Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvůli uzavírce musí hokejisté s výstrojí půl kilometru skrz park pěšky

  8:28aktualizováno  8:28
„Soupeře je potřeba pořádně unavit ještě než vstoupí na led. Pak se nám budou body sbírat snáze.“ Takováto hláška se v těchto dnech šíří Havlíčkovým Brodem. Během června totiž razantně přibude uzavírek ulic ve městě. A jedna se výrazně dotkne právě hokejistů. Ti budou muset do Kotliny pěšky.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

Z parkoviště u letního koupaliště v Chotěbořské ulici je to k zimnímu stadionu v Kotlině zhruba 600 metrů. Cesta vede po staré a ne zrovna rovné asfaltce přes park. Právě takovou štreku budou muset na startu nové sezony urazit s veškerou bagáží hokejové týmy, které přijedou do Brodu hrát. V dešti, případně ve sněhu, po cestách, které zrovna v Brodě nepatří mezi ty nejudržovanější.

Červnové uzavírky ulic v Havlíčkově Brodě

čtvrť Vysočany – zcela uzavřené ulice Koněvova, Buzulucká, SNP, částečná uzavírka ulic Nad Tunelem, Sokolovská, Partyzánská, Dukelská, Na Vyhlídce (plánováno do 18. července)

ulice Nad Rybníkem – úplná uzavírka (do 30.6.)

ulice na Žižkově – úplná uzavírka ulice Jiskrova, částečná uzavírka ulice Prokopa Holého (od 14.6. do 31.7.)

parkoviště v ulici Jihlavská – částečná uzavírka parkoviště u stavební školy (do 30.6.)

ulice Štáflova – úplná uzavírka (od 13.6. do 11.12.)

ulice Svatovojtěšská – úplná uzavírka (18.6.)

křižovatka u hotelu Slunce – úplná uzavírka ramena do Dolní ulice, částečné omezení průjezdu křižovatkou (do 30.9.)

ulice Humpolecká – částečná uzavírka, kyvadlový provoz (od 13.6. do 18.9.)

Toto pondělí se totiž uzavřela Štáflova ulice. Ta vede podél gymnázia a je jedinou přístupovou cestou k plaveckému bazénu a zimnímu stadionu pro autobusy. Uzavírka je plánovaná až do poloviny prosince. Tedy téměř po celou první polovinu hokejové sezony. A samozřejmě postihne i třeba školní plavecké kurzy, které do Kotliny pojedou autobusem.

„Bohužel, nešlo to udělat jinak. Ulici je třeba opravit a autobusy se jinak k zimnímu stadionu nedostanou. Na horním parkovišti v Kotlině, které slouží pro osobní vozy, se autobusy nevytočí. Jsou tam ostré zatáčky a málo místa na manévrování,“ vysvětlil vedoucí havlíčkobrodského odboru dopravy Martin Stehno. Blíž zimnímu stadionu než u koupaliště jiné parkoviště není.

„Zkoušíme najít ještě jiné řešení, protože toto opravdu komfortní není,“ poznamenal David Kozlík, předseda hokejového Bruslařského klubu. Spadají do něj všechny žákovské a dorostenecké týmy i A mužstvo hrající druhou hokejovou ligu.

Jednou ze zvažovaných variant je, že by autobus s hráči a výstrojí nacouval po cestě podél rybníku Rantejch využívané technickými službami k tělocvičně u zimního stadionu. „Ale tam je zákaz vjezdu, musela by na to být vydaná výjimka. A kdo by jí povolil, musel nést odpovědnost, kdyby se tam něco stalo,“ dodal Kozlík. Cesta je úzká a je hodně využívaná chodci a cyklisty.

Asfaltový povrch ulice nahradí žulové kostky a dlažba

Přinejhorším budou muset soupeři brodských hokejistů pěšky i s veškerou výstrojí. Nové sportovní tašky už obvykle pro snazší přepravu mají kolečka, ta ale na rozbité cestě parkem příliš nepomohou. „Ale my vlastně taky sice zaparkujeme hned u některých soupeřových stadionů, ale než je obejdeme, taky pár stovek metrů ujdeme,“ zamyslel se Kozlík.

Uzavírka je sice plánovaná až do 11. prosince, podle Stehna je ale možné, že skončí dříve. Nebo bude oprava už se začátkem podzimu v takové fázi, že budou moci autobusy s hokejisty Štáflovou ulicí projet. „Uvidíme v září podle postupu prací,“ zmínil vedoucí odboru dopravy.

Pod vozovkou budou vyměněny inženýrské sítě a hlavně, ulice po rekonstrukci dostane zcela jinou podobu. „Asfaltový povrch nahradí žulovými kostkami, dlážděné kamenem budou i chodníky. Po obou stranách ulice vysadíme stromové aleje a změní se parkovací místa a celý parkovací režim,“ přiblížil místostarosta Libor Honzárek. Obnovena bude i kašna ve zdi terasy před základní školou. Oprava zhruba 200 metrů dlouhé ulice by měla přijít na šest milionů korun bez daně.

I sami hokejisté hlášku, kterou se Brod od zveřejnění uzavírky baví, potvrzují. „To je pravda, soupeře unavíme, než vstoupí na led. Takže snazší dopravu k zimnímu stadionu přestáváme řešit,“ směje se David Kozlík.

Průjezd Brodem komplikují i semafory na Humpolecké

Během června to však ani zdaleka nebude jediná nová uzavírka v Brodě. Celkem jich městské webové stránky zmiňují neuvěřitelných šestnáct. Polovinu z toho tvoří ulice ve čtvrti Vysočany, kterou město opravuje najednou.

Tranzitní dopravu nejvíce ovlivní omezení v Humpolecké ulici, které začalo platit rovněž v pondělí. V úseku od mostu přes železnici až po odbočku do bývalých kasáren u letiště bude Ředitelství silnic a dálnic pokládat nový asfaltový koberec. Práce budou rozděleny na dvě etapy a potrvají do poloviny září. Silnice číslo 34 bude průjezdná kyvadlově, provoz budou řídit semafory. Do poloviny července nebude možné odbočit do ulice U Kasáren, objížďka povede po provizorní cestě kolem sídla hasičů. Ve druhé etapě bude zas zavřená odbočka do ulice Ing. Kašpara.

Komplikace ale přinese i uzavírka ulic Prokopa Holého a Jiskrova na Žižkově. Práce na opravě plynovodu začnou v úterý a potrvají do konce července. Rekonstrukce vodovodu je důvodem uzavírky části parkoviště u stavební školy na Jihlavské ulici, ta potrvá do konce června. V neposlední řadě bude v sobotu 18. června uzavřena ulice Svatovojtěšská od Billy ke světelné křižovatce. Během jediného dne dostane nový povrch.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Tragická nehoda sexuologa Weisse je bez trestu, odvolací soud případ vrátil

Petr Weiss (uprostřed) u pelhřimovského okresního soudu. Viněn je ze způsobení...

Za způsobení tragické nehody, při níž zemřeli dva lidé, zatím známý český sexuolog Petr Weiss potrestán nebude....

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Další z rubriky

V netradiční škole jsou z učitelů průvodci a děti chtěly víc matematiky

V jihlavské soukromé ScioŠkole dávají důraz na individuální přístup a diskusi....

Přes půl roku funguje v Jihlavě soukromá alternativní ScioŠkola. Reportérka MF DNES měla možnost poznat, jak to v...

VIDEO: Vstávat a hybaj jinam. Policie pokutovala špatné parkování u D1

Mladý řidič slovenské dodávky nocoval na nepřehledném místě v zatáčce na vjezdu...

Rozespalého šoféra probudí bouchání na dveře. „Dobrý den, pane řidiči, Policie České republiky. Kontrola parkovišť,“...

Kauza sypačů se po více než roce vrátí před soud, posudek je hotov

Bývalý náměstek vysočinského hejtmana Libor Joukl (vpravo) a šéf krajských...

Před více než rokem jihlavský soudce Zdeněk Chalupa odročil projednávání kauzy údajně předražených sypačů pro...

Najdete na iDNES.cz