Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Roma ubili v jeho domě baseballovou pálkou, rasový motiv soud neuznal

Seriál   14:35aktualizováno  14:35
„Byl ve špatný čas na špatném místě,“ říká se dnes o smrti Roma Tibora Berkiho, kterého v květnu 1995 napadli ve Žďáru nad Sázavou mladí skinheadi. Jasný motiv neměli, soudce neuznal ani ten rasový. Co se tehdy stalo, připomínají tři slova na Berkiho náhrobku: Zemřel násilnou smrtí.

Tibor Berki zemřel před dvaceti lety při útoku skinheadů. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Případ vraždy Tibora Berkiho otřásl nejen Žďárem nad Sázavou, ze kterého se na dlouho stal středobod debat o rasismu. V přestavěné Veselské a Zahradní ulici už nenajdeme ani místo činu, přesto ten případ obyvatelé města z paměti jen tak nevymažou.

Čtyři mladíci ve věku od 17 do 21 let vnikli 13. května 1995 do domu Berkiho a jeden z nich napadl dvaačtyřicetiletého Roma baseballovou pálkou. Stalo se to hodinu před půlnocí, v době tradiční svatojánské pouti, kdy město pulzuje dlouho do noci.

Kriminální případy 90. let

„Otec se začal bránit holýma rukama, ale neměl šanci. Všechno trvalo asi pět minut. Ten druhý bez pálky chytil sekyrku se železným topůrkem, která ležela v kuchyni, a začal rozbíjet zařízení. Sekal do všeho jak pominutý. Rozmáchl se i po mně, ale skrčil jsem se. Pak šel na otce,“ vylíčil serveru Romea.cz Berkiho syn Jaroslav, který řádění čtyř mladíků přihlížel.

Manželka napadeného začala z okna křičet o pomoc. „Naštěstí sousedka odnaproti hned volala policii a záchranku. Kdybych nekřičela, tak snad pobijí i děti,“ popisovala hrůzný útok Anna Berkiová.

Jejího manžela už lékaři nezachránili. Po převozu do nemocnice zemřel na krvácení do mozku. Otec pěti dětí měl pověst bezproblémového člověka, pracoval v pekárnách.

Policisté pachatele z Havlíčkobrodska, kteří se podle svědků v jedné ze žďárských hospod domluvili, že „půjdou na cikány“, brzy zadrželi. Čtvrtý se policii přihlásil sám.

Rasový motiv nebylo možné prokázat

Rodina Berkiho nakrátko z města odešla, ale do Žďáru se zase vrátila. A jak dopadli agresoři? Krajský soud v Brně vynesl rozsudky nad čtyřmi útočníky už 13. prosince 1995, tedy jen půl roku po události. Státní zástupce Petr Coufal případ útoku baseballovou pálkou označil za rasovou vraždu a žádal nejvyšší možné tresty.

„Jedinou motivací, která se zatím ukazuje, je právě rasový podtext,“ řekl tehdy pro agenturu ČTK státní zástupce. „Tato vražda se skutečně zcela vymyká i tomu, co my profesionálové z oblasti trestní známe o páchání násilných trestných činů,“ komentoval.

Státní zástupce se proti rozhodnutí soudu první instance odvolal, ale soudce Vrchního soudu v Olomouci Ivo Kouřil potvrdil, že rasový motiv nebylo možné prokázat. Tresty však dvěma hlavním obžalovaným zostřil.

Hlavní viník, jednadvacetiletý Zdeněk Podrázský, dostal nakonec třináctiletý trest ve věznici s ostrahou. Byl podmíněně propuštěn 1. srpna 2006, podle Krajského soudu v Brně mu bylo prominuto 652 dnů. Zároveň mu byl stanoven dohled a zkušební doba v trvání pěti let a šesti měsíců.

Ostatní obžalovaní vzhledem ke svému věku a míře zavinění vyvázli s mnohem mírnějšími tresty. Martin Komár dostal trest 20 měsíců nepodmíněně, zbylí dva odešli jen s podmínkami.

Autor:


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Kdo bude řídit dopravní podnik v Jihlavě? Konkurz vypíšou až v září

Ředitel jihlavského dopravního podniku Josef Vilím.

Jihlava hledá nového výkonného ředitele dopravního podniku. Ten současný Josef Vilím se do výběrového řízení hlásit už...

Naďa Urbánková má jasno: Člověk by se měl na svět koukat růžovými brýlemi

Naďa Urbánková

Podle rodného listu by příští rok na konci června měla zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková oslavit 80....

Na největší setkání hasičů dorazily tisíce lidí. Viděli 350 vozidel

V akci byl i modrobílý policejní vrtulník, do jehož vaku se vejde až 800 litrů...

Na to, jak vypadá práce profesionálních záchranářů, se přišly o víkendu na letiště v Přibyslavi podívat desítky tisíc...

Najdete na iDNES.cz