Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kříže u silnic bývají i čtyřmetrové. Padají a silničáři je nechtějí

  8:04aktualizováno  8:04
Silničáři si stěžují, že o řadu velkých a starých křížů u rušných silnic se jejich majitelé nestarají. Někdy prý až ohrožují bezpečnost provozu. Přitom k cestám už dlouho neodmyslitelně patří.

Jeden z křížů se nedávno rozlomil u silnice první třídy nedaleko Vílance na Jihlavsku. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Na kopci za Vílancem stával od nepaměti kamenný kříž. A to přímo u rušné silnice první třídy spojující Jihlavu se Znojmem. Nyní je rozlomený vejpůl. Vedení blízké obce Cerekvička, na jejímž území kříž stojí, plánuje jeho opravu.

„Určitě se na to podíváme. My tyto kříže, které jsou v našem okolí, spravujeme. Třeba i u polních cest,“ uvedl Zdeněk Roh, místostarosta Cerekvičky.

Silničáři si stěžují, že o řadu velkých a starých křížů u rušných silnic se...

Silničáři ale nejsou z křížů u takto vytížených silnic příliš nadšení. Přitom je jich řada už z předválečných dob. Jsou mezi nimi i kříže, jimž je sto a více let. Jeden z těch vyšších stojí například u Hladova za čerpací stanicí.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kterému patří i cesta u Vílance, se o ně vůbec nestará. Nejsou totiž součástí ani příslušenstvím silnic, přestože u nich stojí. A ve Vílanci se navíc spekuluje, že kříž na kopci byl zlomen při sečení trávy u cesty.

„My nevíme, kdo je vlastníkem křížů. Jestli je budovaly fary, obce nebo jednotliví sedláci. Ale stává se, že je někdo opraví,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Ani krajští silničáři se o kříže nestarají. Občas ale udělají výjimku. „Jsou ojedinělé případy, že jsme některé kříže znovu postavili a stabilizovali. To když nebylo možné určit vlastníka, kříže spadly a mohly ohrožovat bezpečnost provozu,“ popsal Tomáš Mátl, technicko-správní náměstek krajských silničářů.

Třeba když kraj opravoval silnici mezi Zašovicemi a Okříškami na Třebíčsku, byl jeden ze starých křížů přemístěn o kus dál od staré cesty k nové.

Kříže jsou podle Mátla většinou ve vlastnictví konkrétních lidí nebo obcí. Majitelé by se o ně měli starat. „V řadě případů se ale nestarají, ať už je důvodem nedostatek peněz nebo ztráta zájmu,“ dodal Mátl.

Kříže kdysi stavěli třeba bohatí sedláci na krajích svých polí u cest. Jako poděkování nebo jako památku na konkrétního člověka či nějakou událost. Někdy i tragickou. To ale nebývalo časté.

„Kříže se stavěly i tam, kde se křižovaly cesty v polích,“ popsal František Gregor, ředitel Státního okresního archivu v Třebíči. A dnes jsou třeba už polní cesty zaniklé, a kříže tam vydržely.

Některé kříže faráři i světili a jsou zapsané ve farních kronikách. „Kříže patří ke krajině. Tyto drobné památky jí dodávají charakter,“ nepochybuje František Gregor.

Většinou však nejsou na seznamu kulturních památek a záleží na dobré vůli vedení obcí či jednotlivců, jestli se o ně starají. A mnoho zástupců měst i menších vesnic o kříže pečuje. Patří mezi ně také městys Stonařov.

Starají se tam i potomci lidí, kteří je kdysi vystavěli. Třeba i rodiny Němců, kteří ve Stonařově do roku 1945 žili. I v současnosti nechávají opravit v městysi drobné sakrální památky. „A my jsme před lety investovali do opravy božích muk ze sedmnáctého století,“ popsal Ivan Šulc, místostarosta Stonařova.

Pomníčky po nehodách. To je jiná kategorie

Do jiné kategorie patří křížky či malé pomníčky, které u silnic vznikají v posledních letech po tragických autonehodách. Ani ty se silničářům moc nelíbí.

„Problém má dvě strany mince. Snižují pozornost řidičů, když na ně na okamžik zaměří svůj zrak, a můžou způsobit nehodu. Pracovníkům údržby silnic dělají problémy při sekání trávy, plužení sněhu, umísťování značek nebo čištění příkopů,“ popsala mluvčí ŘSD Ledvinová.

U větších pomníčků může podle ní hrozit i zranění cyklistů v případě nehody. „Také dochází k zastavení auta kvůli zapálení svíčky, případně pro výměnu květin mnohdy v nepřehledných úsecích. Tím vzniká nebezpečí další nehody. Na druhou stranu však symbolizují lidská neštěstí a z určité piety zde mají své opodstatnění,“ dodala Ledvinová.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Opravy dálnice D1 se protáhnou až do roku 2021, kvůli výtkám Dětí Země

Rekonstrukce dálnice D1 v srpnu 2017

Rekonstrukce klíčové dopravní tepny mezi Čechy a Moravou, dálnice D1, skončí o rok později, tedy až v roce 2021....

Další z rubriky

Vánoční strom v Novém Městě umírá. Zachránit ho má více vody a houby

Že smrk pichlavý, který v Novém Městě na Moravě každoročně slouží jako živý...

V Novém Městě na Moravě každoročně mají neobvyklý vánoční strom. Radnice nechává ozdobit živý smrk pichlavý, který...

Oprava náměstí v Brodě začala stěhováním tržnice. V centru bude potůček

Smetanovo náměstí i po rekonstrukci zůstane plné zeleně a stromů. Jedním z...

Přestěhováním tržnice začala minulý týden rekonstrukce centrální části Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Z jeho...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Najdete na iDNES.cz