V parku u jihlavského zimního stadionu si veřejnost mohla vyzkoušet lekci...

V parku u jihlavského zimního stadionu si veřejnost mohla vyzkoušet lekci sebeobrany pro začátečníky. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Rvačka je to nejhorší, říká lektor, jenž pořádá kurzy české sebeobrany

  • 1
Jdete v noci po ulici a někdo vás napadne. Jak se v takové situaci bránit? O tom byl workshop pro veřejnost ve Smetanových sadech v Jihlavě, který pořádal klub Vrakbar. Více jak hodinového tréninku systému RBSD, což v překladu znamená sebeobrana na reálném základě, se ujali dva trenéři.

Milan Hanusek, jenž se připravuje v Havlíčkově Brodě, trénink v jihlavském parku shrnul: „Jednalo se o ukázkový trénink pro začátečníky, v němž jsme se zaměřili na box. Snažili jsme se je naučit úplně základní věci, jak se v boxu chodí, jak se kryje, jak se bouchá. Bylo to zaměřené spíš na pouliční laťku než na klasický box jako sport.“

Cílem této techniky je, aby lidé byli schopní předejít případnému nebezpečí. „Sebeobrana je nejen o tom poprat se, ale předcházet problémům. Takže většinou, když lidi fungují tak, jak mají, a dívají se po světě, neměli by se dostat do situace, kdy se musí prát. To je nejhorší situace.“

Hanusek ani jiní svůj sport nedělají proto, aby někoho mlátili. Ostatně na otázku, zda se někdy na ulici porval, odpovídá lektor zcela rezolutně: „Ne, nikdy.“

Sebeobranu na reálném základě bere jako sport, díky kterému si může udržovat fyzičku. „Přijde mi lepší zvedat chlapa než zvedat kus železa někde v posilovně.“

Podobně se na boj beze zbraně cvičili britští výsadkáři za války

RBSD je relativně čerstvý sport. Vznikl přibližně před deseti lety a primárně vychází z boxu.

„Člověk má dvě ruce a dvě nohy, takže už se toho moc nového nevymyslí. Je to tedy syntéza různých systémů, která vznikla v Čechách. Zakladatelem je Martin Mikolášek, který samozřejmě čerpá od jiných učitelů z jiných systémů. Jeho hlavním dodavatelem zkušeností je jeden Angličan,“ popisoval v parku Milan Hanusek.

Samotný základ tohoto sportu vznikl několik desetiletí zpátky. „Už ve druhé světové válce,“ vypráví Hanusek. „Tenkrát museli být britští výsadkáři vycvičeni velmi rychle a velmi efektivně pro neozbrojený boj s nepřítelem.“

V současné době funguje v České republice šest míst, kde se trénuje RBSD. Na Vysočině jsou hned dvě tělocvičny. „Jedna funguje v Jihlavě a druhou máme v Havlíčkově Brodě,“ doplnil Milan Hanusek.