Z kaple u hradu bude expozice pohřbívání, archeologové už vyzvedli kosti

  18:28aktualizováno  18:28
Jedenáct rakví s ostatky šlechtických majitelů hradu Kámen a jednu rakev světské osoby vyzdvihli antropologové a archeologové z krypty kaple Pany Marie Bolestné u hradu Kámen na Pelhřimovsku. Průzkum v kapli hradu Kámen předcházel jejímu plánovanému generálnímu restaurování.

Kapli nechal postavit ve druhé polovině 17. století majitel hradu Kámen Jan Kryštof Malovec jako hrobku. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

„Je to pouze první etapa průzkumu. Další budou následovat v závislosti na tom, kde budou právě probíhat stavební a restaurátorské práce. Například při odvodňovacích drenážích nebo při sejmutí podlah,“ upozornil Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které kapli a hrad spravuje.

Kromě rakví a ostatků zemřelých se podařilo archeologům objevit i celou řadu drobných artefaktů.

Fotogalerie

„Mezi patrně nejzajímavější nález patří dětské kožené botičky nebo i podrážky bot do rakve samotného Jana Kryštofa Malovce, majitele hradu Kámen. Ten byl do krypty hradní kaple pohřben v roce 1677. Podařilo se se vší pravděpodobností identifikovat i jeho lebku. Našlo se také několik medailonků, růženíny,“ vypočítává Hájek.

Archeologové našli i dvě torza modlitebních knížek. Jsou však ve velmi špatném stavu a je otázkou, zda se je podaří vůbec zachránit. Mezi nálezy nechybí ani různé prstýnky a náušnice.

Práce na obnově krypty potrvají čtyři roky a přijdou na 20 milionů

Vědci se nyní přesunuly do laboratoří, kde budou až dva roky pracovat na očištění a odmočení archeologických nálezů. Samotné nálezy jsou podle odborníků v horším stavu, než se předpokládalo. Důvodem je vysoká vlhkost v kryptě.

„Otázkou je, kolik těchto předmětů se podaří zakonzervovat. Jsou totiž velmi silně zasolené a zkorodované,“ poznamenal ředitel muzea.

Po zpracování nálezů budou jednotlivé ostatky umístěny do nových schránek a vráceny zpět do krypty.

Samotnou kapli teď bude čekat náročná generální oprava. Po jejím skončení by se měla vrátit do podoby z 1. poloviny 18. století.

Oprav se dočkají krovy, střecha, interiéry, restaurovány budou všechny oltáře, kazatelna a veškerý mobiliář včetně textilií. Opraveny budou i varhany, které mají být opět funkční. Všechny práce by měly zabrat zhruba čtyři roky.

„Kaple už v minulosti patřila k hradu. Poté, co byla v majetku církve a nedávno předána Kraji Vysočina, jsme připraveni financovat její záchranu. Nepůjde o malé peníze, práce vyjdou odhadem na zhruba 21 milionů korun,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

V bývalé hrobce vznikne expozice barokního mystéria pohřbívání

Po rekonstrukci bude kaple přičleněna k hradu jako součást prohlídkového okruhu. Vznikne v ní nová expozice, která bude připomínat barokní mystérium pohřbívání.

„Část artefaktů, které se v hrobech našly, bychom tam chtěli vystavit,“ poodhalil Hájek s tím, že by se zde měly konat také kulturní události, například koncerty, ale i liturgické obřady. Kaple totiž stále není odsvěcená.

Kaple se nachází na západním okraji obce Kámen blízko silnice směřující na Tábor. Postavit si ji nechal ve druhé polovině 17. století majitel hradu Kámen Jan Kryštof Malovec jako rodinnou hrobku. Tomuto účelu byla uzpůsobena i její výzdoba a vnitřní vybavení.

Původně byla obehnána zdí se čtyřmi kaplemi. Ty i se zdí byly v roce 1830 zbořeny při výstavbě silnice. Součástí kaple je také presbytář, sakristie a panská oratoř. Dochoval se i mobiliář, který je však vlivem nevhodných podmínek poškozen. Poslední liturgické obřady se zde uskutečnily v 70. letech minulého století. Následně byla kaple opuštěna a začala chátrat.

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Další z rubriky

Za zaměstnání Vesecké navrhl žalobce pro Vitáskovou tři a půl roku vězení

Alena Vitásková vypovídala u Okresního soudu v Jihlavě.

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou navrhl jihlavský státní zástupce Kamil Špelda jako trest bývalé předsedkyni...

Při běhu se psem si zranila obratle, přesto vydržela. A dál vozí medaile

Po nedávném úspěchu na mistrovství světa v Polsku, kde skončila stříbrná v...

Canicross a bikejöring jsou sportovní disciplíny, kde kromě fyzické kondice hraje velkou roli především souhra člověka...

Nové vedení Jihlavy se začíná přiklánět ke stavbě nové hokejové arény

Na Horácký zimní stadion v Jihlavě chodí fanoušci na hokej už od roku 1956. A...

Jihlavský magistrát po volbách znovu přehodnocuje plány, co udělat s chátrající halou Horáckého zimního stadionu. V...

Najdete na iDNES.cz