Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou | foto: MAFRA

Kralice hostí Den tiskařů. Lidé uvidí, jak v minulosti vznikaly knihy

  • 0
V sobotu 12. září mohou turisté i milovníci historie zažít zajímavou akci v Kralicích nad Oslavou. V sousedství bývalé středověké tvrze, kde v letech 1578 až 1620 fungovala tajná bratrská tiskárna, se uskuteční Den tiskařů. Lidé se dozvědí, jak funguje knihtisk nebo jak se ručně šije kniha.

„Program je věnovaný Kralické tiskárně a Bibli české, Janu Amosi Komenskému a také Karlu staršímu ze Žerotína, ochránci vzdělanosti i samotných Kralic,“ uvedla za organizátory Eva Pánková z Moravského zemského muzea.

Součástí akce bude i koncert Jakuba Pustiny a­ jeho hostů od 18:00.

„Zazní skladby Franze Schuberta, Paola Tostiho, Wolfganga Amadea Mozarta, Fryderyka Chopina, Bedřicha Smetany, Giuseppe Verdiho a Richarda Wagnera,“ vyjmenovala Pánková.

Program v Památníku Bible kralické však začne už v 9 hodin a potrvá až do večera. Uskuteční se například i několik přednášek a od 16:00 ekumenická bohoslužba v kostele svatého Martina.

Česká bible nahrazovala Slovákům spisovný jazyk

Bratrská tiskárna v Kralicích tiskla nejen knihy náboženského charakteru jako Bible a kancionály, ale také nejrůznější světská díla a učebnice.

„Nejvýznamnějším tiskem vytvořeným zde je však šestidílná Bible kralická. Náleží k vrcholům tiskařského umění v našich zemích a kvalitou jazykového projevu se řadí k pokladům českého jazyka, které přispěly k jeho uchování a rozvíjení v pozdějších dobách protireformace a exilu,“ upozornila Pánková.

O významu Bible kralické mimochodem napovídá také skutečnost, že se Ministerstvo kultury pokusilo o její zápis do seznamu světového dědictví UNESCO.

„Byť tento pokus nebyl úspěšný, vypovídá to o významu této kulturní památky. Byla vzorem mnoha dalších vydání biblických textů a inspirovala mnoho vzdělanců. Nikoliv náhodou pak díky kvalitě svého jazyka nahrazovala až do let slovenského národního obrození v 19. století u našich východních sousedů spisovný jazyk,“ dodala mluvčí Moravského zemského muzea.

Památník Bible kralické je otevřený i v jiné dny - nyní v září denně kromě pondělí od 8 do 16 hodin. Další informace najdete na webu Památníku.