Kříž na místě hrobu u obce Dobronín na Jihlavsku.

Kříž na místě hrobu u obce Dobronín na Jihlavsku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kříž za zavražděné Němce musí být menší než 140 cm, rozhodl Dobronín

  • 45
Dobronínský hřbitov si na pomník Němcům, kteří byli v obci údajně zavražděni na konci druhé světové války, nejspíš ještě počká. Zastupitelé města totiž o jeho vztyčení v pondělí nerozhodli, shodli se pouze na tom, že pokud má pomník na hřbitově vyrůst, nesmí být příliš vysoký. Iniciátor pomníku navrhl 140centimetrový kříž, taková výška se však obci nelíbí.

Výška pomníku podle zastupitelů Dobronína vyplývá ze hřbitovního řádu obce a německá strana, která zřízení pomníku navrhla, ji musí respektovat. Sto čtyřicet centimetrů je podle vedení obce příliš, pomník tak zřejmě bude muset být nižší.

Problémům by se iniciátor pomníku ale zřejmě nevyhnul ani tehdy, pokud by se rozhodl umístit kříž do lokality Budínka, kde byly ostatky zavražděných nalezeny.

"Pokud by německá strana chtěla umístit památník v lokalitě Budínka, musí jednat s majitelem pozemku a stavebním úřadem," vysvětlil starosta Dobronína Jiří Vlach (KSČM).

O vytvoření pomníku obci požádal dobronínský rodák Johann Niebler, který byl na konci války odsunut do Německa. Niebler navrhuje umístit zhruba jedenapůlmetrový kříž na dobronínském hřbitově a ve společném hrobě pak umístit kosterní pozůstatky lidí nalezené v lokalitě Budínka.

Z jeho žádosti vyplývá, jak by měl žulový kříž vypadat i jaké bude mít nápisy. Popis obsahuje také jména, a to nejen lidí, kteří byli údajně zmasakrováni v Dobroníně, ale také v širokém okolí.

Masový hrob Němců odhalený nedaleko Dobronína na Jihlavsku vzbuzuje emoce. V...

V Dobroníně už dříve jeden pomník vznikl. Jen několik hodin po prvním nálezu kosterních ostatků tamní lidé vztyčili dřevěný kříž jako symbol utrpení, které se v místě stalo.

Příčinu smrti zatím odborníci nepotvrdili

Kosterní pozůstatky byly z masového hrobu v lokalitě Budínka u Dobronína vyzvednuty loni v srpnu. Podle antropologů tam byla zakopána těla nejméně třinácti lidí.

Zemřelí se podle odhadu odborníků dožili věku od 30 do 60 let. Příčina jejich smrti je nejasná. Podle některých zpráv byli Němci ubiti lopatami a motykami. Nic takového ale antropologové nepotvrdili.

Druhý hrob zavražděných odsunutých Němců by se mohl nalézat v blízkosti železniční trati u viaduktu přes Zlatý potok

Druhý hrob zavražděných odsunutých Němců by se mohl nalézat v blízkosti železniční trati u viaduktu přes Zlatý potok

Kriminalisté vyšetřují případ od loňského září pro podezření z vraždy a v současné době se také zabývají možností, že se poblíž Dobronína nalézá i druhý hrob zavražděných Němců.

,