Benefiční den v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně přiblíží návštěvníkům, jaký přínos má hipoterapie a canisterapie. Ilustrační foto

Benefiční den v havlíčkobrodské psychiatrické léčebně přiblíží návštěvníkům, jaký přínos má hipoterapie a canisterapie. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Léčebna v Havlíčkově Brodě ukáže, jak pacientům pomáhají koně

  • 0
Letos už podeváté se ve středu odpoledne v prostorách havlíčkobrodské léčebny uskuteční benefiční den. Jeho návštěvníkům má přiblížit přínos hipoterapie a canisterapie při léčbě psychických nemocí. Kromě terapie s koňmi a psy je také připraven program pro děti.

Benefice s názvem Nejkrásnější pohled na svět odstartuje v blízkosti stájí v areálu léčebny ve středu ve čtrnáct hodin a bude pokračovat až do podvečera. "Patronát nad letošním ročníkem benefice převzal herec a známý milovník koní Václav Vydra," uvedla Andrea Mašková z pořádajícího Nadačního fondu pro hipoterapii.

Pacienti canisterapie a hiporehabilitace v různých věkových skupinách si spolu s terapeuty připravili program, ve kterém návštěvníci budou moci zhlédnout představení na téma Pomáda, Šmoulové, Cirkus Humberto a Muž se železnou maskou.

Na programu bude i drezura koně na hudbu, sportovní kynologie a předvedení služebních psů vojenské policie. Připraven je zajímavý program pro děti. S pomocí archeologů si třeba mohou umlít mouku a upéci chleba. Chybět nebudou ani kejklíři, čajovna a ukázky aromaterapie.

Akce se už stala tradicí, před rokem do léčebny přilákala kolem tisícovky lidí. "Je to takové komunikativní setkání. Dává poučení o partnerství člověka se zvířaty, které může být léčebným prvkem, ale je tam i ten moment, že se překročí brána psychiatrické léčebny," řekla Mašková.

Pracují s dětmi i dospělými

Havlíčkobrodská psychiatrická léčebna má 750 lůžek. Terapie s koňmi se provádí od roku 2001, ročně se jí účastní kolem dvou stovek pacientů. Lekcí se za rok uskuteční asi patnáct set. Koní se v léčebně chová osm.

Používají se především při léčbě hospitalizovaných pacientů, ale slouží i dětem s kombinovaným postižením, které docházejí ambulantně. "Pracujeme s dětmi, dospělými i se seniory, napříč všemi diagnózami," řekla Mašková.

Pacienti se v léčebně mohou účastnit také terapií se psy – trpasličími pudly. Na terapie se zvířaty nedostává léčebna navíc žádné peníze. Příspěvky na podporu hipoterapie se proto snaží shánět i nadační fond.

Hiporehabilitace je léčebná metoda za pomoci koně, zatímco canisterapie pracuje s kladným vlivem psa na člověka. "Obě rehabilitační metody jsou založeny na návratu ke kořenům, přírodě a lásce ke zvířatům," vysvětluje princip hiporehabilitace a canisterapie Andrea Mašková.

Podle ní zvíře člověku přináší pocit radosti a harmonie, což doplňuje celkový léčebný proces. Kontakt se zvířetem pozitivně ovlivňuje atmosféru léčebny a vytváří rodinné prostředí.