Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava hazard zakázala, hernu otevřeli o šest kilometrů dál v Čížově

  12:08aktualizováno  12:08
Už jen jedenáct měsíců a pár dní k tomu budou moci v Jihlavě fungovat herny. Pak tato zařízení musí ukončit činnost, nebo se změní třeba na bary, kuželny či billiard kluby, jež vyhláška nezakazuje.

Herna v Čížově je u hlavní silnice z Jihlavy do Znojma. A klientelu z Jihlavy láká na letácích i poloviční úhradou za taxi z krajského města, jehož centrum je necelých šest kilometrů od Čížova | foto: MAFRA

Jak na situaci, která nastane od 1. ledna 2015 (čtěte zde), zareagují provozovatelé kasin či heren v krajském městě?

Jeden z nich, Miroslav Hrabal, už otevřel hernu v Čížově u hlavní silnice z Jihlavy do Znojma. A klientelu z Jihlavy láká na letácích i poloviční úhradou za taxi z krajského města, jehož centrum je necelých šest kilometrů od Čížova.

"Herna funguje na okraji obce, dříve tam byla dílna, ve které se opravovaly a vyráběly varhany. Bohužel, firma zkrachovala a ten soukromý objekt byl dlouhé roky prázdný," řekl starosta Čížova Přemysl Moravec.

Majitelka budovy se "varhanárnu" rozhodla prodat. Podle informací od čížovských zastupitelů měla dva vážné zájemce. Tím prvním byl Miroslav Hrabal a tím druhým zahraniční skupina lidí, kteří zamýšleli v Čížově vybudovat noční klub.

Noční klub byl pro obec horší

"Nebyli jsme z toho, že přichází herna, v zastupitelstvu nadšení. Může to s sebou nést určitá bezpečnostní nebo sociální rizika, toho jsme si vědomí," pravil čížovský starosta.

"Faktem je, že ten druhý záměr, zřízení 'bordelu', by byl mnohem horší. Navíc, tam bychom neměli žádnou šanci regulace," poznamenal Přemysl Moravec. Pokud by s hernou byly problémy, může zastupitelstvo, podobně jako to k 1. lednu 2012 udělala Jihlava, schválit vyhlášku zakazující provoz videoloterií na území obce.

Herna v Čížově funguje zhruba měsíc. Obec v té souvislosti neřešila zatím žádný problém. "Pokud tam někdo je, přijede tam autem nebo taxíkem. A jestli tam hraje šachy, kulečník nebo sází, to je jeho věc. Dokud to nebude ohrožovat bezpečnost, tak proti tomu záměru nic nemáme," řekl Moravec. Doplnil, že herně budou zastupitelé věnovat pozornost.

Podle náměstka jihlavského primátora Petra Pospíchala je logické, že provozovatelé reagují na určitou poptávku po hazardních hrách, která v krajském městě je.

"Pokud to je poslední rok pro loterijní a podobné hry v Jihlavě, tak provozovatelé samozřejmě hledají možnosti být městu co nejblíž," uvedl Petr Pospíchal.

Jihlava zrušením heren přijde o příjmy, které jí přitékaly do rozpočtu za provozovaný přístroj. Podle primátora Jaroslava Vymazala však nulová tolerance vůči tomuto odvětví platí.

"Žádný ze zastupitelů téma, že bychom měli vyhlášku měnit, nezvedl. A předpokládám, že jej v letošním roce ani nikdo nezvedne," sdělil Vymazal.

Je podle něj možné, že někteří provozovatelé heren přejdou do obcí u Jihlavy. "To ale nutně nemusí znamenat změnu chování ze strany Jihlavy," řekl primátor.

Starosta Čížova Moravec se nedomnívá, že herny přejdou do obcí okolo Jihlavy ve větší míře. "Nemyslím si, že by se to provozovatelům vyplatilo takto ve velkém," uvedl Moravec. Boom heren byl podle něj v 90. letech. "Myslím, že tohle už je dávno za touto společností," dodal.

V Čížově funguje ruleta, dvacet automatů a bar. Automaty tam jsou i od společností známých ze sponzoringu sportu - například Synot VLT a Kajot VLT.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Najdete na iDNES.cz