Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava zavřela cestu k nádraží vedoucí podél kolejí. Slouží autoškolám

  8:34aktualizováno  8:34
Dojet autem od jihlavského městského vlakového nádraží až na Jiráskovu ulici, aniž by musel řidič absolvovat cestu přes světelné křižovatky, už nelze. Magistrát totiž potřeboval cvičiště pro žáky autoškoly a využil k tomu právě zmíněnou silnici.

Napříště projede kolem městského vlakového nádraží v Jihlavě jen ten, kdo bude mít klíče od závor. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

U městského vlakového nádraží v Jihlavě vyrostla za milion korun tréninková plocha pro přezkoušení řidičů motocyklů, která zatarasila cestu kolem kolejí.

„Bylo to jediné místo, kde se cvičiště dalo zřídit za levné peníze. Všude jinde by se muselo udělat podloží, asfaltová plocha a navíc i budova se zázemím pro komisaře. A to by vyšlo tak na čtyři miliony korun,“ obhajuje rozhodnutí jihlavského magistrátu vedoucí odboru dopravy Ján Tinka.

Povinnost vybudovat vhodné cvičiště pro žáky autoškoly ukládá nově magistrátům zákon. „Předtím to bylo volnější. Ovšem tím, že ministerstvo dopravy vymyslelo nové konkrétní úkony a parametry, které se nyní musí dodržovat při závěrečných zkouškách. Bylo nutné, aby vzniklo tohle vhodné místo,“ vysvětluje majitel jedné z jihlavských autoškol Miloš Koutný. „Předtím jsme jezdili s žáky na jakékoliv volné plochy, kde nebyl provoz,“ dodává Koutný.

Fotogalerie

Nově zbudované cvičiště vzniklo hlavně pro závěrečné přezkoušení řidičů motocyklů, nicméně magistrát nemá problém ani s tím, když ho autoškoly využívají k cvičným jízdám.

„Neomezujeme to,“ potvrzuje Tinka. „Nevidíme důvod, proč by tam nemohli instruktoři se svými žáky jezdit i na tréninkové jízdy. My plochu využíváme zhruba dvakrát nebo třikrát týdně na přezkoušení a autoškoly asi denně. Dokonce už projevili zájem i z autoškoly z Telče. Tam totiž nikde takhle pěkná plocha není,“ doplňuje.

Ne u všech se ale vybudování cvičiště a tudíž i zatarasení průjezdu kolem městského nádraží setkalo s pozitivním ohlasem.

„Stěžovala si správa železniční trati,“ přiznává Tinka. „Je jasné, že oni se musí nějak dostat ke svým vzdálenějším kolejím za Feronou, takže jsme se rozhodli, že uděláme ještě jednu závoru. Dráhy pak dostanou klíč, kterým si ji v případě potřeby zvednou a projedou,“ předkládá řešení.

Strážníci si vyžádali výjimku kvůli fotbalu

Další klíč podle něj poputuje také k městským policistům. Ti si ho pro změnu vyžádali kvůli domácím zápasům prvoligových jihlavských fotbalistů. „Za Feronou parkují auta a podle policie je potřeba, aby se kvůli větší plynulosti dopravy po zápase rozjeli řidiči na dvě strany. Jedna část by se vydala přes cvičnou plochu a vyjížděla by u městského nádraží, zatímco druhá vyjede na opačné straně u Ferony,“ vysvětluje.

A co na to jihlavský fotbalový klub? „My tenhle aktivní přístup městské policie samozřejmě vítáme,“ pochvaluje si mluvčí FC Vysočina Miroslav Fuks.

Rozdáním klíčů železničářům a Městské policii v Jihlavě by tak měly být veškeré stížnosti vyřízeny. „Žádné další od běžných občanů neevidujeme,“ tvrdí Tinka.

Na sociálních sítích se ale občas přece jen nějaký negativní ohlas objeví. Například tento: „Zavřít cestu, kudy chodí denně stovky lidí od vlaků a jezdí mnoho aut, to mohl vymyslet jen blázen. Lidi teď jezdí na kole mezi kolejemi a maminky tam chodí s kočárky. Jsem zvědavý, až bude výluka, kdo tohle odnese. Až nebudou mít autobusy kudy jezdit.“

Cvičiště pro řidiče motocyklů by mělo na stejném místě u městského nádraží v Jihlavě vydržet až do roku 2019, kdy má začít stavba centrálního dopravního terminálu.

„Mezitím musíme najít jinou vhodnou plochu. Třeba u Pístova. Každopádně tahle současná je naprosto ideální. Komisař tam může z odboru dopravy dojít pěšky, jinam ho budeme muset vozit,“ upozorňuje Ján Tinka.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Zámek v Červené Řečici má dotaci na obnovu, o zakázku se ale nikdo nehlásí

Obnova zámku se zastavila. Pokračovat bude, až se do výběrového řízení na...

Kompletní rekonstrukce renesančního zámku v Červené Řečici měla původně začít během několika příštích týdnů. Jenže...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz