Úřady se budou zabývat stavbou čtyřmetrového železného kříže, který na louce

Úřady se budou zabývat stavbou čtyřmetrového železného kříže, který na louce Budínka u Dobronína vztyčil obyvatel obce Milan Litavský. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kříž na Budínce potřebuje povolení, o jeho osudu rozhodnou úředníci

  • 7
O osudu kříže na louce Budínka, kde byly odhaleny ostatky obětí poválečného masakru, nejspíš rozhodnou úředníci, ale i majitel pozemku. Jenže není jasné, kdo jím je. O dodatečné povolení k umístění kříže už dva měsíce bojuje Milan Litavský z Dobronína.

Řízení o tom, zda stavba setrvá na místě, nebo bude odstraněna, vede Stavební úřad Polná. Termín na předložení potřebných vyjádření vyprší Milanu Litavskému na konci měsíce. "Nedá se prodloužit," upozornil vedoucí stavebního úřadu Pavel Koudela.

Kříž na Budínce

Milan Litavský chce křížem připomínat událost ze druhé poloviny května 1945, kdy bylo pobito na louce u Dobronína asi třináct lidí - podle dokumentační zprávy jde o někdejší obyvatele Dobronína a okolí s německou národnosti.
Nejdříve na louce Budínce stál kříž dřevěný. Ten však neznámý člověk podřízl, proto Milan Litavský postavil pevný kříž ze železa (více zde). Tento kříž na louce stojí stále, ale nemá patřičná povolení. A zatím také nemá ani přesné geodetické zaměření.

Největší problém dělá Litavskému sehnat souhlas od majitele pozemku. "Nevím, s kým mám jednat jako s vlastníkem," vysvětlil muž z obce na Jihlavsku.

"Přesná lokalizace kříže není zatím známa," potvrdila ředitelka brněnského Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Lenka Taie Kolaříková. Náklady na zaměření požadují po Milanu Litavském.

Kříž povolení nepotřebuje

Další jednání se vedou kolem toho, kdo se o pozemek pod křížem bude vlastně starat. Ta jednání vede ÚZSVM s pozemkovým fondem. "Z mapových podkladů a fotografií, které máme k dispozici, je možné, že kříž by se mohl nacházet na našem pozemku," vyjádřil se neurčitě mluvčí Pozemkového fondu Ivo Vysoudil.

Z výpisu z katastru vyplývá, že pozemek pod křížem je v majetku státu.

Odborník na správní právo měst a obcí Radek Ondruš nevidí kříž na Budínce jako nepovolenou stavbu, ale umělecké dílo církevního charakteru. "Kříž by na louce Budínka mohl zůstat bez dalších povolení," řekl Ondruš. Stavební řízení by osobně nezahajoval.

Jenže kříž měří přes čtyři metry a dobronínští radní vyjádřili obavy, že by mohlo dojít k jeho pádu a ke zranění lidí.