Kvůli uzavírce musí hokejisté s výstrojí půl kilometru skrz park pěšky

  8:28aktualizováno  8:28
„Soupeře je potřeba pořádně unavit ještě než vstoupí na led. Pak se nám budou body sbírat snáze.“ Takováto hláška se v těchto dnech šíří Havlíčkovým Brodem. Během června totiž razantně přibude uzavírek ulic ve městě. A jedna se výrazně dotkne právě hokejistů. Ti budou muset do Kotliny pěšky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Z parkoviště u letního koupaliště v Chotěbořské ulici je to k zimnímu stadionu v Kotlině zhruba 600 metrů. Cesta vede po staré a ne zrovna rovné asfaltce přes park. Právě takovou štreku budou muset na startu nové sezony urazit s veškerou bagáží hokejové týmy, které přijedou do Brodu hrát. V dešti, případně ve sněhu, po cestách, které zrovna v Brodě nepatří mezi ty nejudržovanější.

Červnové uzavírky ulic v Havlíčkově Brodě

čtvrť Vysočany – zcela uzavřené ulice Koněvova, Buzulucká, SNP, částečná uzavírka ulic Nad Tunelem, Sokolovská, Partyzánská, Dukelská, Na Vyhlídce (plánováno do 18. července)

ulice Nad Rybníkem – úplná uzavírka (do 30.6.)

ulice na Žižkově – úplná uzavírka ulice Jiskrova, částečná uzavírka ulice Prokopa Holého (od 14.6. do 31.7.)

parkoviště v ulici Jihlavská – částečná uzavírka parkoviště u stavební školy (do 30.6.)

ulice Štáflova – úplná uzavírka (od 13.6. do 11.12.)

ulice Svatovojtěšská – úplná uzavírka (18.6.)

křižovatka u hotelu Slunce – úplná uzavírka ramena do Dolní ulice, částečné omezení průjezdu křižovatkou (do 30.9.)

ulice Humpolecká – částečná uzavírka, kyvadlový provoz (od 13.6. do 18.9.)

Toto pondělí se totiž uzavřela Štáflova ulice. Ta vede podél gymnázia a je jedinou přístupovou cestou k plaveckému bazénu a zimnímu stadionu pro autobusy. Uzavírka je plánovaná až do poloviny prosince. Tedy téměř po celou první polovinu hokejové sezony. A samozřejmě postihne i třeba školní plavecké kurzy, které do Kotliny pojedou autobusem.

„Bohužel, nešlo to udělat jinak. Ulici je třeba opravit a autobusy se jinak k zimnímu stadionu nedostanou. Na horním parkovišti v Kotlině, které slouží pro osobní vozy, se autobusy nevytočí. Jsou tam ostré zatáčky a málo místa na manévrování,“ vysvětlil vedoucí havlíčkobrodského odboru dopravy Martin Stehno. Blíž zimnímu stadionu než u koupaliště jiné parkoviště není.

„Zkoušíme najít ještě jiné řešení, protože toto opravdu komfortní není,“ poznamenal David Kozlík, předseda hokejového Bruslařského klubu. Spadají do něj všechny žákovské a dorostenecké týmy i A mužstvo hrající druhou hokejovou ligu.

Jednou ze zvažovaných variant je, že by autobus s hráči a výstrojí nacouval po cestě podél rybníku Rantejch využívané technickými službami k tělocvičně u zimního stadionu. „Ale tam je zákaz vjezdu, musela by na to být vydaná výjimka. A kdo by jí povolil, musel nést odpovědnost, kdyby se tam něco stalo,“ dodal Kozlík. Cesta je úzká a je hodně využívaná chodci a cyklisty.

Asfaltový povrch ulice nahradí žulové kostky a dlažba

Přinejhorším budou muset soupeři brodských hokejistů pěšky i s veškerou výstrojí. Nové sportovní tašky už obvykle pro snazší přepravu mají kolečka, ta ale na rozbité cestě parkem příliš nepomohou. „Ale my vlastně taky sice zaparkujeme hned u některých soupeřových stadionů, ale než je obejdeme, taky pár stovek metrů ujdeme,“ zamyslel se Kozlík.

Uzavírka je sice plánovaná až do 11. prosince, podle Stehna je ale možné, že skončí dříve. Nebo bude oprava už se začátkem podzimu v takové fázi, že budou moci autobusy s hokejisty Štáflovou ulicí projet. „Uvidíme v září podle postupu prací,“ zmínil vedoucí odboru dopravy.

Pod vozovkou budou vyměněny inženýrské sítě a hlavně, ulice po rekonstrukci dostane zcela jinou podobu. „Asfaltový povrch nahradí žulovými kostkami, dlážděné kamenem budou i chodníky. Po obou stranách ulice vysadíme stromové aleje a změní se parkovací místa a celý parkovací režim,“ přiblížil místostarosta Libor Honzárek. Obnovena bude i kašna ve zdi terasy před základní školou. Oprava zhruba 200 metrů dlouhé ulice by měla přijít na šest milionů korun bez daně.

I sami hokejisté hlášku, kterou se Brod od zveřejnění uzavírky baví, potvrzují. „To je pravda, soupeře unavíme, než vstoupí na led. Takže snazší dopravu k zimnímu stadionu přestáváme řešit,“ směje se David Kozlík.

Průjezd Brodem komplikují i semafory na Humpolecké

Během června to však ani zdaleka nebude jediná nová uzavírka v Brodě. Celkem jich městské webové stránky zmiňují neuvěřitelných šestnáct. Polovinu z toho tvoří ulice ve čtvrti Vysočany, kterou město opravuje najednou.

Tranzitní dopravu nejvíce ovlivní omezení v Humpolecké ulici, které začalo platit rovněž v pondělí. V úseku od mostu přes železnici až po odbočku do bývalých kasáren u letiště bude Ředitelství silnic a dálnic pokládat nový asfaltový koberec. Práce budou rozděleny na dvě etapy a potrvají do poloviny září. Silnice číslo 34 bude průjezdná kyvadlově, provoz budou řídit semafory. Do poloviny července nebude možné odbočit do ulice U Kasáren, objížďka povede po provizorní cestě kolem sídla hasičů. Ve druhé etapě bude zas zavřená odbočka do ulice Ing. Kašpara.

Komplikace ale přinese i uzavírka ulic Prokopa Holého a Jiskrova na Žižkově. Práce na opravě plynovodu začnou v úterý a potrvají do konce července. Rekonstrukce vodovodu je důvodem uzavírky části parkoviště u stavební školy na Jihlavské ulici, ta potrvá do konce června. V neposlední řadě bude v sobotu 18. června uzavřena ulice Svatovojtěšská od Billy ke světelné křižovatce. Během jediného dne dostane nový povrch.

Nejčtenější

Na Vysočině dvakrát zkolabovala D1. Kolony se rozjely po osmi hodinách

Dálnice D1 v 16 hodin (12. prosince 2018)

Přibližně hodinu před půlnocí se podařilo silničářům a policii obnovit provoz na dálnici D1 v kritickém úseku na...

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Za kalamitu na D1 mohou oni, ukazují na sebe dopravci a správci dálnic

Čerstvý sníh způsobil kolaps dopravy na 90. kilometru dálnice D1 u Humpolce....

Kolapsový stav na dálnici D1 jen vyostřil dlouhodobý spor mezi kamionovými dopravci a Ředitelstvím silnic a dálnic....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Kraj Vysočina prodává zámek Těchobuz, sloužil jako ústav sociální péče

Původně barokní zámek v Těchobuzi, který od roku 2015 sloužil jako Ústav...

Zámek v Těchobuzi na Pelhřimovsku, v němž naposledy sídlil ústav sociální péče, je na prodej. Kraj Vysočina, kterému...

Jak zajistit led pro mládež? V Jihlavě plánují koupit další kluziště

Stavba vedlejší haly jihlavského Horáckého zimního stadionu, které se lidově...

Jihlava se připravuje na koupi další ledové plochy. Po dobu, kdy se bude stavět nový Horácký zimní stadion, by mohlo ve...

Pelhřimovskem procházely svaté Lucie. Hlídaly, aby ženy neuklízely

Na snímku z Černova u Nové Bukové působí Lucie strašidelně, ale ve skutečnosti...

Na Pelhřimovsku drží velice vzácnou adventní tradici - předvánoční obchůzky svatých Lucií. Průvod, který míval až...

Najdete na iDNES.cz