejčastější zranění mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Také do havlíčkobrodské nemocnice přivážejí rodiče své děti, u kterých veselé poskakování skončilo bolestí. „Jeden z posledních úrazů z trampolíny jsme měli předminulý víkend, šlo o zlomeninu holenní kosti a následnou hospitalizaci po dobu tří dnů,“ popsala Petra Černo, mluvčí brodské nemocnice.

Úrazy z jízd na kolech i „kolečkách“

Jedná se podle ní o velké počty úrazů poté, co děti zkouší po odrazu ve vzduchu různá salta. Druhá nejčastější poranění, která lékaři v Havlíčkově Brodě ošetřují, jsou z jízd na kolech či koloběžkách, když si malí sportovci nevezmou přilby a chrániče.

„Za týden čítáme tak tři až pět dětských úrazů tohoto typu. Nejčastější jsou zlomeniny horních i dolních končetin a pak otřesy mozku, které si vyžádají i několikadenní hospitalizaci,“ sdělila Magdalena Chvílová Weberová, primářka dětského oddělení havlíčkobrodské nemocnice.

Třeba v Jihlavě se v poslední době hodně rozšířily jízdy na in-line bruslích po nových asfaltových stezkách podél řeky. Lidé se tam prohání i na kolečkových lyžích či na skateboardech. Má to ale i svoji odvrácenou stranu.

„Obecně počet úrazů z ‚kolečkových‘ sportů roste geometrickou řadou,“ upozorňuje Monika Zachrlová, mluvčí nemocnice v Jihlavě.

Nedávno tam třeba přijali na traumatologii šedesátiletou pacientku, která spadla z kolečkových bruslí tak nešťastně, že měla prasklou lebku. „Paní se v té chvíli věnovala vnoučkům,“ popsal primář Procházka. Lékaři pacientku zachránili.

Parkour a čtyři zranění

Právě v Jihlavě nedávno vyrostl nový volnočasový areál Český mlýn, který láká i začátečníky, aby si jízdu na bruslích vyzkoušeli. Například lidem před penzí ale lékaři nedoporučují, aby s tímto druhem sportu začínali. Všichni bruslaři by podle nich neměli zapomínat na chrániče kloubů a především na přilby.

Naopak parkour, který pro nezasvěcené vypadá nebezpečně a na Vysočině se mu věnuje řada mladých lidí, zatím příliš práce lékařům nenadělal. Třeba v jihlavské nemocnici zaznamenali asi jen čtyři úrazy z parkouru, například zlomeninu kotníku. Před časem si však jeden školák při této aktivitě zlomil obě ruce.