Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kruhovém objezdu u Jihlavy zažívají řidiči i po půl roce překvapení

  13:55aktualizováno  13:55
Dříve tam bylo rozcestí se stromem, u jehož kmene ležely květiny na paměť oběti tragické nehody. Přednedávnem tam otevřeli nový kruhový objezd, který vznikal dlouho a na velkolepém prostoru. Na nové řešení křížení silnic na Pelhřimov a na Telč kousek od Jihlavy se však stále snáší kritika.

Okružní křižovatka Na Bradle nemá tradiční formát. Řidiči jedoucí směrem na Telč si najíždějí do jiného pruhu, než šoféři mířící na Pelhřimov. To může mást, zvlášť když je nasněženo. | foto: Kraj Vysočina

Na tom stále ještě novém kruhovém objezdu mají někteří řidiči lehkou nejistotu. Je tam pro ně najednou příliš mnoho čar a informací. Zatím ale zvládá nápor aut bez nehod. A to i v zimě, kdy se značení pruhů občas ztrácí pod sněhem.

Přesto ale novinka stále budí pochyby i vzhledem k tomu, že stavba trvala patnáct měsíců a působila kvůli rozkopanému území až megalomansky. Přitom její výsledek moc velké rozměry nemá.

„Já když tam najel poprvé, tak jsem nevěděl, kam se dřív dívat a jestli jedu ve správném kruhu. Podruhé už to bylo lepší, ale stále to tam vnímám trochu divně,“ popsal Pavel Fiala. Zmíněným místem jezdí zhruba dvakrát týdně.

„Kruhový objezd je jiný. Typický vysočinský řidič si není jistý“

„Čím dál více se mi zdá, že hlavním problémem je, že tento objezd je jiný než všechny ostatní. Tudíž typický ‚vysočinský‘ řidič si nemusí být úplně jistý, jak si má na něm počínat. No ale uvidíme, zda to bude mít dlouhodobě vliv na nehodovost, ať již v kladném, nebo záporném slova smyslu,“ říká Miloš Vystrčil (ODS), senátor a opoziční krajský zastupitel, který tímto uzlem často projíždí.

A dodává, že on sám zatím není schopen ocenit toto velmi netradiční dopravní řešení. „Ale může to být tím, že nejsem dopravní inženýr. Bohužel, podobně asi na tom ale bude naprostá většina řidičů,“ zmínil Vystrčil, který ročně najede za volantem asi dvacet tisíc kilometrů. Uznává také, že není expert na kruhové objezdy a bezpečnost silničního provozu.

Z dopravní novinky není nadšený ani dopravní exnáměstek hejtmana Václav Kodet (KDU-ČSL), dnes také opoziční zastupitel. Připouští, že na komplikovaném křížení více silnic má kruhová křižovatka svůj význam z důvodu bezpečnosti a plynulosti dopravy. „Pokud přijmu tuto teorii, tak se na uvedeném místě jedná jen o křížení dvou silnic. Navíc v přehledném terénu, kde stačilo změnit pouze úhel křížení a vybudovat a vyznačit odbočovací pruhy,“ popsal Kodet.

Cenu objezdu nezná ani samotný investor, krajský úřad

To mohlo být podle něj i levnější než současný výsledek, který vznikal rok a čtvrt. Jenže kolik vlastně kruhový objezd stál? To je na hejtmanství složité zjistit. „Cena pro samotnou okružní křižovatku není stanovena,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Kruh byl totiž součástí projektu za 173 milionů, do něhož spadala i oprava části silnice směrem do Pelhřimova. Většinu sumy pokryla evropská dotace.

Za pozoruhodné Kodet považuje i „výtvarné řešení“ dopravy na asfaltovém kruhu. Tedy jak se mají auta směrovat. „Je zvláště pro cizí řidiče na první pokus nečitelné a při větší sněhové nadílce stejně nepoužitelné,“ dodal zastupitel.

Těžko chápal i velikost zabraného území při stavbě vzhledem k tomu, jak nyní objezd vypadá. „A o době výstavby v takto dopravně zatíženém uzlu ani nemluvím,“ dodal Václav Kodet.

Jel jsem tam a problém nebyl, tvrdí spokojený náměstek

Vedení hejtmanství je s výsledkem stavby spokojeno. „Párkrát jsem tam jel a nikdy žádný problém nebyl,“ popsal náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). Podoba stavby se podle něj schvalovala tradičním způsobem. A její délku ovlivnil fakt, že byla podpořena dotací z EU. Termíny se stanovily tak, aby se vše bez problémů stihlo i s opravami silnice.

Zástupci dopravního odboru na kraji soudí, že počáteční překvapení řidičů z víceproudé okružní křižovatky vystřídala po několika týdnech spokojenost.

„V úseku bývalé křižovatky je viditelně doprava plynulejší, bezpečnější. Nevíme o žádné vážné dopravní nehodě. Údržba probíhá bez problémů. Každá nová situace s sebou nese určitou nejistotu, v případě této křižovatky si řidiči velice rychle zvykli,“ uvedla mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

Výhodou stavby podle ní bylo, že se obešla bez dlouhých objízdných tras pro řidiče osobních aut. „Zpomalení dopravy v tomto úseku jsme se přirozeně nevyhnuli, zejména ve špičkách, ale i tak patřila stavba k těm bezproblémovým,“ dodala.

Žádné špatné zprávy z objezdu zatím nemá ani policie. „Nic se ke mně nedostalo,“ uvedl dopravní inženýr Jiří Kučera. Podle něj ale už vzniká podobných kruhových objezdů víc kupříkladu na jihu Čech.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Druhá Ester Ledecká? Hokejistka sbírá zlaté medaile i v rychlobruslení

Nikol Nepokojová hraje hokej za mladší dorost v HC Chotěboř. Trenéři o ní...

Poprvé na bruslích stála už ve dvou letech. Nikol Nepokojová chodila fandit na hokej svému bratrovi. Jenže koukat ji...

Další z rubriky

Gibonům v zoo se narodilo mládě, pohlaví zatím zná jen samice Zlatuše

V jihlavské zoo se narodilo mládě gibona. Prvního půl roku je zcela odkázané na...

Skupina gibonů zlatolících, kteří jsou erbovním zvířetem jihlavské zoologické zahrady, se rozrostla. Starostlivé matce...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Grafton Recruitment Praha
TECHNOLOG

Grafton Recruitment Praha
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz