Kriminalista Michal Laška vede tým, který vyšetřuje 65 let starou vraždu Němců v Dobroníně na Jihlavsku

Kriminalista Michal Laška vede tým, který vyšetřuje 65 let starou vraždu Němců v Dobroníně na Jihlavsku | foto: MF DNES

Kriminalista: Chceme vědět, kdo v hromadném hrobě na Jihlavsku leží

  • 0
Případ poválečné hromadné vraždy Němců v lokalitě Budínka u Dobronína na Jihlavsku vyšetřuje tým kriminalistů pod vedením komisaře Michala Lašky. "Našly se první kosti a oblečení," prohlásil policista Laška, který v pondělí přímo na místě sledoval postup výkopových prací.

Na louce, která je veřejnosti nepřístupná pracují kromě policistů i archeologové. V zemi na louce u Dobronína už se jim podařilo najít první ostatky zavražděných Němců, další zřejmě v zemi ještě čekají. Cílem kriminalistů je podle Michala Lašky identifikace všech obětí poválečné vraždy.

Šli jste najisto?
Místo, kde jsou ostatky, nám dopředu známé nebylo. Vycházeli jsme ale z dřívějšího geofyzikálního průzkumu, který pro nás udělali specialisté z Masarykovy univerzity v Brně. Právě průzkum georadarem naznačil, že v půdě jsou určité anomálie. Pak bagr udělal "kontrolní" rýhu, a tím jsme našli současné místo, na kterém už pracují archeologové. Zatím máme v plánu prozkoumat toto místo o ploše čtyři krát čtyři metry.

Proč ne nějakou další plochu na louce?
Nechtěl bych zatím odkrývat nějaké další místo. Je nutno pracovat postupně. Nejdříve prozkoumáme tuto plochu, pak se uvidí, co dál.

Dá se již nyní říci, že nález na louce Budínka odpovídá době v roce 1945?
Tato otázka je zatím předčasná. Po odkrytí zeminy se našly první kosti a oblečení. Nyní již nepracuje bagr a nastupují malé špachtle. Postupně budeme vědět více.

Jak dlouho potrvá váš průzkum na louce? Jaký je časový harmonogram?
Měli bychom tady být asi tak do pátku tohoto týdne. Všechno však záleží na tom, jak rozsáhlé bude archeologické naleziště. Jak půjde do hloubky, kolik ostatků a dalších předmětů se tady najde. Předpokládám ale, že do konce týdne to budeme mít zde na louce hotové.

Co bude následovat potom? Průzkumy genů?
To bude věc poměrně složitá. Všechno je ale dopředu zabezpečeno a popíši vám to. Na vyzvednutí ostatků nyní pracuje policie, archeologická společnost a zainteresovaný je také brněnský archeologický ústav. Archeologové dokončí průzkum lokality, postarají se o vyzvednutí tělesných ostatků a budou se snažit předběžně určit, kolik těl se našlo. Kosterní pozůstatky včetně všech věcí, které se na Budínce najdou, budou převezeny na antropologický ústav do Brna.

A co se bude dít v tomto ústavu?
Z jednotlivých ostatků bude přesně určeno, kolik těl se v hrobě nachází. Z ostatků pak bude vzata DNA, abychom stanovili genetické profily osob, které se nacházely v hrobě. Chtěli bychom jednotlivá těla identifikovat tak, abychom věděli, o koho se skutečně jednalo.

Podaří se to? Co vám pomůže?
Shromáždili jsme celou řadu písemných i topografických materiálů případných obětí. Budou se porovnávat genetické profily osob, které nalezneme v hrobě na louce, s profily jejich příbuzných.

Kdo mohl mít na vraždě podíl

Robert Kautzinger starší
Pracoval nejprve jako sklář v Dobroníně, později hostinský. V obci platil za neoblíbeného a až brutálního muže.

Jeho synové Robert a Rudolf
Tehdy jim bylo 17 a 18 let. S otcem a dalšími muži měli být na místě, uvedl ve své zprávě, kterou má k dispozici policie i MF DNES, Němec Fritz Hawelka.

Jiří Dejnožka
Brusič skla se měl na masakru podílet. Údajně k tomu ale byl Kautzingerem donucen. Také se měl postarat o "úklid" místa.

Josef Fiala
Mistr na huti ve sklárně, o kterém se v květnu 1945 v Dobroníně říkalo, že je také velmi krutý. Po obci měl jezdit stejně jako Kautzinger starší na koni – v koženém kabátě a černých jezdeckých kalhotách. Zbraň mu nechyběla.

Další účastníci
Fritz Hawelka uvádí ve zprávě i další jména údajných násilníků: Štefana Bobka, Rudolfa Labutu, Luboše Melouna, zemědělce Polreicha, čeledína Budína a strážmistra Bartáka.