Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vody stále není dost. Šetřit musí hlavně zahrádkáři a majitelé bazénů

  16:12aktualizováno  16:12
Po celý rok v Kobylí Hlavě na Havlíčkobrodsku stála cisterna s pitnou vodou. Studny tu vyschly. Podobné problémy v horkém létě budou řešit i další menší obce s vlastními vodními zdroji. Vysočina s nedostatkem vody bojuje dlouhodobě. Nutnost šetřit dopadne nejvíc na zahrádkáře a majitele bazénů.

Marcela Fischerová si přišla pro pitnou vodu. Cisternu má naštěstí jen pár kroků od svého domu. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Den, kdy budou moci lidé v obci Kobylí Hlava na Havlíčkobrodsku otočit kohoutkem a natočit si vodu do sklenice, se blíží.

Obyvatelé malé vesničky, která je součástí Golčova Jeníkova, si už téměř rok musí pro vodu chodit do cisterny postavené uprostřed obce. V dubnu se ale začalo s výstavbou vodovodního řadu a ta se pomalu, ale jistě blíží ke konci.

Vodní krize v Kobylí Hlavě

„Žádné problémy se během stavby neobjevily, vše probíhá podle plánu. Vlastně už zbývá jenom dodělat přípojky k jednotlivým odběratelům,“ oznámil místostarosta Golčova Jeníkova Miroslav Mrkvička.

Místní lidé se už doby, kdy nebudou muset běhat s kanystry k cisterně či si vodu vozit z obchodu, nemohou dočkat. „Ani nevíte, jak strašně už se těším, až otočím kohoutkem a budu si zase moct natočit vodu do hrnku. Nebo se bez strachu osprchovat,“ svěřila Marcela Fischerová, která se do Kobylí Hlavy před časem přestěhovala z Havlíčkova Brodu.

Za potíže s vodou v obci mohou loňská extrémní vedra, kdy vyschla většina studní. Situaci tak provizorně vyřešil Golčův Jeníkov právě přistavenou cisternou.

V zimě roztrhl mráz kohout u cisterny

„Dovážela se tam voda i během zimy. Jeden čas jsme také museli cisternu schovat k jedné místní paní do garáže, protože nám mráz roztrhl napouštěcí kohout,“ připomíná Mrkvička s tím, že žádná jiná obec v okolí takovéto dlouhodobé řešení nepotřebovala a ani v současné době nepotřebuje. „Jen loni se chvilku vozila voda také do Sirákovic, ale po podzimu se tam situace uklidnila.“

Teď už podle něj zbývá doladit samotné přípojky a bude po problémech. „Místní se sami rozhodují, kdo jim ji udělá. Někteří se rozhodli, že si ji vykopou sami, další zvolili zhotovitele stavby a jiní zvažují, že by to nechali na Vodovodech a kanalizacích Havlíčkův Brod,“ prozradil místostarosta Golčova Jeníkova. „Pak už bude snad konečně všechno vyřešeno,“ dodal s úlevou.

Loňské vedro bylo varováním

S příchodem letních měsíců a veder se nicméně budou komplikace s vodou objevovat po celém kraji. Už loňské extrémně horké léto způsobilo problémy na řadě míst.

„Vzhledem ke stále častějšímu výskytu nepříznivých hydrologických podmínek jsou dopady dlouhodobého sucha a nedostatku vody stále větší hrozbou. V srpnu loňského roku měly problém s množstvím nebo kvalitou dodávané vody v našem kraji desítky obcí nebo jejich místních částí,“ píše se ve zprávě krajského úřadu, již má MF DNES k dispozici.

A právě po rok starých zkušenostech chystají obce napříč celou Vysočinou nejrůznější opatření. „U nás jde o napouštění bazénů,“ hlásí například starosta Vyskytné nad Jihlavou Petr Böhm, podle něhož jsou právě majitelé bazénů a zahrádkáři největšími odběrateli vody.

„Napouštění hydrantovým nástavcem bude možné pouze po podání žádosti na obec. Následně ho zajistí náš zaměstnanec, a to pouze v případě, že bude v prameništích dostatek vody, která bude takzvaně přepadat,“ doplňuje.

Strategie boje proti suchu

Podobné kroky se ostatně chystá praktikovat naprostá většina měst a obcí. „Co se týká hospodaření, máme čtyři studny, které byly nefunkční, proto jsme je nechali zrenovovat. Pomoct by měla i instalace pump, abychom měli dostatek alespoň užitkové vody, pokud by byla nouze,“ prozrazuje starostka Zachotína na Pelhřimovsku Lenka Dědicová.

Svoji strategii boje proti suchu nedávno představil také Kraj Vysočina. Jednou z opatření má být například podpora zajištění opravy přivaděčů vody do vodárenské nádrže Hubenov, která slouží jako zdroj pitné vody pro desítky tisíc obyvatel Jihlavska.

„Z dlouhodobějšího hlediska je potom potřeba podporovat přípravy na výstavbu významných vodních nádrží. Jedná se o lokality na významných vodních tocích,“ píše se mimo jiné v podkladech pro krajské zastupitele.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Od největší nehody v Česku uplynulo 10 let. Změnila D1 i práci záchranářů

V hustém sněžení havarovalo na D1 přes sto aut - Provoz na spojnici Prahy a...

Vraky aut poházené na hromadě jako angličáky, mezi nimiž se nedalo projít a lidé je museli přelézat. Tak před deseti...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Exgumárník Němec přikoupil další lyžařskou firmu - rakouský Kästle

Kästle LX 82

Miliardář a bývalý gumárník Tomáš Němec po roce přikoupil další sportovní firmu. Po lyžích Sporten se stává majoritním...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Demolice kasáren je u konce, nové výstavbě stále brání námitky sousedů

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Demolice nejstarších budov Štefánikových kasáren v Jihlavě již je téměř u konce. Projektem výstavby souboru šesti...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTROMECHANIK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz