Město a kraj se dohodly. Žďárské školy získají tělocvičnu za 70 milionů

  8:59aktualizováno  8:59
Je to dobrá zpráva pro studenty žďárské průmyslové školy a sousedního gymnázia. A také pro některé místní sportovní kluby. Kraj Vysočina se nedávno dohodl s městem na podmínkách stavby nové tělocvičny a v příštích letech vyroste u průmyslovky nové sportoviště.

Nové sportoviště ve Žďáru nad Sázavou zaplní volný prostor u průmyslové školy. Vznikne parkoviště i spojovací krček se šatnami. | foto: Ateliér Santis

„Na základě společné dohody budou moci sportovní zařízení využívat jak žáci krajských středních škol v rámci výuky tělesné výchovy, tak i občané města a tamní sportovní oddíly,“ řekla krajská radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Předpokládaná cena je podle studie přes 71 milionů korun včetně daně. Před lety se mluvilo o částce zhruba 55 milionů.

„Město se zavázalo, že bude halu spolufinancovat částkou ve výši 33 procent, maximálně však 23 miliony korun,“ vysvětluje žďárský místostarosta Josef Klement.

Částka, kterou město zaplatí, může být nižší, pokud kraj coby investor vysoutěží lepší cenu.

O potřebnosti nové tělocvičny se diskutuje už řadu let. Zástupci kraje a města se však dlouho nemohli shodnout, jak se o investici podělí. Vedení města před dvěma a půl roky nabídlo hejtmanovi spolufinancování pouze do výše 15 milionů korun, a dohoda vázla.

Fotogalerie

Přitom obě krajské střední školy v dané lokalitě, tedy Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola i sousední gymnázium, po sportovišti dlouhodobě volají.

„Jsme velmi rádi, že došlo k dohodě, i na podmínkách provozování,“ reagoval ředitel průmyslovky Jaroslav Kletečka. „Čekáme poměrně dlouho. Už v roce 2014, kdy se sloučily žďárské technické školy, jsem měl v programu, že musíme vybudovat sportoviště pro tělesnou výchovu,“ dodal.

Podle Kletečky by se mělo příští rok začít projektovat a ten následující stavět.

Gymnazisté chodí jinam

Průmyslováci dosud využívají školní tělocvičnu se sníženým stropem, gymnázium nedisponuje ani tou. Obě školy přitom navštěvuje podle dostupných údajů kolem 1 300 studentů.

„Máme malou tělocvičnu a gymnastický sál. Obě místnosti jsou pro hodiny tělesné výchovy velmi nevhodné. Míčové hry se zde prakticky hrát nedají kvůli nízkým stropům sálu a malým rozměrům tělocvičny,“ popisoval už dříve možnosti pro výuku ředitel gymnázia Vlastimil Čepelák.

Gymnázium si proto pronajímá tělocvičnu Active – střediska volného času, kam studenti musí přecházet. V závislosti na počasí využívají studenti venkovní atletické hřiště ve školním areálu.

Podle kraje bude tělocvična s rozměry 44 x 25 metrů dostatečně velká, aby splňovala parametry pro činnost městských sportovních oddílů florbalu, volejbalu nebo například nohejbalu.

Zatímco dopoledne bude sportoviště sloužit školákům, odpoledne a večer jej využijí sportovní oddíly.

„Město bude mít pro svoje oddíly slevu čtyřicet procent stanovených hodinových nákladů,“ zmínil místostarosta Klement.

Florbalisté mají zájem

Tělocvičnu by rád obsadil také florbalový klub Hippos. „Dosud jediný prostor s odpovídajícími rozměry a vybavením pro florbalové soutěže je sportovní hala Bouchalky. Ovšem o ni je velký zájem, při plánování našich aktivit se musíme dohodnout s dalšími subjekty. Proto vítáme jakoukoliv snahu, která povede k navýšení prostor pro naše tréninky a soutěže,“ reagoval člen vedení klubu Jiří Tlustý.

Podle něj nyní musí Hippos, kteří mají 200 aktivních členů ve 13 družstev, uměle tlumit svoje aktivity. „Nejsme schopni uspokojit rostoucí zájem dětí a mládeže právě kvůli chybějícím tréninkovým prostorám a silné víkendové obsazenosti haly na Bouchalkách pro soutěžní utkání,“ dodává Tlustý.

Autor:

Nejčtenější

Příslušník StB se marně snažil překazit natáčení filmu Císařův pekař

Cisařův pekař

V zájmu dělnické třídy není vhodné, aby film Císařův pekař - Pekařův císař s Janem Werichem vznikl. Jeho ideová hodnota...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Jihlava vyhrála posedmé v řadě a na vedoucí Budějovice ztrácí jediný bod

Momentka z prvoligového duelu Jihlava vs. Kladno (modrobílá)

Jihlavští hokejisté si ve 24. kole první ligy poradili s Litoměřicemi 5:2 a díky sedmé výhře v řadě ztrácejí na vedoucí...

První liga: Kladno prohrálo s Kadaní, Budějovice a Jihlava uspěly venku

Radost jihlavských hokejistů

Lídr z Českých Budějovic si v 25. kole první hokejové ligy dojel pro suverénní výhru 4:0 do Ústí, druhá Jihlava uspěla...

Lidé si koupili nové byty, stavba ale kvůli insolvenci firmy PSJ stojí

Toto je pohled na budoucí Rezidenci Vrchlického, jež má sousedit s krajským...

Na místě bývalých Štefánikových kasáren v Jihlavě má vyrůst 63 bytů. I když už je většina z nich prodaných, práce ve...

Další z rubriky

Penzista jezdí těšit lidi flašinetem, města si vybírá podle nálady

S flašinetem objíždí Jan Novák města zhruba šest let. Své štace si vybírá podle...

O jihlavském Masarykově náměstí se říká, že nežije. Politici a úředníci si lámou hlavy s tím, jak centrální...

VIDEO: K dívce si přisedl zloděj a sebral jí mobil, muže hledá policie

Zloděj obral dívku o mobil

Chvilička nepozornosti stačila k tomu, aby dívka v hale na autobusovém nádraží v Jihlavě přišla o svůj mobilní telefon....

Znal jsem i sedmdesátiletého hráče, takže mám pořád čas, říká kuželkář

V Jihlavě Jan Kotyza kdysi s kuželkami jako kluk začal a teď už za ni druhou...

Letos je to osm let, co se stal Jan Kotyza vicemistrem světa v kuželkách jednotlivců. A ačkoli v reprezentaci už rodák...

Najdete na iDNES.cz