Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivovar ruší program ke Zlatému utkání ve svém areálu, bojí se pokuty

  11:04aktualizováno  12:37
Hokejoví hrdinové z Nagana jsou v tom sice nevinně, ale i oni se nechtěně stali součástí jihlavských prázdninových sporů kvůli hlasitosti hudby. Ty teď gradují. Kvůli pokutám za překročení norem pivovar zrušil doprovodný program i autogramiádu hráčů Dukly, které ke Zlatému utkání připravoval.

Jiří Šlégr, Ivan Hlinka a Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském náměstí v Praze. (23. února 1998) | foto:  David Neff, MAFRA

Zlaté utkání Nagano 98, kde si mimořádně úspěšná hokejová generace připomene deset let od úmrtí Ivana Hlinky, ztratilo trochu svého lesku.

Sice dál platí, že v sobotu do Jihlavy přijedou Jaromír Jágr, Dominik Hašek a další hvězdy. Přesto ale zmizely některé kolonky z velkoryse pojatého programu. Jihlavský pivovar oznámil, že kvůli gradující hlukové kauze ruší kompletně doprovodné akce, jež připravoval ve svém areálu.

Nebude tedy promítání filmu Den mistrů, přímý přenos z hokeje, autogramiáda hráčů Dukly ani doprovodný koncert.

"Pivovar jako pořadatel končí s provozováním akcí," uvedla jeho mluvčí Eva Vařejčková.

Spory kvůli hlasité hudbě se začaly vyhrocovat již během července. Kvůli stížnostem na rámus od podnikatele Libora Formana bydlícího v sousedství změnil tehdy jihlavský pivovar program Kulturního léta. Nyní už je jisté, že bude platit pokutu za překročení hlukových limitů. Jen se stále ještě neví, jak bude vysoká. A pořadatelé nechtějí riskovat další sankce.

"Dle vyjádření stěžovatele nepomohlo žádné z opatření, která jsme v pivovaru učinili ke snížení hladiny hluku, a při každé akci tak porušujeme hlukové limity," dodala Eva Vařejčková.

Hlukovým normám by vyhovělo snad jen loutkové divadlo

Libor Forman si však nemyslí, že by pivovar program rušil kvůli němu. „Letos  počasí nepřeje, takže to bych asi viděl jako hlavní důvod. Prostě se jim nevyplatí ta akce dělat,“ tvrdí. „Letos prší a nesvítí sluníčko, tak se demonstrativně něco ruší,“ dodal.

Podle Jiřího Kose, náměstka ředitele Krajské hygienické stanice, se chystá sankce za porušení hlukových limitů nejen pro pivovar, ale i pro organizátory Vysočina festu.

Program Zlatého utkání

12.00         Zahájení programu v parku u Horáckého zimního stadionu

12.00 - 14.00 Program Hitrádia Vysočina

14.00 – 15.30 Autogramiáda protagonistů Zlatého utkání v parku

15.30         Vystoupení Michala Davida

16.15         Otevření stadionu

16.30 – 16.45 Rozbruslení týmů

17.00         Zahájení programu na stadionu

17.10         Nástup hráčů

17.30         Zahájení Zlatého utkání

Pozn.: Vstup na tento program bude možný pouze přes turnikety s platnou vstupenkou na Zlaté utkání. Horácký zimní stadion je již vyprodaný, zápas bude vysílat ČT Sport.

Zdroj: web HC Dukla

Pivovar organizuje celorepublikovou petici, kterou chce adresovat premiérovi vlády. Podpisem lidé požadují, aby si o akcích na svém území mohlo rozhodovat samo město a aby už neměli hlavní slovo hygienici s "měřáky" a pokuty, které od nich organizátoři dostávají.

"Pod peticí už jsou dva a půl tisíce podpisů. Další sbíráme na třiceti místech," spočítala Eva Vařejčková. A doufá, že se problém do příštího roku vyřeší legislativní změnou.

"Je to špatně. Byť jsem přesvědčen, že měnit každou chvíli legislativu není dobré, tak v tomto případě by se něco mělo udělat. Protože pokud by se začaly měřit všechny kulturní akce, tak málokterá z nich vyhoví. Možná jen loutkové divadlo pro děti, proti němuž jinak nic nemám," míní Martin Hyský, krajský radní (ČSSD), který sám byl jedním z návštěvníků Vysočina festu.

A jako inspiraci doporučil státy na jihu Evropy, kde se večerním kulturním akcím tradičně daří.

Zrušení doprovodného programu ke Zlatému utkání se týká pouze akcí plánovaných v areálu pivovaru. U sousedního Horáckého zimního stadionu a v přilehlém parku se odehraje vše, co bylo plánováno. Fanoušci se tak mohou těšit na program Hitrádia Vysočiny, autogramiády týmů Nagano a Zlatý hattrick či vstoupení Michala Davida.

"Fanoušky můžeme ubezpečit, že námi připravovaný program proběhne v plném rozsahu tak, jak byl avizován. Nic nerušíme," vzkazuje hlavní organizátor Zlatého utkání Bedřich Ščerban.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Věžnice si název nezmění, tak se její úřady stěhují z Jihlavy do Brodu

Do této podoby předělali ve Věžnici někdejší nevzhlednou a poškozenou požární...

Nechtějí se nechat přejmenovat, tak musí změnit úřední spádovost. Tak ministerstvo vnitra vysvětluje plánovaný přechod...

Další z rubriky

Čápi se vracejí na jihlavský komín, kde loni tragicky přišli o potomka

Samec čápa na starém komínu SMJ v Jihlavě vytrvale čekal na svou partnerku i v...

Na starý komín v areálu Služeb města Jihlavy se vrátil čáp. Po loňském neštěstí, kdy tu při kroužkování ptáků vyskočilo...

Atletika, alpské lyžování, skikros. Vzorem sportovní naděje je Ledecká

Dvanáctiletá naděje českého lyžování Dana Harvey. Vedle skikrosu zvládá rovněž...

Být nejrychlejší a pověsit si na krk olympijskou medaili. Dvanáctiletá skikrosařka Dana Harvey má o svých cílech jasno....

Starosta skončil kvůli zákonu o střetu zájmů, obec řídí jako zastupitel

Stanislav Veselý byl starostou Knínic skoro dvacet let. Když loni odstoupil...

Starosta a místostarosta Knínic na Jihlavsku rezignovali na protest proti rozhodnutí poslanců, kteří zpřísnili zákon o...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPRÁVCE INTERNÍCH SITÍ – VÝROBNÍ SPOLEČNOST

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz