Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na kruhovém objezdu u Jihlavy zažívají řidiči i po půl roce překvapení

  13:55aktualizováno  13:55
Dříve tam bylo rozcestí se stromem, u jehož kmene ležely květiny na paměť oběti tragické nehody. Přednedávnem tam otevřeli nový kruhový objezd, který vznikal dlouho a na velkolepém prostoru. Na nové řešení křížení silnic na Pelhřimov a na Telč kousek od Jihlavy se však stále snáší kritika.

Okružní křižovatka Na Bradle nemá tradiční formát. Řidiči jedoucí směrem na Telč si najíždějí do jiného pruhu, než šoféři mířící na Pelhřimov. To může mást, zvlášť když je nasněženo. | foto: Kraj Vysočina

Na tom stále ještě novém kruhovém objezdu mají někteří řidiči lehkou nejistotu. Je tam pro ně najednou příliš mnoho čar a informací. Zatím ale zvládá nápor aut bez nehod. A to i v zimě, kdy se značení pruhů občas ztrácí pod sněhem.

Přesto ale novinka stále budí pochyby i vzhledem k tomu, že stavba trvala patnáct měsíců a působila kvůli rozkopanému území až megalomansky. Přitom její výsledek moc velké rozměry nemá.

„Já když tam najel poprvé, tak jsem nevěděl, kam se dřív dívat a jestli jedu ve správném kruhu. Podruhé už to bylo lepší, ale stále to tam vnímám trochu divně,“ popsal Pavel Fiala. Zmíněným místem jezdí zhruba dvakrát týdně.

„Kruhový objezd je jiný. Typický vysočinský řidič si není jistý“

„Čím dál více se mi zdá, že hlavním problémem je, že tento objezd je jiný než všechny ostatní. Tudíž typický ‚vysočinský‘ řidič si nemusí být úplně jistý, jak si má na něm počínat. No ale uvidíme, zda to bude mít dlouhodobě vliv na nehodovost, ať již v kladném, nebo záporném slova smyslu,“ říká Miloš Vystrčil (ODS), senátor a opoziční krajský zastupitel, který tímto uzlem často projíždí.

A dodává, že on sám zatím není schopen ocenit toto velmi netradiční dopravní řešení. „Ale může to být tím, že nejsem dopravní inženýr. Bohužel, podobně asi na tom ale bude naprostá většina řidičů,“ zmínil Vystrčil, který ročně najede za volantem asi dvacet tisíc kilometrů. Uznává také, že není expert na kruhové objezdy a bezpečnost silničního provozu.

Z dopravní novinky není nadšený ani dopravní exnáměstek hejtmana Václav Kodet (KDU-ČSL), dnes také opoziční zastupitel. Připouští, že na komplikovaném křížení více silnic má kruhová křižovatka svůj význam z důvodu bezpečnosti a plynulosti dopravy. „Pokud přijmu tuto teorii, tak se na uvedeném místě jedná jen o křížení dvou silnic. Navíc v přehledném terénu, kde stačilo změnit pouze úhel křížení a vybudovat a vyznačit odbočovací pruhy,“ popsal Kodet.

Cenu objezdu nezná ani samotný investor, krajský úřad

To mohlo být podle něj i levnější než současný výsledek, který vznikal rok a čtvrt. Jenže kolik vlastně kruhový objezd stál? To je na hejtmanství složité zjistit. „Cena pro samotnou okružní křižovatku není stanovena,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Kruh byl totiž součástí projektu za 173 milionů, do něhož spadala i oprava části silnice směrem do Pelhřimova. Většinu sumy pokryla evropská dotace.

Za pozoruhodné Kodet považuje i „výtvarné řešení“ dopravy na asfaltovém kruhu. Tedy jak se mají auta směrovat. „Je zvláště pro cizí řidiče na první pokus nečitelné a při větší sněhové nadílce stejně nepoužitelné,“ dodal zastupitel.

Těžko chápal i velikost zabraného území při stavbě vzhledem k tomu, jak nyní objezd vypadá. „A o době výstavby v takto dopravně zatíženém uzlu ani nemluvím,“ dodal Václav Kodet.

Jel jsem tam a problém nebyl, tvrdí spokojený náměstek

Vedení hejtmanství je s výsledkem stavby spokojeno. „Párkrát jsem tam jel a nikdy žádný problém nebyl,“ popsal náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). Podoba stavby se podle něj schvalovala tradičním způsobem. A její délku ovlivnil fakt, že byla podpořena dotací z EU. Termíny se stanovily tak, aby se vše bez problémů stihlo i s opravami silnice.

Zástupci dopravního odboru na kraji soudí, že počáteční překvapení řidičů z víceproudé okružní křižovatky vystřídala po několika týdnech spokojenost.

„V úseku bývalé křižovatky je viditelně doprava plynulejší, bezpečnější. Nevíme o žádné vážné dopravní nehodě. Údržba probíhá bez problémů. Každá nová situace s sebou nese určitou nejistotu, v případě této křižovatky si řidiči velice rychle zvykli,“ uvedla mluvčí hejtmanství Jitka Svatošová.

Výhodou stavby podle ní bylo, že se obešla bez dlouhých objízdných tras pro řidiče osobních aut. „Zpomalení dopravy v tomto úseku jsme se přirozeně nevyhnuli, zejména ve špičkách, ale i tak patřila stavba k těm bezproblémovým,“ dodala.

Žádné špatné zprávy z objezdu zatím nemá ani policie. „Nic se ke mně nedostalo,“ uvedl dopravní inženýr Jiří Kučera. Podle něj ale už vzniká podobných kruhových objezdů víc kupříkladu na jihu Čech.

Autor:


Nejčtenější

Tvrdošíjný řidič odhalil, že úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

U výrobce leteckých součástek hořelo, sanity odvezly devět zraněných

U požáru v jihlavské společnosti Jihlavan zasahovalo osmnáct jednotek hasičů,...

V areálu společnosti Jihlavan v Jihlavě ve čtvrtek v poledne hořelo. Na místě zasahovalo dvanáct jednotek hasičů,...

Další z rubriky

Opilá řidička odešla po nehodě domů, tam ji zraněnou našla policie

Ilustrační snímek

Policie v Bystřici nad Pernštejnem vyšetřuje nehodu, kterou způsobila v úterý v noci opilá řidička. Nabourané auto...

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz