Na hlavním nádraží v Jihlavě do poloviny října stojí kopie vlaku, jímž před sto...

Na hlavním nádraží v Jihlavě do poloviny října stojí kopie vlaku, jímž před sto lety cestovali čeští legionáři. Návštěvníci uvidí i expozice uvnitř soupravy a poznají, jak v nich vojáci trávili čas. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Legiovlak v Jihlavě prozrazuje, odkud brali vojáci látky na uniformy

  • 0
Na jihlavském hlavním nádraží nyní stojí jedno zajímavé „muzeum na­ kolejích“. Dozvíte se, jak vypadal obrněný vagon nebo kde se šily uniformy pro legionáře. Vstup do­ expozice je zdarma.

K čemu potřebovali českoslovenští legionáři na frontě za první světové války krejčovský vagon? Například odpověď na tuto otázku se mohou na hlavním nádraží v­ Jihlavě až do neděle 18. října dovědět návštěvníci Legiovlaku.

Ten se skládá z­ replik deseti železničních vozů z let 1918-1920 a nyní v největším městě Vysočiny stojí na jedné ze slepých kolejí.

„Když začalo být nutné obstarat pro naše vojáky nové uniformy a na Sibiři nebylo možné sehnat v dostatečném množství látky, obrátili se legionáři z ­Vladivostoku na nejbližší spojence v rámci Dohody, kterými byli Japonci,“ připomněl mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Z Japonska se podle něj dodávaly látky pro šití nových uniforem přímo u československých jednotek na Sibiři, část uniforem se však šila i přímo v zemi vycházejícího Slunce.

Lidé na jihlavském nádraží uvidí třeba i obrněný vagon. ­„Jejich vývoj byl postupný. Zpočátku se jednalo o běžné vozy, které byly vyzbrojené kulomety a­ někdy i děly,“ zmínil Borovička. Později podle něj vznikaly ze starých uhelných vozů amerického původu doslova „pohyblivé nedobytné pevnosti“.

Vlak je přístupný ve všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendech pak od 9:00 do 19:00. Komentované prohlídky začínají ve 13:00 a pak startují v každou celou hodinu až do večera.