Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavský Kronospan posuzují úřady. Chtějí řešit prach v okolí firmy

  11:26aktualizováno  11:26
Jihlavský dřevařský podnik Kronospan žádá o vydání integrovaného povolení pro stávající výrobu dřevotřískových desek. Razítko na produkci OSB desek už od úřadů i krajské hygienické stanice získal.

Prach. To je podle krajského odboru pro životní prostředí věc, kterou s Kronospanem chtějí řešit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Prach. To je podle krajského odboru pro životní prostředí věc, kterou s Kronospanem chtějí řešit. „Výsledky měření prokazují zvýšenou prašnost v okolí firmy,“ uvedl Rostislav Habán z krajského úřadu. Kraj sleduje kvalitu ovzduší v jihlavské průmyslové zóně od roku 2010. Druhým rokem také provádí měření prašného spadu.

V současnosti mají úřady i další instituce, jako je třeba Česká inspekce životního prostředí nebo Krajská hygienická stanice, dřevokombinát pod ještě větším drobnohledem. Největší tuzemská dřevozpracující firma totiž s ohledem na aktuální zákony žádá o integrované povolení pro pokračování své výroby.

Pro produkci OSB desek již potřebná razítka získala, u výroby dřevotřískových desek je tento proces v běhu.

„Určitě budeme požadovat monitoring prašného spadu v okolí závodu a to minimálně v rozsahu, který prováděl Kraj Vysočina v minulém a letošním roce,“ sdělil MF DNES Habán. Je možné, že přibudou i další požadavky na firmu.

Zástupci úřadů, institucí i Kronospanu se sejdou také na ústním jednání. „Bude se konat pravděpodobně začátkem ledna,“ doplnil Josef Klečanský, rovněž z krajského odboru životního prostředí.

Filtr za stamiliony korun i hromady pilin v areálu

Podle ekoložky Kronospanu Magdalény Pecnové je hlavním opatřením proti znečišťování ovzduší instalace v pořadí už druhého filtračního systému UTWS.

Množství emisí do ovzduší z jihlavského Kronospanu

v tunách za rok

Rok 2014
Kronospan CR

Oxidy dusíku 478,9
Formaldehyd 2,9

Kronospan OSB
Nemethanové těkavé organické sloučeniny 303,0
Formaldehyd 12,4
Chlor a anorg. sloučeniny 12,4

Rok 2013
Kronospan CR

Oxidy dusíku 287,4
Formaldehyd 4,5

Kronospan OSB
Nemethanové těkavé organické sloučeniny 257,3
Formaldehyd 17,6

Rok 2012
Kronospan CR

Oxidy dusíku 240,5
Formaldehyd 3,5

Kronospan OSB
Nemethanové těkavé organické sloučeniny 196,3
Formaldehyd 11,2

Rok 2011
Kronospan CR

Oxidy dusíku 505,4
Formaldehyd 2,5

Kronospan OSB
Nemethanové těkavé organické sloučeniny 305,8
Formaldehyd 12,7

Zdroj: Integrovaný registr znečišťování

„Díky tomu jsme snížili emise prachu o 94 procent a nyní pracujeme s nejmodernější technologií hluboko pod běžně stanovenými limity. Náklady na druhý UTWS systém byly v úrovni 600 milionů korun,“ sdělila Pecnová k zařízení, které už na komíně Kronospanu funguje od předchozího roku. O 95 procent klesly emise formaldehydu.

Počet stížností lidí či firem z okolí Kronospanu se jak podle Pecnové, tak i Jindřicha Petrlíka z ekologické organizace Arnika snížil.

Zcela ale nevymizely. Týkaly se třeba úletů z hald pilin a odpadního dřeva k recyklaci v areálu. Toto Kronospan v případě potřeby kropí.

„Pokud k nějaké stížnosti dojde, snažíme se ji řešit dodatečnými opatřeními,“ dodala ekoložka dřevařského podniku.

Prašnost je měřená v okolí Kronospanu, zatím však nikoli přímo v areálu závodu.

Kronospan také s odbornými firmami rozpracovává některá protihluková opatření. „Ta budou průběžně realizována. Náklady ještě nelze přesně odhadnout,“ uvedla bez dalších podrobností Pecnová.

Kronospan v Jihlavě zaměstnává okolo 650 lidí. Podle Jindřicha Petrlíka z Arniky se oba provozy podniku v minulém roce zlepšily, pokud jde o vypouštění rakovinotvorného formaldehydu do ovzduší.

Začátek v době dovolených

„Ale s chválou bychom raději ještě počkali na vývoj za rok. Už se nám stalo, že jsme jeden rok Kronospan chválili za výrazný pokles emisí formaldehydu, ale ty se následující rok opět výrazně zvedly,“ vysvětlil zdrženlivost Petrlík.

Kraj by podle něj mohl firmě stanovit přísnější limity pro formaldehyd. „Pokud by Kronospan měl opravdu nejlepší dostupnou technologii, neměl by se toho bát. Ten stávající limit pro provoz OSB desek totiž umožňuje klidně návrat k vyšším emisím formaldehydu, než firma ohlásila za rok 2014,“ uvedl Petrlík.

K aktuálnímu řízení o integrovaném povolení podotkl ještě jedno: „Obě řízení - jak pro OSB, tak pro dřevotřískové desky - byla zahájena 7. července, tedy v době prázdnin a dovolených.“ Termín pro přihlášení se do tohoto řízení jako účastník Arnika propásla. „Vím, že je to pro nás chabá omluva, ale jen upozorňuji na zajímavý moment,“ dodal Petrlík.

Stavební uzávěra? Na papíře

V okolí dřevokombinátu Kronospan už dávno neměla být žádná bytová zástavba, žádné rodinné domy.
V roce 1984 zde bylo vymezeno pásmo hygienické ochrany v šířce tři sta metrů od hranic areálu. „To rozhodnutí stále platí. Nicméně by už možná stálo za přehodnocení. Tehdejší provoz měl jiný dopad na okolí než dnes,“ reagoval na dotaz MF DNES mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis.
K vymisťování lidí od továrny zřejmě za totality nedocházelo. „Pamětníci uvádějí, že v osmdesátých letech minulého století vedení dřevařských závodů lidem v okolí nabízelo jiné bydlení, lidé je ale odmítali,“ doplnil Tulis. Většina prostoru ochranného pásma je už podle informací magistrátu bez bytů.
Firemních staveb se uzávěra netýká. Proti Kronospanu například vyrostlo před pěti lety nové sídlo společnosti Sapeli včetně vzorkové prodejny. V ulici je také nové školicí středisko JMA. „Vybudování zmíněných staveb nic nebránilo, nejde o bydlení. Nevíme, jestli investoři staveb o regulativu věděli. Pokud by ale usilovali o­ povolení na stavbu určenou k bydlení, tak by se o­ ochranném pásmu od úřadu dověděli,“ ujistil Tulis.
Lokalita u Kronospanu se letos změnila po dopravní stránce. Dřevokombinát vybudoval nové parkoviště pro zaměstnance a na to staré poslal parkovat kamiony. Investoval 10 milionů korun. (jpa)Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Tahanice o Schumachera. Jihlavského beka chtějí pražské kluby i Rijeka

Till Schumacher z Jihlavy v duelu s Novým Městem

Fotbalová Vysočina stále ještě může přijít o svého levého obránce Tilla Schumachera z Německa, jenž prošel...

Další z rubriky

Za údajně předražené krajské sypače navrhl žalobce až sedmiletý trest

Šéf krajských silničářů Jan Míka (vpravo) a bývalý náměstek vysočinského...

Šest až sedm let ve vězení a k tomu finanční tresty ve výši půl milionu a dva miliony korun. To je návrh státního...

Muž se pokusil ukrást prsteny za 360 tisíc, kuráž si dodal alkoholem

Zlato - ilustrační snímek.

Zloděj šperků řádil v jihlavském obchodním domě City Park. Opilý cizinec se tam pokusil ukrást šperky za v hodnotě 360...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz