Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Jihlavě ožívá výstavba bytů. Kupující si za ně ale připlatí

  17:47aktualizováno  17:47
Vysočina patří mezi kraje s nejslabší bytovou výstavbou. V Jihlavě se ale po hubených letech nyní objevují nové projekty. Bytovky by měly vyrůst třeba na sídlišti Na Dolech, ve Vrchlického ulici nebo u Brněnského mostu. Rodina ale musí počítat s výdaji okolo 2,5 milionu korun za byt 3+kk.

Nové projekty počítají s výstavbou bytů v Jihlavě i na stávajících sídlištích. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po uplynulých „hubených“ letech se v krajském městě Vysočiny ve větší míře rozbíhá výstavba bytových domů. Kotelna Demlova. Rezidence Vrchlického. Nebo bytové domy v lokalitách Na Dolech a u Brněnského mostu.

To jsou příklady projektů, které developerské společnosti již nabízejí zákazníkům či se budou realizovat. Ceny nových bytů se přitom zvýšily. Rodina musí v současnosti počítat například při koupi třípokojového bytu s kuchyňským koutem s výdajem okolo 2,5 milionu korun.

Situaci na trhu negativně ovlivňuje nejen malá nabídka nových bytů, ale podle Zdeňka France z realitní kanceláře RDK Solar také nárůst cen stavebních materiálů, příslušenství a vybavení domácností.

„Do cen novostaveb se promítá také neustále se zpřísňující a měnící legislativa, která vyvolává vyšší náklady. Na mysli máme daňovou politiku státu, průběžně se zvyšující daň z přidané hodnoty. Ta se nově například vztahuje i na pozemky,“ vysvětlil mluvčí stavební firmy PSJ Miroslav Fuks. Očekává, že se ceny nových bytů v příštích měsících budou dál růst.

Ceny rostou. Kvůli vyšším daním i požárním čidlům

Zvyšují se totiž i normami vyvolávané nároky na technická řešení u novostaveb. „Z nedávné doby lze zmínit třeba nutnost požárních čidel a obecně přísnější požární předpisy. Také je povinnost umožnit vjezd do podzemních parkovišť vozům na plyn a jsou předepsané větší rozměry výtahů,“ řekl Fuks.

Podle finančních poradců však proti vyšší pořizovací ceně bytů stojí jako protiváha nízké úroky u bankovních úvěrů. „Vzhledem k tomu, že sazby u hypoték padly rekordně dolů, je úvěr pro klienty velice dostupný. Když vezmu, že před pěti lety byla sazba okolo čtyř procent ročně, tak dneska seženete úrok ve výši 1,8 i 1,5 procenta,“ sdělil Daniel Zezulka ze společnosti Indecon.

„Potom, i když je ten byt v současnosti dražší, vychází splátka hypotéky lépe než v minulosti,“ dodal Zezulka.

Lidé podle něj mají možnost zvážit, zda neinvestovat do koupě staršího bytu a ten si pak případně zrekonstruovat. „Ony ale ani ty starší byty, když kupujete nějaký větší, nevycházejí úplně levně. Navíc je potřeba počítat s rekonstrukcí, která k tomu bude,“ vysvětlil.

Splátka dvoumilionové hypotéky se splatností na třicet let vychází podle finančního poradce zhruba na osm tisíc korun měsíčně. „To normálně finančně situovaná rodina dá,“ tvrdí Daniel Zezulka. „Samozřejmě, nemůže jim ale vypadnout jeden příjem. To je pak rizikové,“ podotkl.

Ceny nových bytů se podle jihlavského podnikatele Jaroslava Dobrovolného drží podle lokality a vybavení mezi 30 000 až 35 000 korunami za metr čtvereční. „Klesají pouze ceny starších bytů, hlavně panelových,“ uvedl Dobrovolný.

O dvou- a třípokojové byty je zájem kupujících největší

Vloni i předloni byla na Jihlavsku zahájena výstavba zhruba 230 bytových jednotek. Z toho na bytové domy připadalo vždy jen třicet bytů, zbytek tvoří rodinné domy nebo nástavby. Na Pelhřimovsku a Žďársku kupříkladu loni nezačali stavět bytovku ani jedinou.

V celém kraji vzniklo v roce 2014 celkem 859 nových bytů, z toho jich přes šest set připadá na rodinné domy. Jen 77 je v bytovkách.

Pouze na Karlovarsku a Liberecku se podle údajů Českého statistického úřadu budovalo méně. Srovnatelně jako Vysočina na tom byly Zlínský a Královéhradecký kraj. Nejvíce bytů se loni začalo stavět v Praze a Středočeském kraji. Vždy přes čtyři tisíce.

Podle Davida Vítů ze společnosti PS Jihlava Development se například v projektu Kotelna Demlovka nejrychleji vyprodaly byty 3+kk o ploše do 70 metrů čtverečních a jednotky 2+kk o velikosti do 50 čtverečních metrů. „Pak teprve přišly na řadu velkometrážní byty a garsonky,“ doplnil Vítů.

Největší zájem o „dvoupokojáky“ registruje realitní kancelář RDK Solar v projektu Na Dolech. Několik dalších projektů nového bydlení se v Jihlavě chystá. Již začala výstavba bytového domu ve Věžní ulici u středověkých hradeb. „Byty začneme nabízet ve druhé polovině května,“ sdělil podnikatel Jaroslav Dobrovolný.

PS Jihlava Development se teď bude více věnovat rodinným domům. „Ve výstavbě je pět atriových domků v Heleníně, které budou hotové do konce letošního roku 2015. Zde již máme vše pod smlouvou s novými budoucími majiteli. Dalším projektem, který nás čeká, je realizace 22 řadových rodinných domů o dispozici 4+kk u rybníka Borovinka. V tomto případě připravujeme projektovou dokumentaci,“ uvedl za firmu David Vítů.

K Borovince by se mohli noví obyvatelé stěhovat v polovině roku 2017. „Už teď evidujeme enormní zájem ze strany potenciálních klientů. Je vytvořený předběžný seznam, na základě kterého budeme později kontaktovat zájemce o koupi přednostně,“ dodal Vítů.

Rezidence Vrchlického: čeká se na rozhodnutí kraje

Padesát dalších bytů ve dvou nových bytových domech by chtěla na Dolině postavit firma RDK Solar. A v ulici Buková na okraji Horního Kosova předpokládá výstavbu několika typů rodinných domů.

Firma PSJ hodlá začít budovat komplex bytovek v areálu bývalých kasáren ve Vrchlického ulici. Už získala dílčí povolení například na přeložku trolejbusových trolejí nebo rozhodnutí o odstranění stavby někdejších kasáren.

„Proti územnímu rozhodnutí registrujeme námitku ze strany jedné soukromé osoby. Její výhradu řeší odvolací orgán v rámci Kraje Vysočina,“ řekl mluvčí společnosti Miroslav Fuks.

Podnikatel Dobrovolný má v plánu výstavbu osmi řadovek v Tylově ulici v lokalitě Na Slunci. „Pracujeme také na projektu celkové revitalizace bývalé budovy Alfatexu vedle Brněnského mostu,“ dodal.
Nejčtenější

Dukla - Jihlava 1:3, postrach ligy řádí, u všech gólů hostů byl Ikaunieks

Jakub Podaný z Dukly (vlevo) a Jakub Fulnek z Jihlavy bojují o míč.

Vysočina Jihlava je v jarní části postrachem fotbalové ligy. 1:0, 1:0, 3:1, 3:1. Čtyři zápasy, čtyři vítězství a z...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...Kamion převážející auta rozpáral bok autobusu, D1 u Humpolce stála

Noční nehoda kamionu s autobusem uzavřela dálnici D1

Téměř na tři hodiny byla v noci na středu zavřená dálnice D1 nedaleko Humpolce. Kolem deváté hodiny večer se na 95....

Lotyšský hit fotbalové ligy. Ikaunieks pálí a Jihlava válí

Jihlavský útočník Davis Ikaunieks si bedlivě hlídá míč.

Táhne Jihlavu. Na dvanácti jarních bodech fotbalové Jihlavy má lví podíl útočník Davis Ikaunieks. Za rok a půl si...

Jihlava vyhrála a živí naději. V čele play out je už Mladá Boleslav

Jihlavský útočník Wacey Rabbit překonává jihlavského brankáře Štěpána Lukeše.

Hokejisté Jihlavy dál živí naději na to, že se vyhnou baráži. V druhém kole play out totiž porazili Chomutov 3:1. Na...

Další z rubriky

Oprava nejdelšího úseku D1 u Humpolce začala kilometrovými kolonami

Na dálnici D1 začaly 15. března 2018 dvouleté opravy mezi Humpolcem na 90....

Až pět kilometrů měřila kolona, která od dopoledne pomalu popojíždí na dálnici D1 před exitem Větrný Jeníkov ve směru...

Nemocnice hledá množství lékařů. Pro jistotu, v případě odchodů, tvrdí

Nemocnice Havlíčkův Brod (5.3.2014)

Desítky zaměstnanců chybí v současné době nemocnici v Havlíčkově Brodě. Přes úřad práce momentálně hledá 14 lékařů a...

VIDEO: Technici vynášeli na meteorologický stožár tunový box na přístroje

Technici 15. března 2018 vynesli na stožár atmosférické stanice Křešín na...

Na čtvrtkilometrovém stožáru atmosférické stanice Křešín na Pelhřimovsku se objeví nové přístroje za zhruba 25 milionů...

Najdete na iDNES.cz