Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihlavě ožívá výstavba bytů. Kupující si za ně ale připlatí

  17:47aktualizováno  17:47
Vysočina patří mezi kraje s nejslabší bytovou výstavbou. V Jihlavě se ale po hubených letech nyní objevují nové projekty. Bytovky by měly vyrůst třeba na sídlišti Na Dolech, ve Vrchlického ulici nebo u Brněnského mostu. Rodina ale musí počítat s výdaji okolo 2,5 milionu korun za byt 3+kk.

Nové projekty počítají s výstavbou bytů v Jihlavě i na stávajících sídlištích. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po uplynulých „hubených“ letech se v krajském městě Vysočiny ve větší míře rozbíhá výstavba bytových domů. Kotelna Demlova. Rezidence Vrchlického. Nebo bytové domy v lokalitách Na Dolech a u Brněnského mostu.

To jsou příklady projektů, které developerské společnosti již nabízejí zákazníkům či se budou realizovat. Ceny nových bytů se přitom zvýšily. Rodina musí v současnosti počítat například při koupi třípokojového bytu s kuchyňským koutem s výdajem okolo 2,5 milionu korun.

Situaci na trhu negativně ovlivňuje nejen malá nabídka nových bytů, ale podle Zdeňka France z realitní kanceláře RDK Solar také nárůst cen stavebních materiálů, příslušenství a vybavení domácností.

„Do cen novostaveb se promítá také neustále se zpřísňující a měnící legislativa, která vyvolává vyšší náklady. Na mysli máme daňovou politiku státu, průběžně se zvyšující daň z přidané hodnoty. Ta se nově například vztahuje i na pozemky,“ vysvětlil mluvčí stavební firmy PSJ Miroslav Fuks. Očekává, že se ceny nových bytů v příštích měsících budou dál růst.

Ceny rostou. Kvůli vyšším daním i požárním čidlům

Zvyšují se totiž i normami vyvolávané nároky na technická řešení u novostaveb. „Z nedávné doby lze zmínit třeba nutnost požárních čidel a obecně přísnější požární předpisy. Také je povinnost umožnit vjezd do podzemních parkovišť vozům na plyn a jsou předepsané větší rozměry výtahů,“ řekl Fuks.

Podle finančních poradců však proti vyšší pořizovací ceně bytů stojí jako protiváha nízké úroky u bankovních úvěrů. „Vzhledem k tomu, že sazby u hypoték padly rekordně dolů, je úvěr pro klienty velice dostupný. Když vezmu, že před pěti lety byla sazba okolo čtyř procent ročně, tak dneska seženete úrok ve výši 1,8 i 1,5 procenta,“ sdělil Daniel Zezulka ze společnosti Indecon.

„Potom, i když je ten byt v současnosti dražší, vychází splátka hypotéky lépe než v minulosti,“ dodal Zezulka.

Lidé podle něj mají možnost zvážit, zda neinvestovat do koupě staršího bytu a ten si pak případně zrekonstruovat. „Ony ale ani ty starší byty, když kupujete nějaký větší, nevycházejí úplně levně. Navíc je potřeba počítat s rekonstrukcí, která k tomu bude,“ vysvětlil.

Splátka dvoumilionové hypotéky se splatností na třicet let vychází podle finančního poradce zhruba na osm tisíc korun měsíčně. „To normálně finančně situovaná rodina dá,“ tvrdí Daniel Zezulka. „Samozřejmě, nemůže jim ale vypadnout jeden příjem. To je pak rizikové,“ podotkl.

Ceny nových bytů se podle jihlavského podnikatele Jaroslava Dobrovolného drží podle lokality a vybavení mezi 30 000 až 35 000 korunami za metr čtvereční. „Klesají pouze ceny starších bytů, hlavně panelových,“ uvedl Dobrovolný.

O dvou- a třípokojové byty je zájem kupujících největší

Vloni i předloni byla na Jihlavsku zahájena výstavba zhruba 230 bytových jednotek. Z toho na bytové domy připadalo vždy jen třicet bytů, zbytek tvoří rodinné domy nebo nástavby. Na Pelhřimovsku a Žďársku kupříkladu loni nezačali stavět bytovku ani jedinou.

V celém kraji vzniklo v roce 2014 celkem 859 nových bytů, z toho jich přes šest set připadá na rodinné domy. Jen 77 je v bytovkách.

Pouze na Karlovarsku a Liberecku se podle údajů Českého statistického úřadu budovalo méně. Srovnatelně jako Vysočina na tom byly Zlínský a Královéhradecký kraj. Nejvíce bytů se loni začalo stavět v Praze a Středočeském kraji. Vždy přes čtyři tisíce.

Podle Davida Vítů ze společnosti PS Jihlava Development se například v projektu Kotelna Demlovka nejrychleji vyprodaly byty 3+kk o ploše do 70 metrů čtverečních a jednotky 2+kk o velikosti do 50 čtverečních metrů. „Pak teprve přišly na řadu velkometrážní byty a garsonky,“ doplnil Vítů.

Největší zájem o „dvoupokojáky“ registruje realitní kancelář RDK Solar v projektu Na Dolech. Několik dalších projektů nového bydlení se v Jihlavě chystá. Již začala výstavba bytového domu ve Věžní ulici u středověkých hradeb. „Byty začneme nabízet ve druhé polovině května,“ sdělil podnikatel Jaroslav Dobrovolný.

PS Jihlava Development se teď bude více věnovat rodinným domům. „Ve výstavbě je pět atriových domků v Heleníně, které budou hotové do konce letošního roku 2015. Zde již máme vše pod smlouvou s novými budoucími majiteli. Dalším projektem, který nás čeká, je realizace 22 řadových rodinných domů o dispozici 4+kk u rybníka Borovinka. V tomto případě připravujeme projektovou dokumentaci,“ uvedl za firmu David Vítů.

K Borovince by se mohli noví obyvatelé stěhovat v polovině roku 2017. „Už teď evidujeme enormní zájem ze strany potenciálních klientů. Je vytvořený předběžný seznam, na základě kterého budeme později kontaktovat zájemce o koupi přednostně,“ dodal Vítů.

Rezidence Vrchlického: čeká se na rozhodnutí kraje

Padesát dalších bytů ve dvou nových bytových domech by chtěla na Dolině postavit firma RDK Solar. A v ulici Buková na okraji Horního Kosova předpokládá výstavbu několika typů rodinných domů.

Firma PSJ hodlá začít budovat komplex bytovek v areálu bývalých kasáren ve Vrchlického ulici. Už získala dílčí povolení například na přeložku trolejbusových trolejí nebo rozhodnutí o odstranění stavby někdejších kasáren.

„Proti územnímu rozhodnutí registrujeme námitku ze strany jedné soukromé osoby. Její výhradu řeší odvolací orgán v rámci Kraje Vysočina,“ řekl mluvčí společnosti Miroslav Fuks.

Podnikatel Dobrovolný má v plánu výstavbu osmi řadovek v Tylově ulici v lokalitě Na Slunci. „Pracujeme také na projektu celkové revitalizace bývalé budovy Alfatexu vedle Brněnského mostu,“ dodal.Nejčtenější

Úředníci nejspíš neoprávněně rozdávali pokuty. Používali nezákonný důkaz

Jedna z křižovatek, kde případný průjezd na červenou hlídá kamerový systém, je...

Kamery na křižovatkách fungují v Jihlavě jako bič na řidiče, kteří ignorují na semaforech červenou, už dvanáct let....

Oprava D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem je po dvou letech hotová

Oprava dálnice D1 u Velkého Meziříčí. (březen 2014)

Na Vysočině se po dálnici D1 mezi Jihlavou a Velkým Beranovem začne od pondělí opět jezdit bez omezení. Oprava...Jihlava, Budějovice a Ústí ve druhé lize dál jen vítězí. Brno vrávorá

Pavel Pilík z Táborska (vpravo) a jihlavský Ondřej Machuča bojují o míč.

Fotbalisté Jihlavy dál mašírují druhou ligou bez ztráty bodu, tým z Vysočiny si ve čtvrtém kole poradil s Táborskem...

Kdybych neuměl anglicky, byl bych za blba, říká hokejový talent Kaut

Martin Kaut se podepisuje během autogramiády k osmdesátinám žďárského hokeje.

Neustále se s ním chtěl někdo fotit, podepsal mraky kartiček a fotek. Všechno však zvládal v pohodě a s úsměvem. Talent...

Policie hledá svědky tragické nehody, při níž zemřel dělník na D1

Havarované auto srazilo dělníka na D1

Pelhřimovští kriminalisté hledají řidiče, kteří minulý týden viděli tragickou nehodu na dálnici D1 na Vysočině. Zemřel...

Další z rubriky

Z hvězdárny v akci Z zbyla věž čaroděje Merlina, jíž se Třebíčané vyhýbají

Úpatí třebíčského kopce Strážná hora je oblíbeným místem vycházek. Už tři...

Úpatí kopce Strážná hora v Třebíči dominuje už tři desetiletí torzo nedostavěné cihlové věže. Někteří lidé jí říkají...

Bránit se proti starým pokutám nemá smysl, lhůta na přezkoumání vypršela

Jedna z křižovatek, kde provoz hlídá kamerový systém, je v Jihlavě u...

Jihlavou v těchto dnech hýbe kauza řidiče, který nesouhlasil s pokutou za jízdu na červenou a následný soudní spor...

Zákazníci budou mít na výběr. Vlevo půjdou za nábytkem, vpravo za módou

Se svými rakouskými partnery budoval Ota Kohoutek již několik nákupních center...

Po letních prázdninách se to na poli u výpadovky z Jihlavy na Pelhřimov bude hemžit bagry. Začnou tam rozsáhlé zemní...

Najdete na iDNES.cz