Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud poslal vražedkyni ze žďárské školy do detenčního ústavu

  14:09aktualizováno  15:09
Krajský soud v Brně poslal Barboru Orlovou do detenčního ústavu. Žena, která loni ve škole ve Žďáru nad Sázavou ubodala šestnáctiletého chlapce, byla podle dřívějšího vyjádření znalců nepříčetná.

Barbora Orlová, krátce poté, co v říjnu 2014 zabila studenta žďárské střední školy | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Návrh na uložení zabezpečovací detence shledal krajský soud v Brně jako důvodný. Podle verdiktu by se Orlová měla v detenčním ústavu léčit pod dohledem odborníků. Rozsudek dosud není pravomocný, obhajoba si ponechala zákonnou lhůtu na vyjádření. 

Zabezpečovací detence

Zabezpečovací detence je druh ochranného opatření, které se vykonává ve zvláštních ústavech, kde jsou realizovány různé psychologické, léčebné, pedagogické a další programy pro zde umístěné osoby, jež jsou nebezpečné společnosti. Tyto ústavy jsou střeženy vězeňskou službou. Zabezpečovací detence není časově omezena, trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje ochrana společnosti.

V Česku je zabezpečovací detence realizována ve Vazební věznici a Ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno a ve Věznici Opava.

Zdroj: Wikipedia

„Je reálné, že pokud by obžalovaná podstoupila klasickou ústavní léčbu, snažila by se uprchnout. Pro její umístění do zabezpečovací detence byl důvod,“ vysvětlil rozhodnutí předseda senátu Martin Vrbík.  . „Určité bludy a představy zde přetrvávají i k dnešnímu dni,“ doplnil.

Vysokou míru nebezpečnosti Orlové pro společnost zmínila zejména znalkyně v oboru psychiatrie Marta Holanová. „Ochranná detence je potřeba tehdy, když ústavní psychiatrická léčba nemůže splnit svůj účel, a člověk je i tak na svobodě nebezpečný,“ uvedla Holanová pro ČTK.  Zdůraznila, že obžalovaná se stejného skutku, tedy útoku na děti či studenty ve školském zařízení, dopustila už v minulosti.

V detenci je podle Holanové jediná jistota, že se bude člověk řádně léčit v optimálních podmínkách a bude pod dozorem. „Její stav je vážný a doposud se řádně neléčil,“ uvedla Holanová.

Podle své obhájkyně Barbora Orlová souhlasila s ústavním léčením a přísnějším režimem, při němž by se doba léčení opakovaně prodlužovala a nebyla by možnost vycházek. Kvůli ještě přísnější detenci si však vzala lhůtu pro případné odvolání.

Matka Barbory Orlové řekla, že si přeje, aby její dcera žila důstojně. „Tak jako si každý zaslouží. Je mladá a věřím, že se z toho dostane,“ nechala se slyšet. Ona sama byla proti tomu, aby soud poslal její dceru do detenčního ústavu. Chtěla, aby zůstala v psychiatrické léčebně v Brně-Černovicích, kde je i nyní.

„Když o krevní testy musí žádat lékař pojišťovnu, je to špatně“

Proti tomuto způsobu léčení však přednesla námitku státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Jak upozornila, tento režim již u Orlové proběhl. „Vidíme, jaké zoufalé následky má,“ vyjádřila se. Podle ní je důležité zajistit bezpečnost společnosti.

„Barbora Orlová vyžaduje v rámci psychiatrické léčby dlouhodobou intenzivní péči, ale také důrazný dohled kvůli zabezpečení společnosti, a ten ochranné léčení v režimu, tak jak je dnes nastaven, neumožňuje zajistit,“ řekla.

„ Uložení zabezpečovací detence bylo zcela na místě, společnost si to zaslouží. O dalším opatření se bude rozhodovat po roce,“ dodala Doležalová.

Soudce Martin Vrbík se v odůvodnění pozastavil nad nedostatečným systémem kontroly vážně duševně nemocných. Ten podle něho silně vázne. „Pokud se musí lékař při provádění kontrolních krevních testů, z nichž zjistí, jak pacient užívá léky, obrátit nejprve na zdravotní pojišťovnu, zda tento úkon proplatí, není to správné,“ podotkl.

Jak pravil, Barbora Orlová při ústavní léčbě svévolně vysadila léky a s jasným plánem opustit léčebnu zastírala své potíže. Byla propuštěna do ambulantního léčení a tvrdila, že léky bere a potíže už nemá. „Promyšleným jednáním se jí podařilo oklamat ošetřujícího lékaře,“ pronesl Vrbík. 

Stížnost rodičů Vrchní státní zastupitelství odmítlo

Tragédie se stala ve žďárské střední škole loni 14. října. Šestadvacetiletá Barbora Orlová z Ostravska tam pobodala několik studentů. Šestnáctiletý Petr zemřel, když bránil spolužačku. Dvě studentky byly zraněny, další utrpěla šok, pobodaný byl i zasahující policista. Útočnici policisté zneškodnili elektrickým paralyzérem.

Žena byla přitom teprve loni v únoru propuštěna z ústavní péče, kde pobývala z nařízení soudu, protože již v roce 2012 zaútočila na žáky v Havířově. V případě soudního projednávání by jí hrozilo 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Státní zástupce Jiří Morava na začátku dubna oznámil, že zastavil její trestní stíhání. Podle posudků byla v době spáchání činu nepříčetná, kvůli duševní nemoci se už dříve léčila. Žalobce podal k brněnskému krajskému soudu návrh na uložení ochranné zabezpečovací detence.

Rodina zemřelého chlapce však rozhodnutí napadla s tím, že čin útočnice byl naplánovaný a promyšlený. Jejich stížnost však Vrchní státní zastupitelství v Olomouci odmítlo. Docílit tak pozůstalí chtějí alespoň toho, aby se žena nikdy nemohla vrátit mezi normální lidi.

Autoři: ,


Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Světci z mostu ve Žďáru jsou po letech pohromadě, zdobí zdejší hřbitov

Dolní hřbitov ve Žďáře nad Sázavou se zaplnil sochami. Všech osm originálů z...

Osm světců z barokního mostu u zámku ve Žďáru nad Sázavou se znovu sešlo na jednom místě. Zrestaurované originály jsou...

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

VIDEO: Na dálnici D1 vyletěl řidič s autem za svodidla, nehodu nepřežil

Na dálnici D1 havarovalo auto. Řidič zemřel

Nehodu na D1 na Vysočině dopoledne nepřežil řidič osobního auta. S vozem vyletěl z dálnice a skončil v porostu za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz