Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové z Vysočiny možná skončí u soudu. Chce je tam dohnat Jihlava

  8:28aktualizováno  8:28
Vedení krajského města Vysočiny začíná docházet v kauze Svazu vodovodů a kanalizací (SVAK) trpělivost. Už za pár dnů se na mimořádném jednání zastupitelstva znovu otevře téma majetkového vypořádání.

Masarykovo náměstí v Jihlavě | foto: MF DNES

Popohnat k trestněprávní zodpovědnosti konkrétní jednotlivé zástupce měst a obcí ve SVAK, kteří hlasováním rozhodovali o majetkovém vypořádání s Jihlavou.

To je cesta, kterou se nově může město Jihlava vydat v několik let se vlekoucím sporu, aby se domohlo majetku, který si nárokuje. „Je to jeden ze směrů, kterým se dá jít,“ potvrzuje právní zástupce města Radek Ondruš.

„Jedna věc je odpovědnost svazku, druhá věc je odpovědnost konkrétních lidí. Starostové zasedající ve svazku Jihlavě způsobili značnou škodu. A nejen Jihlavě, ale i samotnému svazku,“ přibližuje své myšlenky Ondruš.

„Nebudu to komentovat. Nemám žádné informace o tom, co kdo navrhuje. Pořád jsme s Jihlavou ve fázi jednání a nevím nic o tom, že by jednání zastavila. Nějaké stanovisko dám teprve ve chvíli, kdy budou jednání ukončena,“ pronesl Roman Fabeš, starosta Telče a předseda předsednictva SVAK.

Nabízí se hned několik variant

Jenže vedení krajského města už zřejmě začíná s nekonečným jednáním docházet trpělivost. Na 19. května je totiž svoláno mimořádné jednání zastupitelstva, které má jediné téma – majetkové vypořádání se SVAK. A dnes bude zasedat městská rada, která má mimo jiné rozhodovat o tom, jakou variantu dalšího postupu zastupitelům předloží.

„Trvá to už moc dlouho. Proto by měla přijít změna k rychlejšímu a razantnějšímu docílení a nabytí práv Jihlavy, která jsou jí už více než tři roky upírána,“ tvrdí Jaromír Kalina, náměstek jihlavského primátora.

Radní budou vybírat z několika variant, které jim navrhl právní zástupce Ondruš. Jaké jsou ty další, však nikdo ze zúčastněných nechce zatím prozradit. „Je to určeno v první řadě zastupitelům, proto vám můžu pouze naznačovat,“ usmál se Kalina s tím, že více informací by mělo být k dispozici po dnešním jednání městské rady.

„Vše se teprve ladí. Byly předložené konkrétní návrhy, které se před tím, než půjdou do zastupitelstva, posuzují,“ nechtěl více prozradit ani Radek Ondruš.

Jihlava své členství ve SVAK ukončila na konci roku 2012. Od té doby se stále nemůže domoct svého vodohospodářského majetku.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Průtoky v řekách klesly na desetinu normálu. Všichni vyhlíží déšť

Sucho se podepsalo i na hladině řeky Jihlavy v Třebíči. Z vody místy vystupují...

Dříve zde voda tekla proudem. Dnes však z plechového koryta, které přivádí na povrch pramen Moravské Dyje, voda spíš...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Spojilo je divadlo. Kabaret Smějte se s námi hrál v terezínském ghettu

Fotografie je z obálky americké knihy o divadle v Terezíně. Tanečnice...

Před domem v Mahlerově ulici v Jihlavě stál hlouček postav. Všechny hleděly k zemi na chodník před schody u vchodu. Na...

Najdete na iDNES.cz