Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Brod připravuje velký kruhový objezd u mlýna, zjednosměrní ulice v centru

  8:27aktualizováno  8:27
Během pár týdnů by se mohl změnit režim dopravy v centru Havlíčkova Brodu. Dokončení opravy ulice Na Ostrově umožní vybudovat „velký kruhový objezd“. Z ní a z částí ulic Dolní a Žižkova se stanou jednosměrky, proti směru hodinových ručiček se bude objíždět mlýn. To vše, pokud k tomu svolí kraj.

Zjednosměrněním ulic Na Ostrově, Žiřkova a Dolní vznikne v centru Havlíčkova brodu velký kruhový objezd kolem celého bloku. Radnice si od toho slibuje, že ubude kolon a střed města bude lépe průjezdný. | foto: iDNES.cz

Možná ještě v letošním roce se radikálně změní systém dopravy v centru Havlíčkova Brodu. Z ulice Na Ostrově a částí ulic Žižkova a Dolní se mohou stát jednosměrky. Kolem mlýna by se mohlo jezdit jako po velkém kruhovém objezdu.

Havlíčkobrodská radnice chce proudy vozidel nově nasměrovat co nejdříve. Dlouho dopředu avizovaná změna souvisí s dokončením opravy ulice Na Ostrově.

„Chceme získat povolení ke zkušebnímu provozu v novém režimu. Záměr už schválil výbor pro územní plánování, a pokud to odsouhlasí i rada města, chceme kvůli tomu ihned posílat žádost na krajský úřad,“ uvedl havlíčkobrodský místostarosta za TOP 09 Libor Honzárek.

Podle představ radnice by nově auta měla jezdit ulicemi Na Ostrově, Žižkova a Dolní jednosměrně proti směru hodinových ručiček.

Při cestě od hotelu Slunce na Havlíčkovo náměstí by musela hned za mostem přes Sázavu odbočit doprava ke kinu Ostrov a do Dolní ulice přijíždět po Žižkově. Dolní ulicí až k řece a kolem kina by musely jet vozy, které by mířily z náměstí na Žižkov. Jenom pro vozy jedoucí od Žižkova by se nic nezměnilo.

O klasický kruhový objezd nepůjde, přednost zůstane

„Zjednosměrnili bychom čtyři ulice, čímž bychom dostali jeden velký kruhový objezd. Dopravě v centru města by to podle nás velice pomohlo, hlavně by se uvolnila přetížená křižovatka ulic Dolní a Žižkova. Automobily z náměstí by zde totiž nemohly odbočit vlevo,“ popsal Honzárek. Jako klasický kruhový objezd by se ale ulice nechovaly. Platila by na nich přednost stejná, jako je teď.

I když by podle krajského úřadu nemusela, chce mít radnice k úpravě svolení kraje. „Stanovení místní úpravy provozu na silnici II/150 i na místní komunikaci Na Ostrově přísluší odboru dopravy městského úřadu v Havlíčkově Brodě po předchozím písemném vyjádření příslušného orgánu policie,“ tlumočil stanovisko krajského odboru dopravy mluvčí Kraje Vysočina Ondřej Rázl.

„Ze strany organizace dopravy celá záležitost přísluší městskému úřadu a městu Havlíčkův Brod,“ dodal.

„Přeci jen se jedná o silnici, která je v majetku kraje. A my na ní nechceme dělat změny, aniž bychom to s ním projednali,“ vysvětlil brodský místostarosta.

Proudy vozidel v Dolní a Žižkově usměrní i fyzické zábrany

Ve zkušebním provozu by se totiž nemělo jednat jen o zdánlivě jednoduché převedení dopravy, ale i o další úpravy ulic. Bude potřeba namalovat odbočovací pruhy, do Dolní ulice chce město dát i fyzické zábrany, aby do ní automobily nemohly vjet v protisměru. A v plánu je do budoucna vytvořit v Dolní ulici rovněž parkování.

„Otázkou bude i zimní údržba. Ulice Na Ostrově je nyní městskou komunikací, po změně by se stala krajskou silnicí druhé třídy, jejíž zimní údržbu zajišťuje kraj. V tomto ohledu jsme mu ale nápomocni a připraveni ji udržovat sami,“ pravil Libor Honzárek.

S vybudováním velkého kruhového objezdu a zjednosměrněním ulic v centru Brodu se počítá už dlouho. Zatím by ale úprava režimu byla jen na zkušební dobu. Právě nyní je k tomu podle Honzárka nejvhodnější doba.

Příští rok zkomplikuje provoz rozšíření křižovatky u Slunce

„Příští rok je v plánu rekonstrukce Humpolecké ulice i rozšíření světelné křižovatky u hotelu Slunce. Do města to přinese řadu dalších komplikací. Chtěli bychom si proto ještě před tím v praxi ověřit, že zjednosměrnění ulic v centru pomůže,“ konstatoval Honzárek.

Vysočina v budoucnu chystá i generální opravu zbývajících částí Žižkovy a Dolní ulice, tedy těch míst, kterých se zjednosměrnění týká.

Pokud se nový režim osvědčí, do projektu rekonstrukce už by mohla být zařazena úprava obou úseků v takové podobě, aby novému režimu co nejlépe vyhověla. Například bude moci počítat se zúžením vozovky, rozšířením chodníků či zakomponováním parkovacích míst a veřejné zeleně.
Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Střelbu před jihlavskou fabrikou policie vyšetřuje jako výtržnictví

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Páteční střelbu před jihlavským závodem společnosti Automotive Lighting policie vyšetřuje jako výtržnictví. V sobotu...

Na jemnickou trať se vrátí nejen výletníci. Poprvé už na Velký pátek

Na železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se po osmi letech...

Před sedmi lety by tomu věřil málokdo. Na železniční trať z Jemnice do Moravských Budějovic se vrátí vlaky. Trať, které...

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Najdete na iDNES.cz