Kraj Vysočina nenechá středním školám volnost v počtu přijímaných studentů. Jejich počet chce regulovat podle ekonomických možností i podle situace na trhu práce. Ilustrační snímek.

Kraj Vysočina nenechá středním školám volnost v počtu přijímaných studentů. Jejich počet chce regulovat podle ekonomických možností i podle situace na trhu práce. Ilustrační snímek. | foto: David Port, MF DNES

Nechceme tolik holiček a číšníků, rozhodli radní a zpřísnili přijímačky

  • 2
Kraj Vysočina nechce dál pozorovat růst počtu nezaměstnaných absolventů některých oborů. Týká se to hlavně kuchařů, číšníků, autoelektrikářů nebo kadeřnic, ale také mladých, kteří mají za sebou všeobecné studium na gymnáziu. Docílit toho chce zpřísněním přijímacích zkoušek na některé školy.

Uchazeči o studium na gymnáziích a některých oborech středních škol na Vysočině to budou mít příští rok v přijímacím řízení těžší.

Úkoly pro ředitele

* Nezvyšovat počet tříd prvních ročníků gymnázií.

* Nezvyšovat počty žáků a žákyň, případně tříd, v učebních oborech jako kuchař-číšník, cukrář, kadeřnice, mechanik opravář motorových vozidel a autoelektrikář.

Pozn.: Toto je pouze výběr z doporučení.

Radní kraje schválili usnesení, které doporučuje ředitelům škol zřizovaných krajem zpřísnit přijímací řízení - tak, aby bylo možno regulovat počty žáků a otevíraných tříd.

Kraj tak reaguje na současný demografický vývoj na Vysočině, situaci na trhu práce a finanční možnosti Vysočiny.

Změny se dotknou především počtu přijímaných žáků a tříd prvních ročníků. Ty by se oproti loňsku neměly zvyšovat. Bez omezení by naopak mělo zůstat množství zájemců o studium při práci, které by naopak měly školy podpořit.

"Bohužel máme obrovské množství studentů v oborech, ve kterých nenajdou uplatnění a musí se rekvalifikovat, anebo jsou nezaměstnatelní," vysvětlil důvody přijetí nového doporučení pro šéfy středních škol hejtman kraje Jiří Běhounek.

Otevření tříd s méně žáky jen po konzultaci s krajem

Oproti loňskému roku by se neměly zvyšovat počty žáků v oborech kuchař-číšník, cukrář, kadeřnice, mechanik a autoelektrikář. Navyšování množství tříd by nemělo proběhnout ani na gymnáziích a středních odborných školách.

"My si už čtyři roky držíme počty stejné, možná máme i malinko pokles počtu žáků, takže nás se to nijak nedotkne," okomentoval doporučení kraje ředitel Střední školy řemesel a služeb ve Velkém Meziříčí Milan Veber.

Největší zájem na škole je podle něj o obor opravář zemědělských strojů, jehož absolventi si však uplatnění na trhu práce i díky svářečským zkouškám a získanému řidičskému průkazu najdou bez problému.

Stanoveny jsou i minimální počty žáků, se kterými je možné třídu otevřít. "Pokud bude přihlášených pouze 40 žáků k přijímací zkoušce na maturitní obory a osm ke studiu na odborná učiliště, stanovujeme ředitelům škol povinnost projednat s odborem školství možná ekonomická rizika otevření takových tříd," řekl vedoucí odboru školství, mládeže a sportu na krajském úřadu Miroslav Pech.

Chystají se jednotné přijímací zkoušky pro víceletá gymnázia

Významnou letošní novinkou je i snaha o nalezení jednotné formy přijímací zkoušky pro všechna víceletá gymnázia. "Rádi bychom jednotné přijímací zkoušky na gymnázia zavedli již pro akademický rok 2014/2015," doplnil Pech. Společnost, která testy vytvoří, zatím vybrána není.

Debaty s řediteli gymnázií již probíhají, ne všichni jsou však s doporučením spokojeni.

"Máme tu osvědčený a zavedený systém, který nám naprosto vyhovuje. A tohle bude akorát působit komplikace. Trošku to cítím jako omezování ředitelů," přemítal ředitel telčského Gymnázia Otokara Březiny Stanislav Máca.

K regulaci počtu žáků má sloužit také úprava podoby samotné přijímací zkoušky. Nejvýznamnějším parametrem pro přijetí do některých maturitních oborů má být od příštího roku výsledek přijímací zkoušky, a to bez ohledu na známky ze základní školy.