Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivovar ruší program ke Zlatému utkání ve svém areálu, bojí se pokuty

  11:04aktualizováno  12:37
Hokejoví hrdinové z Nagana jsou v tom sice nevinně, ale i oni se nechtěně stali součástí jihlavských prázdninových sporů kvůli hlasitosti hudby. Ty teď gradují. Kvůli pokutám za překročení norem pivovar zrušil doprovodný program i autogramiádu hráčů Dukly, které ke Zlatému utkání připravoval.

Jiří Šlégr, Ivan Hlinka a Dominik Hašek při oslavě triumfu v Naganu na Staroměstském náměstí v Praze. (23. února 1998) | foto:  David Neff, MAFRA

Zlaté utkání Nagano 98, kde si mimořádně úspěšná hokejová generace připomene deset let od úmrtí Ivana Hlinky, ztratilo trochu svého lesku.

Sice dál platí, že v sobotu do Jihlavy přijedou Jaromír Jágr, Dominik Hašek a další hvězdy. Přesto ale zmizely některé kolonky z velkoryse pojatého programu. Jihlavský pivovar oznámil, že kvůli gradující hlukové kauze ruší kompletně doprovodné akce, jež připravoval ve svém areálu.

Nebude tedy promítání filmu Den mistrů, přímý přenos z hokeje, autogramiáda hráčů Dukly ani doprovodný koncert.

"Pivovar jako pořadatel končí s provozováním akcí," uvedla jeho mluvčí Eva Vařejčková.

Spory kvůli hlasité hudbě se začaly vyhrocovat již během července. Kvůli stížnostem na rámus od podnikatele Libora Formana bydlícího v sousedství změnil tehdy jihlavský pivovar program Kulturního léta. Nyní už je jisté, že bude platit pokutu za překročení hlukových limitů. Jen se stále ještě neví, jak bude vysoká. A pořadatelé nechtějí riskovat další sankce.

"Dle vyjádření stěžovatele nepomohlo žádné z opatření, která jsme v pivovaru učinili ke snížení hladiny hluku, a při každé akci tak porušujeme hlukové limity," dodala Eva Vařejčková.

Hlukovým normám by vyhovělo snad jen loutkové divadlo

Libor Forman si však nemyslí, že by pivovar program rušil kvůli němu. „Letos  počasí nepřeje, takže to bych asi viděl jako hlavní důvod. Prostě se jim nevyplatí ta akce dělat,“ tvrdí. „Letos prší a nesvítí sluníčko, tak se demonstrativně něco ruší,“ dodal.

Podle Jiřího Kose, náměstka ředitele Krajské hygienické stanice, se chystá sankce za porušení hlukových limitů nejen pro pivovar, ale i pro organizátory Vysočina festu.

Program Zlatého utkání

12.00         Zahájení programu v parku u Horáckého zimního stadionu

12.00 - 14.00 Program Hitrádia Vysočina

14.00 – 15.30 Autogramiáda protagonistů Zlatého utkání v parku

15.30         Vystoupení Michala Davida

16.15         Otevření stadionu

16.30 – 16.45 Rozbruslení týmů

17.00         Zahájení programu na stadionu

17.10         Nástup hráčů

17.30         Zahájení Zlatého utkání

Pozn.: Vstup na tento program bude možný pouze přes turnikety s platnou vstupenkou na Zlaté utkání. Horácký zimní stadion je již vyprodaný, zápas bude vysílat ČT Sport.

Zdroj: web HC Dukla

Pivovar organizuje celorepublikovou petici, kterou chce adresovat premiérovi vlády. Podpisem lidé požadují, aby si o akcích na svém území mohlo rozhodovat samo město a aby už neměli hlavní slovo hygienici s "měřáky" a pokuty, které od nich organizátoři dostávají.

"Pod peticí už jsou dva a půl tisíce podpisů. Další sbíráme na třiceti místech," spočítala Eva Vařejčková. A doufá, že se problém do příštího roku vyřeší legislativní změnou.

"Je to špatně. Byť jsem přesvědčen, že měnit každou chvíli legislativu není dobré, tak v tomto případě by se něco mělo udělat. Protože pokud by se začaly měřit všechny kulturní akce, tak málokterá z nich vyhoví. Možná jen loutkové divadlo pro děti, proti němuž jinak nic nemám," míní Martin Hyský, krajský radní (ČSSD), který sám byl jedním z návštěvníků Vysočina festu.

A jako inspiraci doporučil státy na jihu Evropy, kde se večerním kulturním akcím tradičně daří.

Zrušení doprovodného programu ke Zlatému utkání se týká pouze akcí plánovaných v areálu pivovaru. U sousedního Horáckého zimního stadionu a v přilehlém parku se odehraje vše, co bylo plánováno. Fanoušci se tak mohou těšit na program Hitrádia Vysočiny, autogramiády týmů Nagano a Zlatý hattrick či vstoupení Michala Davida.

"Fanoušky můžeme ubezpečit, že námi připravovaný program proběhne v plném rozsahu tak, jak byl avizován. Nic nerušíme," vzkazuje hlavní organizátor Zlatého utkání Bedřich Ščerban.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Najdete na iDNES.cz