VIDEO: Krokodýlí slečna Nessie má hlad. Rozevírá čelisti a vrhá se po mase

  17:54aktualizováno  17:54
Nejčilejší, nejzvědavější, nebojácná a prý i nejdrzejší z celé krokodýlí rodiny v jihlavské zoologické zahradě je pětiletá krokodýlí slečna Nessie. A návštěvníci zoo nyní mohou sledovat, jak moc jí chutná.

Nejčilejší, nejzvědavější, nebojácná a prý i nejdrzejší z celé krokodýlí rodiny v jihlavské zoologické zahradě je pětiletá krokodýlí slečna Nessie. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Chovatelka obezřetně vstupuje do expozice ke krokodýlům siamským. V jedné ruce drží kyblík se žrádlem, ve druhé třímá dřevěnou hůl, kterou poklepává na hranu bazénu.

Právě totiž nastává čas krmení a Nessie se vrhá po prvním kousku masa, který jí chovatelka hází do vody bazénku. Celý akt má v Zoo Jihlava početné publikum. „Podívej, ta po tom mase jde jako naše Žofka,“ směje se tatínek malého caparta.

Zoo Jihlava zavedla od letošních letních prázdnin komentované krmení krokodýlů v Tropickém pavilonu.

„Přišlo mi to jako dobrý nápad hlavně z toho důvodu, že krokodýli jsou pro návštěvníky velmi zajímavá zvířata. Lidé se nás ale ptají, jestli jsou vůbec živí, zda nejsou vycpaní, protože je často vidí jenom nehybně ležet. My jim tímto ukážeme, jak moc jsou živí, a zároveň je to příležitost sdělit jim i něco zajímavého z krokodýlího života,“ vysvětluje ředitel zoologické zahrady Jan Vašák. Veřejné krmení je k vidění pouze v pondělí, vždy od 11.00.

A do bazénku letí další porce masa. Nessie opět lačně rozevírá své zubaté čelisti, chlamst – a hltá syrového pstruha.

Fotogalerie

Kdo by ovšem čekal, že voda v bazénku bude po vhození masa doslova „vařit“ tak, jak to známe z dokumentárních filmů, může být malinko zklamán...

„Krokodýl siamský je žihadlo mezi krokodýly. Nicméně, aby voda vařila, to bychom je museli nechávat mnohem déle hladovět. Možná kdyby tam byl samec, bylo by to akčnější. Ale je to i o individuální povaze krokodýla,“ přemítá mluvčí zoologické zahrady Martin Maláč.

Chovatelka si prostřednictvím poklepávání dřevěné tyče vodí mladou krokodýlí samici po celém bazénku z jednoho rohu do druhého.

„Krokodýl reaguje na pohyb. Hůlka je důležitá i z toho důvodu, že je potřeba mít takzvaně prodlouženou ruku. Krokodýla si chovatel poklepem navádí na místo, kde ho potřebuje mít. Zároveň chceme, aby se rozhýbal a potravu si zasloužil podobně jako na lovu v divoké přírodě,“ vysvětluje.

Krokodýlí potravu v jihlavské zoo tvoří především ryby, hlavně pstruzi. Na doplnění jídelníčku dostávají i myši. Občas si podle Maláče sami uloví některou z rybek, které s nimi sdílí společný prostor bazénu.

„Většina lidí si myslí, že krokodýl je velký žrout. To platí spíš u mláďat, která rychle rostou. Sní zpravidla i čtvrtinu své váhy. U dospělých krokodýlů se růst zpomaluje a tím je i množství potravy menší. Například naše Nessie měří 2,5 metru a sní čtyři až pět pstruhů jednou týdně,“ poznamenal.

Po jídle následuje týdenní až třítýdenní půst

Po jídle pak následuje týden až tři týdny trvající půst. Z toho důvodu se koná komentované krmení pokaždé u jiného krokodýla. Jihlavská zoologická zahrada jich nyní chová pět. Dvě samice krokodýla siamského, pár krokodýlů čelnatých a samici aligátora čínského.

U krokodýlů se pravidelně střídají dvě chovatelky. „Obě ženy krokodýli poznají, a dokonce ví, kdy jim nesou potravu a kdy se bude jen uklízet,“ připomíná Maláč s tím, že krokodýli jsou velmi inteligentní a není na místě je podceňovat a brát jako hloupá zvířata. „Z plazů mají největší mozek a intelektuální potenciál. Ale nedávají to na sobě moc znát. Klamou tělem,“ usmívá se.

Párkrát už chovatele také převezli. „Minimálně v tom, že se během třech měsíců od jejich příchodu naučili přelézat dva a půl metru vysoký plot, který je odděloval od jiného druhu krokodýlů,“ vzpomíná Maláč na příhodu.

Navíc Nessie se projevuje jako malá uzurpátorka. „Museli jsme ji oddělit od její sestry. Projevovala se vůči ní agresivně a hrozilo, že dojde k poranění,“ vysvětluje mluvčí zahrady s tím, že ve volné přírodě žijí tato zvířata většinou samotářsky nebo v rozvolněných skupinách.

Výsledky voleb 2018

 Výsledky komunálních voleb do jednotlivých obcí Kraje Vysočina dle okresů:

Volby do Senátu

Senátní volby 2018 v Kraji Vysočina vyhrála ve druhém kole v obvodu č.53 - Třebíč Hana Žáková.Nejčtenější

V Třebíči se trpaslíci spojili proti obrovi, vítěz voleb jde do opozice

Takto se Jaromír Barák (za monitorem v šedém saku) radoval z volebního...

Třebíči bude následující čtyři roky vládnout koalice složená ze sedmi uskupení. Zatím ovšem není jasné, kdo obsadí post...

Budějovičtí hokejisté zdrtili Porubu, Kladno si snadno poradilo s Třebíčí

Pavel Novák (vpravo) z Českých Budějovic v duelu s Ústím

České Budějovice ve 14. kole první hokejové ligy drtivou výhrou 8:1 nad Porubou potvrdily pozici lídra, v čele mají...Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Když koně táhnou dřevo z lesů, chvěje se půda pod nohama, líčí kočí

Kůň za šestihodinovou směnu přiblíží kolem 25 kubíků dřeva. Na snímku kočí Jan...

Tradičními pomocníky při likvidování kalamitního dřeva jsou v lesích na Žďársku i koně. Díky nim se dostává pokácená a...

Dukla v domácím poháru vyhrála na Žižkově, Opava vyřadila Jihlavu

Daniel Tetour z Dukly (vpravo) se raduje z gólu do zlínské sítě. Zleva jsou...

Dvě těsné výhry prvoligových týmů se soupeři z druhé nejvyšší soutěže přinesla páteční klání 3. kola domácího...

Další z rubriky

Nemocnice na Vysočině hlásí případy tuberkulózy, přinesli ji cizinci

Tuberkulóza, zejména multirezistentní, se vlády nad pacientovým tělem nevzdává...

Na Vysočině se v uplynulých dnech objevily hned dva případy vysoce nebezpečné otevřené tuberkulózy. Do Jihlavy a do...

Inteligentní kočka ocicat připomíná ocelota, ale aportuje jako pejsek

Jana Georgievová má chovný pár, kterému se nedávno narodila čtyři koťata. Toto...

Jana Georgievová za Žďárska chová atraktivní a inteligentní plemeno kočky domácí. Připomíná divokou šelmu ocelota, ale...

Pobořená památka je už rok ve stejném stavu, majitel se k nápravě nemá

V historických hradbách je asi deset metrů široká díra. Za ní jsou stále na...

Roztřídit a uskladnit materiál z trosek domu a dostavět zbouranou část středověkých hradeb. To požaduje ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz