Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obviněný z vraždy matky a bratra žil hudbou a medicínou. Známí nechápou

  11:12aktualizováno  11:12
Byl to hodný, skromný kluk, student medicíny, primáš muziky folklorního souboru a nadaný hudebník. Tak popisují pětadvacetiletého Marka Č. jeho přátelé. Nikdo z nich nemůže uvěřit tomu, že minulý týden v Jihlavě podle policie zavraždil svou matku a o tři roky staršího, duševně postiženého bratra.

Šestadvacetiletý muzikant a student medicíny spáchal v Jihlavě dvojnásobnou vraždu. Vrchní soud v Olomouci mu snížil trest na 18 let. Na konci loňského září ještě MF DNES ukazoval své hudební nadání. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kriminalisté již pětadvacetiletého Marka Č. obvinili, hrozí mu až 20 let vězení, případně doživotí (více o případu jsme psali také zde).

„To ne! To není možné. Je to nepochopitelné. Ve snu by mě nenapadlo, že takový člověk má nějaký problém. Pořád se smál, zpíval a hrál na housle jako o život,“ pravil evidentně konsternovaný Milan Kolář, pořadatel festivalu Prázdniny v Telči a zároveň náměstek jihlavského primátora.

S Markem spolupracoval na různých kulturních projektech, kam ho zval hrát.

Podobně mluví i Vilibald Prokop, ředitel jihlavského domu dětí a mládeže.

„Znám Marka alespoň patnáct let jako velmi hodného, skromného člověka a zároveň jako velmi aktivního muzikanta ochotného pracovat. Velmi nás zaskočilo, co se stalo,“ říká. Právě v domě dětí a mládeže měl Marek s muzikou folklorního souboru zkušebnu. Scházeli se tam pravidelně každý týden.

Mladíka s chlapeckým obličejem bavila skřípácká muzika

Ještě před třemi týdny dával dokonce Marek Č. ochotně rozhovor MF DNES a týdeníku 5plus2 o fenoménu skřípácké muziky na Jihlavsku. Primášem souboru byl od svých osmnácti let, do folklorního souboru chodil od útlého dětství.

Fotogalerie

„Působil při rozhovoru jako milý, příjemný a velmi ochotný mladý muž. Dokonce nám po celé budově sháněl klíče od skladu, aby nám mohl ukázat unikátní skřípáckou basu a vysvětlit, jak se na ni hraje,“ vzpomíná na nedávné setkání s ním redaktorka MF DNES.

Marek zaujal svou velmi štíhlou postavou a chlapeckým obličejem s brýlemi. Za povšimnutí stály i jeho dlouhé štíhlé prsty prozrazující dráhu hudebníka.

Na první pohled působil téměř až nesměle. „Když ale začal mluvit o hudbě, celý se rozzářil a hovořil velmi zaníceně o historii skřípácké kapely i o tom, kdo ho na skřipky začal ve dvanácti letech učit hrát. O svém soukromí, studiu se ale bavit nechtěl. V tomto ohledu působil nepřístupně,“ dodává redaktorka.

Podle kriminalistů vraždu plánoval, přinesl si dlouhý nůž

Tři týdny nato vzal podle policie do ruky kuchyňský nůž a v bytě na sídlišti ve Srázné ulici se začala odvíjet velká rodinná tragédie.

Křišťálová Lupa 2016

Podle vyšetřovatelů Marek Č. vraždu svých nejbližších plánoval. Minulé úterý v noci přijel z Brna, kde studoval a kde také většinu týdne přebýval, do Jihlavy. Když přišel do bytu, jeho matka se probudila.

„Mezi oběma pak vznikl jakýsi konflikt, načež pachatel ženu přineseným kuchyňským nožem s poměrně velkou čepelí napadl. Zasadil jí větší množství bodnořezných ran. Následně vešel do pokoje, kde stejným nožem zabil i svého bratra,“ převyprávěl kriminalista Pavel Kubiš doznání podezřelého.

Mladík potom vše naaranžoval tak, aby se zdálo, že motivem byla loupež. Z bytu sebral i matčiny úspory a odjel zpět do Brna.

Do Jihlavy znovu přijel v pátek. Sešel se s přáteli a v sobotu ráno kolem třetí hodiny se vrátil na místo činu. Policistům oznámil, že doma nalezl mrtvou matku s bratrem. Svůj podíl na smrti blízkých nejprve odmítal, nakonec se ale k činu ještě týž den přiznal.

Dlouhodobý stres v rodině, hovoří se i o psychickém týrání

Podle Markových dlouholetých přátel se za jeho činem skrývá zřejmě dlouhodobý stres z rodinných poměrů mezi ním a matkou. Občas se jim prý se svým trápením svěřil.

Někteří z jeho kamarádů hovoří dokonce o dlouhodobém psychickém týrání ze strany matky. Bližší detaily ale nechtěli specifikovat.

„Ač to zní opravdu hrozně, myslím, že tím, co udělal, se mu v tom okamžiku asi hodně ulevilo. Jsem si ale také jistý, že toho hned začal litovat. On je citlivá povaha a bude ho to tížit do konce života,“ řekl jeden z jeho kamarádů, který si v novinách nepřál zveřejnit jméno. „Mrzí nás, že jsme si dřív nevšimli, že to je až tak vážné. Mohli jsme mu třeba nějak pomoci,“ dodal ještě.

Přátelé nemají Markovi za zlé ani to, že se stavěl do role oběti trestného činu. „Ještě v sobotu jsme totiž vymýšleli, jak mu pomůžeme, když prakticky přišel o celou rodinu,“ uvedl jeden z nich.

Kriminalisté motiv činu blíže nespecifikovali. Obecně mluvili o rodinných sporech. Konkrétnější nechtějí být už jen proto, že musí prověřit verzi obviněného.

Podle informací MF DNES však nepracují s variantou, že by motiv vycházel z údajného týrání obviněného jeho matkou. Budou muset prověřit i to, zda hrál roli loupežný motiv, nebo jestli pachatel peníze využil skutečně jako zástěrku svého činu.

Hudba pro něj byla vším, neváhal v noci přijet hrát na svatbu

Všichni známí Marka Č., se kterými MF DNES hovořila, jej popisují jako nadaného muzikanta, pro kterého byla hudba vším.

„Jednoznačně žil hudbou a hraním na nástroje. Byl to jeho veliký svět. Když měl příležitost, vzal do ruky nástroj a hrál. Nejčastěji to byly housličky. Uměl vždy mladším předat spoustu zkušeností,“ připomněl Vilibald Prokop, ředitel domu dětí a mládeže.

Jako talentovaného hudebníka ochotného hrát třeba do čtyř hodin do rána jej zná i pořadatel festivalu Prázdniny v Telči Milan Kolář.

„Hráli třeba v noci na svatbě a neváhali v jednu hodinu přijet do Telče, tam to rozbalili a hráli do čtyř do rána. Říkal jsem si, že je čeká skvělá kariéra. Marek byl neuvěřitelný tahoun. Teď jsem ho měl s jeho cimbálovkou v programu na svatého Martina. Tak to budu muset asi škrtnout,“ dodal.

Marek studoval také na Základní umělecké škole v Jihlavě dlouhá léta hru na housle a zpěv. V roce 2004 byl i mezi desítkou nejlepších dětských interpretů lidových písní. S folklorním souborem vydal několik cédéček. Toužil se stát lékařem. V roce 2010 začal studovat všeobecné lékařství na Masarykově univerzitě v Brně.

Od pondělí je ve vazbě. O jeho vině a trestu bude rozhodovat Krajský soud v Brně.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Lidé ve Světlé nad Sázavou si přáli Lidl, ale město je rádo i za Billu

Ilustrační snímek

Světlá nad Sázavou má téměř sedm tisíc obyvatel, přesto zde byl až dosud jen jeden větší supermarket. Do konce roku by...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Opilý cizinec se v Jihlavě pokusil znásilnit ženu, hlídka jej dopadla

Ilustrační snímek

Nedaleko jednoho z jihlavských sídlišť přepadl opilý cizinec ženu a podle místních se ji pokusil znásilnit. Přivolaná...

Najdete na iDNES.cz