Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obviněný z vraždy matky a bratra žil hudbou a medicínou. Známí nechápou

  11:12aktualizováno  11:12
Byl to hodný, skromný kluk, student medicíny, primáš muziky folklorního souboru a nadaný hudebník. Tak popisují pětadvacetiletého Marka Č. jeho přátelé. Nikdo z nich nemůže uvěřit tomu, že minulý týden v Jihlavě podle policie zavraždil svou matku a o tři roky staršího, duševně postiženého bratra.

Šestadvacetiletý muzikant a student medicíny spáchal v Jihlavě dvojnásobnou vraždu. Vrchní soud v Olomouci mu snížil trest na 18 let. Na konci loňského září ještě MF DNES ukazoval své hudební nadání. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Kriminalisté již pětadvacetiletého Marka Č. obvinili, hrozí mu až 20 let vězení, případně doživotí (více o případu jsme psali také zde).

„To ne! To není možné. Je to nepochopitelné. Ve snu by mě nenapadlo, že takový člověk má nějaký problém. Pořád se smál, zpíval a hrál na housle jako o život,“ pravil evidentně konsternovaný Milan Kolář, pořadatel festivalu Prázdniny v Telči a zároveň náměstek jihlavského primátora.

S Markem spolupracoval na různých kulturních projektech, kam ho zval hrát.

Podobně mluví i Vilibald Prokop, ředitel jihlavského domu dětí a mládeže.

„Znám Marka alespoň patnáct let jako velmi hodného, skromného člověka a zároveň jako velmi aktivního muzikanta ochotného pracovat. Velmi nás zaskočilo, co se stalo,“ říká. Právě v domě dětí a mládeže měl Marek s muzikou folklorního souboru zkušebnu. Scházeli se tam pravidelně každý týden.

Mladíka s chlapeckým obličejem bavila skřípácká muzika

Ještě před třemi týdny dával dokonce Marek Č. ochotně rozhovor MF DNES a týdeníku 5plus2 o fenoménu skřípácké muziky na Jihlavsku. Primášem souboru byl od svých osmnácti let, do folklorního souboru chodil od útlého dětství.

Fotogalerie

„Působil při rozhovoru jako milý, příjemný a velmi ochotný mladý muž. Dokonce nám po celé budově sháněl klíče od skladu, aby nám mohl ukázat unikátní skřípáckou basu a vysvětlit, jak se na ni hraje,“ vzpomíná na nedávné setkání s ním redaktorka MF DNES.

Marek zaujal svou velmi štíhlou postavou a chlapeckým obličejem s brýlemi. Za povšimnutí stály i jeho dlouhé štíhlé prsty prozrazující dráhu hudebníka.

Na první pohled působil téměř až nesměle. „Když ale začal mluvit o hudbě, celý se rozzářil a hovořil velmi zaníceně o historii skřípácké kapely i o tom, kdo ho na skřipky začal ve dvanácti letech učit hrát. O svém soukromí, studiu se ale bavit nechtěl. V tomto ohledu působil nepřístupně,“ dodává redaktorka.

Podle kriminalistů vraždu plánoval, přinesl si dlouhý nůž

Tři týdny nato vzal podle policie do ruky kuchyňský nůž a v bytě na sídlišti ve Srázné ulici se začala odvíjet velká rodinná tragédie.

Křišťálová Lupa 2016

Podle vyšetřovatelů Marek Č. vraždu svých nejbližších plánoval. Minulé úterý v noci přijel z Brna, kde studoval a kde také většinu týdne přebýval, do Jihlavy. Když přišel do bytu, jeho matka se probudila.

„Mezi oběma pak vznikl jakýsi konflikt, načež pachatel ženu přineseným kuchyňským nožem s poměrně velkou čepelí napadl. Zasadil jí větší množství bodnořezných ran. Následně vešel do pokoje, kde stejným nožem zabil i svého bratra,“ převyprávěl kriminalista Pavel Kubiš doznání podezřelého.

Mladík potom vše naaranžoval tak, aby se zdálo, že motivem byla loupež. Z bytu sebral i matčiny úspory a odjel zpět do Brna.

Do Jihlavy znovu přijel v pátek. Sešel se s přáteli a v sobotu ráno kolem třetí hodiny se vrátil na místo činu. Policistům oznámil, že doma nalezl mrtvou matku s bratrem. Svůj podíl na smrti blízkých nejprve odmítal, nakonec se ale k činu ještě týž den přiznal.

Dlouhodobý stres v rodině, hovoří se i o psychickém týrání

Podle Markových dlouholetých přátel se za jeho činem skrývá zřejmě dlouhodobý stres z rodinných poměrů mezi ním a matkou. Občas se jim prý se svým trápením svěřil.

Někteří z jeho kamarádů hovoří dokonce o dlouhodobém psychickém týrání ze strany matky. Bližší detaily ale nechtěli specifikovat.

„Ač to zní opravdu hrozně, myslím, že tím, co udělal, se mu v tom okamžiku asi hodně ulevilo. Jsem si ale také jistý, že toho hned začal litovat. On je citlivá povaha a bude ho to tížit do konce života,“ řekl jeden z jeho kamarádů, který si v novinách nepřál zveřejnit jméno. „Mrzí nás, že jsme si dřív nevšimli, že to je až tak vážné. Mohli jsme mu třeba nějak pomoci,“ dodal ještě.

Přátelé nemají Markovi za zlé ani to, že se stavěl do role oběti trestného činu. „Ještě v sobotu jsme totiž vymýšleli, jak mu pomůžeme, když prakticky přišel o celou rodinu,“ uvedl jeden z nich.

Kriminalisté motiv činu blíže nespecifikovali. Obecně mluvili o rodinných sporech. Konkrétnější nechtějí být už jen proto, že musí prověřit verzi obviněného.

Podle informací MF DNES však nepracují s variantou, že by motiv vycházel z údajného týrání obviněného jeho matkou. Budou muset prověřit i to, zda hrál roli loupežný motiv, nebo jestli pachatel peníze využil skutečně jako zástěrku svého činu.

Hudba pro něj byla vším, neváhal v noci přijet hrát na svatbu

Všichni známí Marka Č., se kterými MF DNES hovořila, jej popisují jako nadaného muzikanta, pro kterého byla hudba vším.

„Jednoznačně žil hudbou a hraním na nástroje. Byl to jeho veliký svět. Když měl příležitost, vzal do ruky nástroj a hrál. Nejčastěji to byly housličky. Uměl vždy mladším předat spoustu zkušeností,“ připomněl Vilibald Prokop, ředitel domu dětí a mládeže.

Jako talentovaného hudebníka ochotného hrát třeba do čtyř hodin do rána jej zná i pořadatel festivalu Prázdniny v Telči Milan Kolář.

„Hráli třeba v noci na svatbě a neváhali v jednu hodinu přijet do Telče, tam to rozbalili a hráli do čtyř do rána. Říkal jsem si, že je čeká skvělá kariéra. Marek byl neuvěřitelný tahoun. Teď jsem ho měl s jeho cimbálovkou v programu na svatého Martina. Tak to budu muset asi škrtnout,“ dodal.

Marek studoval také na Základní umělecké škole v Jihlavě dlouhá léta hru na housle a zpěv. V roce 2004 byl i mezi desítkou nejlepších dětských interpretů lidových písní. S folklorním souborem vydal několik cédéček. Toužil se stát lékařem. V roce 2010 začal studovat všeobecné lékařství na Masarykově univerzitě v Brně.

Od pondělí je ve vazbě. O jeho vině a trestu bude rozhodovat Krajský soud v Brně.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

U Automotive Lighting se střílelo z plynové pistole, jeden lehce zraněný

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se dnes...

Přímo před vrátnicí jihlavské společnosti Automotive Lightning se odpoledne střílelo. Podle informací policie výstřel...

Najdete na iDNES.cz