VIDEO: Krokodýlí slečna Nessie má hlad. Rozevírá čelisti a vrhá se po mase

  17:54aktualizováno  17:54
Nejčilejší, nejzvědavější, nebojácná a prý i nejdrzejší z celé krokodýlí rodiny v jihlavské zoologické zahradě je pětiletá krokodýlí slečna Nessie. A návštěvníci zoo nyní mohou sledovat, jak moc jí chutná.

Nejčilejší, nejzvědavější, nebojácná a prý i nejdrzejší z celé krokodýlí rodiny v jihlavské zoologické zahradě je pětiletá krokodýlí slečna Nessie. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Chovatelka obezřetně vstupuje do expozice ke krokodýlům siamským. V jedné ruce drží kyblík se žrádlem, ve druhé třímá dřevěnou hůl, kterou poklepává na hranu bazénu.

Právě totiž nastává čas krmení a Nessie se vrhá po prvním kousku masa, který jí chovatelka hází do vody bazénku. Celý akt má v Zoo Jihlava početné publikum. „Podívej, ta po tom mase jde jako naše Žofka,“ směje se tatínek malého caparta.

Zoo Jihlava zavedla od letošních letních prázdnin komentované krmení krokodýlů v Tropickém pavilonu.

„Přišlo mi to jako dobrý nápad hlavně z toho důvodu, že krokodýli jsou pro návštěvníky velmi zajímavá zvířata. Lidé se nás ale ptají, jestli jsou vůbec živí, zda nejsou vycpaní, protože je často vidí jenom nehybně ležet. My jim tímto ukážeme, jak moc jsou živí, a zároveň je to příležitost sdělit jim i něco zajímavého z krokodýlího života,“ vysvětluje ředitel zoologické zahrady Jan Vašák. Veřejné krmení je k vidění pouze v pondělí, vždy od 11.00.

A do bazénku letí další porce masa. Nessie opět lačně rozevírá své zubaté čelisti, chlamst – a hltá syrového pstruha.

Fotogalerie

Kdo by ovšem čekal, že voda v bazénku bude po vhození masa doslova „vařit“ tak, jak to známe z dokumentárních filmů, může být malinko zklamán...

„Krokodýl siamský je žihadlo mezi krokodýly. Nicméně, aby voda vařila, to bychom je museli nechávat mnohem déle hladovět. Možná kdyby tam byl samec, bylo by to akčnější. Ale je to i o individuální povaze krokodýla,“ přemítá mluvčí zoologické zahrady Martin Maláč.

Chovatelka si prostřednictvím poklepávání dřevěné tyče vodí mladou krokodýlí samici po celém bazénku z jednoho rohu do druhého.

„Krokodýl reaguje na pohyb. Hůlka je důležitá i z toho důvodu, že je potřeba mít takzvaně prodlouženou ruku. Krokodýla si chovatel poklepem navádí na místo, kde ho potřebuje mít. Zároveň chceme, aby se rozhýbal a potravu si zasloužil podobně jako na lovu v divoké přírodě,“ vysvětluje.

Krokodýlí potravu v jihlavské zoo tvoří především ryby, hlavně pstruzi. Na doplnění jídelníčku dostávají i myši. Občas si podle Maláče sami uloví některou z rybek, které s nimi sdílí společný prostor bazénu.

„Většina lidí si myslí, že krokodýl je velký žrout. To platí spíš u mláďat, která rychle rostou. Sní zpravidla i čtvrtinu své váhy. U dospělých krokodýlů se růst zpomaluje a tím je i množství potravy menší. Například naše Nessie měří 2,5 metru a sní čtyři až pět pstruhů jednou týdně,“ poznamenal.

Po jídle následuje týdenní až třítýdenní půst

Po jídle pak následuje týden až tři týdny trvající půst. Z toho důvodu se koná komentované krmení pokaždé u jiného krokodýla. Jihlavská zoologická zahrada jich nyní chová pět. Dvě samice krokodýla siamského, pár krokodýlů čelnatých a samici aligátora čínského.

U krokodýlů se pravidelně střídají dvě chovatelky. „Obě ženy krokodýli poznají, a dokonce ví, kdy jim nesou potravu a kdy se bude jen uklízet,“ připomíná Maláč s tím, že krokodýli jsou velmi inteligentní a není na místě je podceňovat a brát jako hloupá zvířata. „Z plazů mají největší mozek a intelektuální potenciál. Ale nedávají to na sobě moc znát. Klamou tělem,“ usmívá se.

Párkrát už chovatele také převezli. „Minimálně v tom, že se během třech měsíců od jejich příchodu naučili přelézat dva a půl metru vysoký plot, který je odděloval od jiného druhu krokodýlů,“ vzpomíná Maláč na příhodu.

Navíc Nessie se projevuje jako malá uzurpátorka. „Museli jsme ji oddělit od její sestry. Projevovala se vůči ní agresivně a hrozilo, že dojde k poranění,“ vysvětluje mluvčí zahrady s tím, že ve volné přírodě žijí tato zvířata většinou samotářsky nebo v rozvolněných skupinách.

Témata: Zoo, Maso, Jihlava

Nejčtenější

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Hokejista, co si koupil sám sebe: Jsem hrozně rád, že jsem to udělal

Petr Šidlík (uprostřed) v dresu Vítkovic.

Nedávno rozvířil hokejové hladiny v Česku prohlášením, že se musel z Jihlavy vykoupit, přičemž Dukle zaplatil tolik,...

Farmář, který blokuje brodský obchvat, může zarazit lyžování na Vysoké

Správce sjezdovky na Vysoké Zdeněk Novotný může, pokud tomu počasí dovolí,...

Jako na veletoči je lyžařský areál Vysoká u Havlíčkova Brodu. Před pár lety byly myšlenky na obří modernizaci areálu,...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Další z rubriky

Firma nesplácela, a my museli byty platit dvakrát, líčí muž z Pelhřimova

Rekonstrukcí sídla okresního výboru Národní fronty v Pelhřimově vzniklo více...

Po letech míří k soudu případ bytů v Pelhřimově, které si jejich majitelé museli zaplatit dvakrát. Společnost, jež byty...

KVÍZ: Iglau, Gablonz, Dux... Znáte německé názvy českých měst?

Na historické pohlednici je morový sloup na jihlavském Masarykově náměstí ještě...

Je tu další vlastivědný kvíz Regionů iDNES.cz. Od středověku Němci postupně osidlovali pohraničí českých zemí a...

Nejvyšší most na D1 oslavil čtyřicetiny, testovali ho i odpálením raket

Letecký snímek ukazuje rozestavěný most v plné parádě. Stavba nad údolím Oslavy...

Už čtyřicet let jezdí auta po dálničním mostu, který spojil dva břehy hlubokého údolí řeky Oslavy ve Velkém Meziříčí....

Najdete na iDNES.cz