Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kůrovec maže turistům cesty a orientačním běžcům podrobné mapy

  11:44
Turisté zkoumají, jak jim kůrovcová kalamita poškodila v lesích značení. Místy si budou muset pomoci zatloukáním kůlů. Ještě větší škody však mizející lesy napáchaly orientačním běžcům, kteří musejí za desetitisíce korun předělávat speciální mapy používané při závodech.
Značkaři se do terénu ve velkém vydají na přelomu dubna a května. Jen na...

Značkaři se do terénu ve velkém vydají na přelomu dubna a května. Jen na Vysočině se loni 121 značkařů staralo o více 3 200 kilometrů značených turistických tras. Na řadě pokácených stromů se dlouhá léta nacházely barevné značky. | foto: Archiv MAFRA

Martin Pesler z Dolní Krupé na Havlíčkobrodsku se při svých procházkách po lese neustále dívá, co bude po zimě potřeba opravit, přetřít nebo úplně vyznačit znovu. Je totiž předsedou krajské komise značení vysočinského Klubu českých turistů.

„Značky na některých místech úplně zmizely. Poměrně často jsem se ale setkal s tím, že nám lesáci kácejí nad značkami. Na řadě míst tak zůstávají vysoké pařezy se značkami,“ popisuje situaci Pesler.

Lesáci kácejí stromy napadené kůrovcem už několik měsíců. Sám Pesler má nejlépe prozkoumané lesy na Havlíčkobrodsku. Tam není situace natolik závažná jako například na Jihlavsku nebo na Třebíčsku. I přesto však ví, že jej čeká při jarním značení více práce než v předchozích letech.

„Pár lokalit u Havlíčkova Brodu, které budou potřeba udělat přednostně, mám zmapováno. Jsou to příměstské lesy, kam se hodně chodí, a právě tam nám na několika místech značky skutečně zmizely. Bohužel je napadený i druhý les, který je hned vedle,“ líčí Pesler.

Turisté vyčkávají. Kde je les dnes, už nemusí být za týden

Letos budou značkaři více než jindy používat značkařské kolíky nebo zatloukat kůly, na něž značky umístí. Do terénu se masově chystají vydat na přelomu dubna a května. Dřív to prý, i kvůli počasí, nemá cenu.

„Navíc tam, kde je dneska les, za týden už být nemusí,“ pronáší předseda krajských značkařů. Ti se v loňském roce na Vysočině starali o 3 206 kilometrů značených turistických tras, vyvěšují a obnovují 4 257 směrovek a tabulek, 103 turistických vývěsních map a 326 ocelových a dřevěných směrovníků.

Pokud značkaři přímo v terénu narazí na závažnější změny, jejich zpráva se dostane i do společnosti Trasa. To je firma, jejímž zřizovatelem je celostátní Klub českých turistů. Má na starosti tisk turistických map.

Rozsáhlé změny v krajině se v mapách, které Trasa vydává, objeví se zpožděním. Řadu podkladů pro mapy totiž Trasa kupuje.

„Jestli si myslíte, že se v nějakých podkladech objeví to, že před čtvrt rokem byl někde les a teď už tam není, tak takhle rychle to nejde. Republika se letecky snímkuje dva roky. A teprve potom se změny objeví v podkladech. Pokud nám však nějaký místní zpracovatel řekne, tady nám vykáceli les, tak to samozřejmě upravíme,“ říká Josef Nosek, ředitel společnosti Trasa.

Zmapování kilometru čtverečního pro běžce vyjde na 16 tisíc

Kdo však nemůže na aktualizaci map čekat tak dlouho, jsou orientační běžci, kterým se právě rozběhla sezona. Mapy, které jsou pro tento sport potřeba, jsou specifické a velmi podrobné. Jejich měřítko je i 1:5000 - tedy jeden centimetr na mapě je v reálu 50 metrů. Navíc v mapě je zakreslená celá řada podrobností, jako jsou vývraty, průseky, rýhy nebo jednotlivé výrazné stromy a kameny. Jde o důležité body, podle nichž se běžci řídí.

„Tyto mapy dělají profíci. Vše musí být přesné. Cena mapování jednoho čtverečního kilometru se pohybuje okolo 16 tisíc korun. Pro závod na krátké trati potřebujete zmapovat minimálně tři kilometry čtvereční, na delší klasiku pak alespoň sedm kilometrů čtverečních,“ popisuje Radek Cícha z třebíčského oddílu.

Jelikož kvůli vysoké podrobnosti orientační mapy rychle zastarávají, snaží se je oddíly využívat co nejrychleji a v rozmezí maximálně dvou let na nich pořádají tři i více akcí. Drobné změny do nich dokážou zanést jejich vlastní mapaři.

Jenže změny způsobené kůrovcovou kalamitou „zničily“ i mapy například rok staré. Právě třebíčský oddíl loni v květnu nedaleko Rudíkova pořádal mistrovství oblasti na nové mapě.

„Závod se uskutečnil a s úspěchem. Ale pak kůrovec do konce roku 2018 sežral zbytek, odhadem 60 až 70 procent lesa. Nová mapa posloužila pro jediný závod a dále je nepoužitelná,“ popsal trable Cícha.

Sázejte stromy, ale ne všechny, vyzývá Jihlava

Veřejné sázení stromů uspořádali i v Třebíči. O víkendu přišlo do Libušina údolí pomoci 120 lidí. Na oblíbené výletní lokalitě, která musela být takřka kompletně vykácena, obyvatelům města záleží. Nově zde bylo zasazeno na tři tisíce stromků, přibýt má ještě dalších pět tisíc.

Jak co nejrychleji osázet holiny způsobené kácením kvůli kůrovcové kalamitě, to je problém, který začali řešit i jihlavští městští radní.

Podle náměstka primátorky pro oblast životního prostředí Víta Zemana je situace nejhorší na severním okraji města směrem k pávovské průmyslové zóně.

„Vzniká nám tím další problém, že veškeré znečištění z dálnice a z průmyslové zóny nám nebude mít co zachycovat. Dá se proto očekávat, že se to na ovzduší v Jihlavě začne časem projevovat,“ myslí si Zeman.

Jihlava tak usiluje o to, aby se lesy na území města a po jeho okrajích co nejrychleji obnovily. Problém je však prý v tom, že například Správa městských lesů (SML) nemá dostatek lidí na to, aby dokázala vykácené prostory osázet novými stromy. „Proto vítáme aktivity od lidí, kteří začali sami sázet stromy. Je možné, že do budoucna budeme odměňovat tuto činnost,“ předestřel Zeman.

Vedení města však varuje před bezhlavým vysazováním. Proto vyzývá všechny dobrovolníky, aby předtím, než vyrazí do lesa, konzultovali svoji činnost s lesníky nebo s magistrátním odborem životního prostředí.

„Les má svoje pravidla a nelze v něm vysázet úplně všechno. Před tím, než znovu začneme řešit novou výsadbu, měli bychom si sednout nad mapu a zamyslet se, zda chceme mít v lese opět samé smrky,“ podotkla primátorka města Karolína Koubová.

Podle ní má SML dostatek sazenic, které už její pracovníci začali umisťovat do terénu. Horší situace je prý se sazenicemi pro městské parky.

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ve vaně mi spí cizí muž, nejde vzbudit, volal na policii zoufalý majitel domu

24. dubna 2024  12:29

Policisté na Havlíčkobrodsku vyšetřují neobvyklý případ. Do domu v Úsobí se v úterý večer...

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jihlava rozšíří parkovací zóny. Dojíždějící jsou nám ukradení, řekl radní

18. dubna 2024  15:07

Jihlava od května rozšíří kontroverzní nový systém parkování do dalších dvou oblastí v okolí ulic U...

Není jara bez Zahrady. Populární výstava opět přiláká do Brodu tisíce lidí

25. dubna 2024  16:23

Není léta bez slunce, podzimu bez spadaného listí a zimy bez alespoň trochy sněhu. A jara? No přeci...

Muž se nadýchal chemikálie, která unikla z tlakové lahve. Patrně jde o chlor

25. dubna 2024  13:45

Kvůli úniku neznámého štiplavého plynu zasahovali hasiči ve středu a ve čtvrtek v Gorkého ulici v...

Jihlava prodá bývalé kasárny zpět armádě. Nesmí tu být cizí vojsko, volá SPD

25. dubna 2024  9:22

Jihlava prodá část bývalého pístovského vojenského areálu ministerstvu obrany. Armáda chce z...

Kříže už tu nepřibývají. O hřbitov obětí dálnice D1 se nemá kdo starat

24. dubna 2024

Premium Na symbolickém hřbitově obětí dálnice D1 v Jihlavě-Pávově už tři roky nepřibyl žádný kříž....

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...