Ledeč nad Sázavou se chce odtrhnout od Vysočiny. Už nyní podniká příslušné kroky. Pravděpodobně ale ještě bude muset změnit i zákon.

Ledeč nad Sázavou se chce odtrhnout od Vysočiny. Už nyní podniká příslušné kroky. Pravděpodobně ale ještě bude muset změnit i zákon. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ledečsko se chce odtrhnout od Vysočiny, kraj ho prý opomíjí

  • 22
Obce na Ledečsku uvažují o odtržení od Vysočiny a migraci do Středočeského kraje. Místním obcím se totiž nelíbí, že na jejich žádosti neberou krajští politici zřetel, mikroregion nepodporují finančně ani mu nevycházejí dostatečně vstříc. Středočeský kraj by Ledečsko přivítal. Rozhodnout by mohlo referendum.

"Mluvilo se o novém kruhovém objezdu u Billy. Rok a čtvrt na to nikdo nesáhl," stěžuje si starosta. Kraj rovněž Ledči zredukoval další chystané opravy ulic. "Náměstek si řeší svoje osobní problémy a nemá čas na věci, na které by čas mít měl - tedy na chod celého kraje," řekl na adresu náměstka pro dopravu Libora Joukla starosta Ledče nad Sázavou Petr Vaněk.

Vysočinu už některé obce opustily

Tento postup už byl v minulosti jednou uplatněn. Stalo se tak v roce 2005 a i tehdy to bylo na úkor Vysočiny. Na jižní Moravu odešly obce z východního Žďárska.

"Do Jihlavy to máme 75 kilometrů, do Brna jen třicet, i doprava je lepší směrem na Tišnov a Brno. Rozhodla spádovost, nehledali jsme jiné důvody," vysvětlil starosta Dolních Louček Ladislav Tichý.

"U některých dotací máme pocit, že jsme na jižní Moravě opomíjeni. Na druhou stranu pomocí evropských peněz jsme zateplili školu a budujeme naučnou stezku," vzkázala místostarostka Nedvědice Ilona Trčková.

Vrcholem podle něho byla reakce hejtmana Jiřího Běhounka na žádost Ledče o pomoc s řešením počtu policistů. "Navrhl jsem, že zkusíme dojednat pomoc ve Středočeském kraji. Hejtman nám ironicky popřál hodně štěstí s tím, že ve středních Čechách jich mají ještě větší nedostatek," líčí Vaněk.

Roli ale hraje i historie. V padesátých letech byla Ledeč regulérním okresem, dnes není ani pověřenou obcí třetího stupně, spadá pod Světlou nad Sázavou, což je pro místní obrovské zklamání.

Součástí voleb bude referendum o odtržení

"Začínáme podnikat příslušné kroky. Zkusíme to probrat na středočeském hejtmanství," přiblížil starosta další dění. Současně s krajskými volbami by chtěl uspořádat referendum, kde by vyjádřili obyvatelé mikroregionu svůj názor. Ten bude pro další postup klíčový.

Kraj Vysočina ústy náměstka Vladimíra Novotného argumenty Ledče striktně odmítá. "Snažíme se dostát všem potřebám všech mikroregionů stejně. Peníze jsou rozvrženy tak, aby byly využity co nejefektivněji a nikdo nebyl opomenut," uvedl. Zmínil přitom investice za desítky milionů do sociální oblasti a školství na Ledečsku i velice vysokou úroveň bezpečnosti v celém Kraji Vysočina.

"Subjektivní nespokojenost zástupců obcí by neměla vést k obdobným úvahám. Více takových záměrů by mohlo narušit celou koncepci veřejné správy v republice," dodal Novotný.

Aby obce mohly přejít, musí se změnit zákon

Středočeský hejtman David Rath by Ledečsko přivítal. "Zájem celého regionu nás těší. Myslím, že tato oblast nebude poslední, která se chce stát součástí našeho kraje," vzkázal po mluvčí Markétě Vítkové.

Podle Vaňka by Ledeč, v případě souhlasu obyvatel, chtěla ke Středočeskému kraji přejít i s okolními obcemi. "Jen tak by to mělo cenu," tvrdí. A představitelé oněch obcí jsou tomuto kroku nakloněni.

"Jsme na konci kraje. Sem žádné peníze nejdou. Změnu bych podpořil. České kraje se mají lépe, jsou tam větší možnosti pro získání dotací," uvedl starosta Hněvkovic Václav Šťastný. "Ale nevěřím, že by to prošlo. Přeci jen, kraje jsou nějak sestavené, zohledňují se území i počet obyvatel. Nebude vůle s tím hýbat," dodal.

"Právní úprava neobsahuje možnost, aby mohla přejít pouze administrativní příslušnost území konkrétní obce ze správy jednoho kraje pod správu druhého kraje," upozornila Denisa Čermáková z ministerstva vnitra. Jedinou možností je podle ní schválit zákon o změně hranic krajů. S poslanci a senátory chce proto Vaněk o takovém kroku jednat a získat jejich podporu. "Změna by měla být důkladně uvážena a řádně odůvodněna," uvedla Čermáková.