Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod připravuje velký kruhový objezd u mlýna, zjednosměrní ulice v centru

  8:27aktualizováno  8:27
Během pár týdnů by se mohl změnit režim dopravy v centru Havlíčkova Brodu. Dokončení opravy ulice Na Ostrově umožní vybudovat „velký kruhový objezd“. Z ní a z částí ulic Dolní a Žižkova se stanou jednosměrky, proti směru hodinových ručiček se bude objíždět mlýn. To vše, pokud k tomu svolí kraj.

Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žižkova a Dolní vznikne v centru Havlíčkova Brodu velký kruhový objezd kolem celého bloku. Radnice si od toho slibuje, že ubude kolon a střed města bude lépe průjezdný. | foto: iDNES.cz

Možná ještě v letošním roce se radikálně změní systém dopravy v centru Havlíčkova Brodu. Z ulice Na Ostrově a částí ulic Žižkova a Dolní se mohou stát jednosměrky. Kolem mlýna by se mohlo jezdit jako po velkém kruhovém objezdu.

Havlíčkobrodská radnice chce proudy vozidel nově nasměrovat co nejdříve. Dlouho dopředu avizovaná změna souvisí s dokončením opravy ulice Na Ostrově.

„Chceme získat povolení ke zkušebnímu provozu v novém režimu. Záměr už schválil výbor pro územní plánování, a pokud to odsouhlasí i rada města, chceme kvůli tomu ihned posílat žádost na krajský úřad,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta za TOP 09 Libor Honzárek.

Podle představ radnice by nově auta měla jezdit ulicemi Na Ostrově, Žižkova a Dolní jednosměrně proti směru hodinových ručiček.

Při cestě od hotelu Slunce na Havlíčkovo náměstí by musela hned za mostem přes Sázavu odbočit doprava ke kinu Ostrov a do Dolní ulice přijíždět po Žižkově. Dolní ulicí až k řece a kolem kina by musely jet vozy, které by mířily z náměstí na Žižkov. Jenom pro vozy jedoucí od Žižkova by se nic nezměnilo.

O klasický kruhový objezd nepůjde, přednost zůstane

„Zjednosměrnili bychom čtyři ulice, čímž bychom dostali jeden velký kruhový objezd. Dopravě v centru města by to podle nás velice pomohlo, hlavně by se uvolnila přetížená křižovatka ulic Dolní a Žižkova. Automobily z náměstí by zde totiž nemohly odbočit vlevo,“ popsal Honzárek. Jako klasický kruhový objezd by se ale ulice nechovaly. Platila by na nich přednost stejná, jako je teď.

I když by podle krajského úřadu nemusela, chce mít radnice k úpravě svolení kraje. „Stanovení místní úpravy provozu na silnici II/150 i na místní komunikaci Na Ostrově přísluší odboru dopravy městského úřadu v Havlíčkově Brodě po předchozím písemném vyjádření příslušného orgánu policie,“ tlumočil stanovisko krajského odboru dopravy mluvčí Kraje Vysočina Ondřej Rázl.

„Ze strany organizace dopravy celá záležitost přísluší městskému úřadu a městu Havlíčkův Brod,“ dodal.

„Přeci jen se jedná o silnici, která je v majetku kraje. A my na ní nechceme dělat změny, aniž bychom to s ním projednali,“ vysvětlil brodský místostarosta.

Proudy vozidel v Dolní a Žižkově usměrní i fyzické zábrany

Ve zkušebním provozu by se totiž nemělo jednat jen o zdánlivě jednoduché převedení dopravy, ale i o další úpravy ulic. Bude potřeba namalovat odbočovací pruhy, do Dolní ulice chce město dát i fyzické zábrany, aby do ní automobily nemohly vjet v protisměru. A v plánu je do budoucna vytvořit v Dolní ulici rovněž parkování.

„Otázkou bude i zimní údržba. Ulice Na Ostrově je nyní městskou komunikací, po změně by se stala krajskou silnicí druhé třídy, jejíž zimní údržbu zajišťuje kraj. V tomto ohledu jsme mu ale nápomocni a připraveni ji udržovat sami,“ pravil Libor Honzárek.

S vybudováním velkého kruhového objezdu a zjednosměrněním ulic v centru Brodu se počítá už dlouho. Zatím by ale úprava režimu byla jen na zkušební dobu. Právě nyní je k tomu podle Honzárka nejvhodnější doba.

Příští rok zkomplikuje provoz rozšíření křižovatky u Slunce

„Příští rok je v plánu rekonstrukce Humpolecké ulice i rozšíření světelné křižovatky u hotelu Slunce. Do města to přinese řadu dalších komplikací. Chtěli bychom si proto ještě před tím v praxi ověřit, že zjednosměrnění ulic v centru pomůže,“ konstatoval Honzárek.

Vysočina v budoucnu chystá i generální opravu zbývajících částí Žižkovy a Dolní ulice, tedy těch míst, kterých se zjednosměrnění týká.

Pokud se nový režim osvědčí, do projektu rekonstrukce už by mohla být zařazena úprava obou úseků v takové podobě, aby novému režimu co nejlépe vyhověla. Například bude moci počítat se zúžením vozovky, rozšířením chodníků či zakomponováním parkovacích míst a veřejné zeleně.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Klokana, který utekl, už zoo oplakala. Našel se zdravý na chodbě domu

Klokan uru je málo známý druh klokana.

Ze zoologické zahrady v Jihlavě uteklo na konci minulého týdne mládě klokana uru. Ošetřovatelé už ho oplakali, protože...

Díky Hauptovi mají v Jihlavě havířský průvod. A vědí, že tu stála tabačka

Johann Haupt ve dveřích domu v Hluboké ulici, kde měl ateliér.

Před 90 lety zemřel jeden z velkých jihlavských patriotů. Johann Haupt patřil mezi zakladatele oblíbeného havířského...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Najdete na iDNES.cz