Léčebna v Moravských Budějovicích funguje jako detašované pracoviště přes

Léčebna v Moravských Budějovicích funguje jako detašované pracoviště přes padesát let. O jejím osudu se nyní pře budějovický starosta a krizový šéf třebíčské nemocnice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Budějovicích se zvedla vlna nevole. Léčebna má nově šanci zůstat

  • 0
Ještě před několika dny se zdálo, že naděje na záchranu léčebny dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích jsou mizivé. Lidé ale začali podepisovat petici a události nabraly opačný směr. Z prosazovaného přesunu do Třebíče tak zřejmě nebude nic.

Nový krizový ředitel Nemocnice Třebíč Jan Ferenc původně "tlačil" na to, aby se léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) sestěhovala do třebíčské Družstevní ulice, kde má špitál prostory ve svém paneláku.

Domníval se, že se tím ušetří pět milionů korun ročně. A chtěl tam krom LDN soustředit taky ubytovnu pro zaměstnance nemocnice (o případu jsme informovali zde).

Jenže v Moravských Budějovicích se vzedmula obrovská vlna odporu proti tomuto kroku. Ve čtyřiceti obcích v okolí lidé podepisují petici, vedení města jedná s krajskými politiky. S chystaným krokem ředitele Ference dal hlasitě najevo nevoli i hejtman Jiří Běhounek.

Už v minulosti kraj řekl, že není rozumné investovat velké peníze do opravy chátrajícího paneláku v Družstevní a je nutné co nejrychleji ten dům vyklidit a prodat. A soustředit se na stavbu pavilonu chirurgických oborů.

"Do konce října panelák v Družstevní opustíme. LDN v Budějovicích zůstane zachovaná. Musejí se tam udělat některá úsporná opatření, propouštění tam neplánujeme," řekl ve čtvrtek Ferenc.

Poslední slovo budou mít ovšem krajští radní v srpnu.

Starosta Budějovic Vlastimil Bařinka je spokojený. Lidem zůstane možnost jezdit blízko za příbuznými do léčebny, čtyřicet zaměstnanců má práci. Město teď investuje přes devět milionů včetně dotace do zateplení, nehrozí tedy vracení dotačních peněz.