Kněz Roman Kubín v opravené stodole na faře v Osové Bítýšce, která uspěla v anketě Zlatá jeřabina o kulturní počin roku.

Kněz Roman Kubín v opravené stodole na faře v Osové Bítýšce, která uspěla v anketě Zlatá jeřabina o kulturní počin roku. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Křesťanské dílo uspělo v anketě Zlatá jeřabina, stodola je počinem roku

  • 0
Každý víkend se do stoleté stodoly u římskokatolické fary v Osové Bitýšce sjíždějí desítky mladých lidí. Ze zchátralé hospodářské budovy se stala klubovna diecézní mládeže. Dokonce zvítězila v krajském hlasování o kulturní počin roku 2010.

Klubovna zabodovala v anketě Zlatá jeřabina, která propaguje kulturní dění v regionu a získá i šek na 60 tisíc korun, který diecézní centrum dostane 19. května na slavnostním večeru v Horáckém divadle v Jihlavě.

Na faře, která je zároveň Diecézním centrem Mamre, se téměř denně schází křesťanská mládež ze širokého okolí. "Přicházejí, protože vědí, že se tu bude něco dít, že tu s nimi bude někdo mluvit a někdo je bude i poslouchat," říká jeden ze dvou kněží bitýšské římskokatolické farnosti Roman Kubín.

Opravy nakonec podpořil i kraj

Mladí věřící vloni společně opravili chátrající stodolu. "O víkendech tu bývá někdy třicet, někdy padesát lidí. Ve stodole se hraje ping-pong, stolní fotbal, dal by se i florbal. Když je program zaměřený společensky, tak se tam třeba i tančí," vypráví Kubín.

Opravená stodola na faře v Osové Bitýšce uspěla v anketě Zlatá jeřabina o kulturní počin roku.
Klubovna diecézní mládeže římskokatolické farnosti v Osové Bitýšce.

S myšlenkou opravit stodolu přišli už před několika lety. "Někdy nám tu bylo už trochu těsno. Zvlášť, když jsme se chtěli i hýbat. Tak jsme v roce 2008 začali shánět peníze na výměnu střechy. Vůbec nás tehdy nenapadlo, že za dva roky budeme mít opravenou celou budovu," vzpomíná kněz.

Podařilo se sehnat peníze i na opravu poničených zdí, což farníky povzbudilo a pustili se do další práce i do shánění peněz. "Udělaly se elektrické rozvody, izolace, podlaha," vyjmenovává Kubín.

Stavbu nakonec podpořili kraj, obec a drobnější sponzoři, takže se mohlo postupovat docela rychle. Z barabizny se tak stala originální herna s tělocvičnou a její spolutvůrci se rozhodli přihlásit ji do soutěže Zlatá jeřabina, kterou každoročně vyhlašuje kraj Vysočina.