Havlíčkobrodští se bojí kolapsu, opravovat se budou tři hlavní ulice

  8:48aktualizováno  8:48
Opravit rozbité ulice je přáním každého motoristy projíždějícího Havlíčkovým Brodem. Letos by se mělo dostat na tři hlavní třídy. A dost možná i ve shodném termínu. Jenže radnice i řidiči z toho mají strach. Pokud by se najednou uzavřely ulice Lidická, Masarykova a Žižkova, nešlo by městem projet.

Loni se opravovala silnice od okraje Havlíčkova Brodu na Jihlavu. Letos se práce přesunou na další část, přímo do města do Lidické ulice. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Pokud to skutečně vyjde tak, jak to nyní vypadá, čeká letos dopravu v Havlíčkově Brodě další přetěžký rok. Ne-li dokonce rok vůbec nejtěžší v novodobé historii.

Kraj společně s městem plánuje kompletně opravit Žižkovu ulici. A Ředitelství silnic a dálnic na letošek chystá další dvě velké rekonstrukce - Lidické a Masarykovy ulice. Pokud by se práce odehrávaly najednou, znamenalo by to uzavření takřka celého města.

"To se snad stát nemůže. Věřím, že příslušné úřady mají trochu soudnosti. Vždyť se jedná o tři nejvytíženější ulice ve městě. Když je zavřena jedna, skrz další vedou obvykle objížďky," podivuje se brodský řidič Pavel Smetana.

Radnice nechce opravovat bezhlavě, most ji poučil

Jenže k té situaci může klidně dojít. Kraj Vysočina, který je hlavním investorem rekonstrukce Žižkovy ulice, by rád stihl už letos opravu celou. Tedy zhruba 1,5 kilometru z centra města až na jeho konec ke kruhovému objezdu u Alberta.

"Ne že bychom ulici nechtěli opravit. To je nanejvýš nutné. Jen bychom do toho zvláště po posledních zkušenostech s opravou mostu v Dolní ulici neradi skočili po hlavě. Chceme v Brodě i žít, ne opravovat najednou půlku města," konstatoval brodský radní zodpovědný za oblast dopravy Libor Honzárek.

Podle něho by bylo nejlepší opravu Žižkovy ulice rozdělit do několika etap. A letos by se mělo začít od kruhového objezdu u Albertu třeba po Kyjovskou ulici. Další části by měly přijít na řadu v dalších letech.

Kompletní oprava celé dlouhé ulice totiž městu může přinést ještě jednu komplikaci. Že na svou spoluúčast nebude mít dostatek peněz. Součástí opravy totiž budou i nové chodníky a osvětlení. A to na délce 1,5 kilometru může dělat desítky milionů korun. "S takovou sumou jsme v rozpočtu nepočítali. Museli bychom peníze najít a schválit rozpočtovou změnu," dodává Honzárek.

Lidická ulice je jistá, Masarykova má přibýt "nečekaně"

S rekonstrukcí Lidické ulice, tedy výpadovky na Jihlavu, ŘSD už na letošek napevno počítá. "Dokončujeme výběrové řízení na dodavatele. Pokud se nestane nic mimořádného, chtěli bychom v dubnu podepsat smlouvu a začít s opravou," vzkázala ředitelka jihlavské správy ŘSD Marie Tesařová.

I tato ulice by se měla opravit v celé své délce, od světelné křižovatky u hotelu Slunce až na kraj města. Součástí oprav bude nový most přes Žabinec i třeba ostrůvek s přechodem pro chodce. "Opravovat se bude za provozu, vždy jen v jednom směru," pravila Tesařová.

Podobně by se mohla opravit i Masarykova ulice. Ačkoliv ještě loni byla tato investice v nedohlednu, nyní to vypadá, že by na ni ŘSD mohlo peníze dostat už letos. Nový povrch by ulice měla dostat od obchodního domu Alej až po křižovatku s obchvatem.

"Tam teprve budeme výběrové řízení vyhlašovat. Byla by to akce spíše na druhou polovinu roku," konstatovala Tesařová. "I kdyby ale došlo k souběhu obou investic, neznamenalo by to kromě kolon výrazné komplikace. Jedná se o jeden průtah městem," doplnila.

Jenže při omezení provozu na průtahu od Kolína na Jihlavu jsou řidiči obvykle směrováni na obchvat a do Žižkovy ulice. Kdyby byla uzavřena i ta, hrozil by kolaps. "Budeme ještě s krajem jednat o přesném způsobu oprav a termínech. Během pár týdnů se dozvíme, podaří-li se rozdělení Žižkovy ulice do etap prosadit," poznamenal Honzárek.

Masarykova (modrá), Lidická (žlutá) a Žižkova (zelená) ulice v Havlíčkově Brodě. Uzavřou-li se všechny tři, nebude město možné projet autem.

Masarykova (modrá), Lidická (žlutá) a Žižkova (zelená) ulice v Havlíčkově Brodě. Uzavřou-li se všechny tři, nebude město možné projet autem.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

Vraťte do parku pamětní desku zavražděného Jakuba, žádají stovky lidí

Speciální hlásiče na dětských hřištích, které dokážou v případě nouze přivolat...

„Vraťte pamětní desku Jakuba Šimánka tam, kam patří! Nedovolte radním se takhle zachovat!“ Tak apeluje petice, která se...

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Virtuální hokej: cesta, jak trénovat, zlepšovat se a neplatit drahý led

SENSE ARENA. Tak se jmenuje projekt, který má změnit přípravu hokejistů. Líbí...

Přichází doba, kdy se i hráči z NHL nebudou lepšit jen na ledě, ale třeba doma v garáži. Virtuální hokej nabízí dřinu....

Další z rubriky

Hus bude opět chloubou Ledče, restaurování majestátní sochy finišuje

Socha Mistra Jana Husa na Husově náměstí v Ledči nad Sázavou.

Socha Mistra Jana Husa v Ledči nad Sázavou je pro město s trochou nadsázky podobným symbolem jako socha Ježíše pro Rio...

Kůrovec ohrožuje chráněné Žďárské vrchy, může ublížit i vzácným orlům

Nejhůře z celé Vysočiny je na tom Třebíčsko. Například u Pokojovic hynou celé...

Kůrovcová kalamita, která postihla významnou část smrkových lesů na Vysočině, ohrožuje i výše položenou Chráněnou...

Koupaliště na Vysočině měla rekordní sezonu. Na příští chystají novinky

Na Vodním ráji se vyřádí hlavně děti.

Sucho a vysoké teploty letošního léta pomohly provozovatelům koupališť na Vysočině k rekordní návštěvnosti. Měli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz