Kraj Vysočina v průzkumu příliš nezabodoval. Horší byl už jen Zlínský kraj.

Kraj Vysočina v průzkumu příliš nezabodoval. Horší byl už jen Zlínský kraj. | foto: Koláž - iDNES.cz

Mercedes Vysočina se trošku zadrhl, v hodnocení dojel jako předposlední

  • 1
Vysoká škola ekonomická v Praze vypracovala se společností MasterCard studii o českých centrech rozvoje. Kraj Vysočina si podle ní mezi lety 2008 a 2012 nevedl nikterak dobře. Jen Zlínsko dopadlo hůře. Podle hejtmana Jiřího Běhounka si však průzkum protiřečí a není přesný.

Kdyby se dělal závod krajů v tom, který se od roku 2008 do letoška rozvíjel nejvíce, pak by na prvním místě bylo Ústecko, na posledním Zlínsko a  těsně před ním na třinácté pozici Vysočina.

Jak se rozvíjely kraje v letech 2008 - 2012

Nadprůměrně

1. Ústecký kraj

2. Liberecký kraj

3. Moravskoslezský kraj

4. Karlovarský kraj

Podprůměrně

11. Jihomoravský kraj

12. Královéhradecký kraj

13. Kraj Vysočina

14. Zlínsky kraj

Region, který byl exhejtmanem Vystrčilem z ODS v minulosti nazýván "mercedesem" mezi kraji, ztratil na dynamice. Vyplývá to alespoň z průzkumu, který zpracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Co z dvanácti kriterií Vysočině přilepšovalo? Třeba nárůst platů a vývoj počtu plátců daně z přidané hodnoty. "V obou kategoriích skončila Vysočina na čtvrtém místě," uvedl vedoucí zpracovatelského týmu Milan Damborský.

A kde Vysočina sbírala minusové body? Kvůli nárůstu nezaměstnanosti a počtu uchazečů o jedno volné pracovní místo. Zvýšily se také příspěvky na bydlení a nedařilo se výrazněji redukovat kriminalitu. I když tento poslední bod má své ale...

"Kriminalita v regionu během let 2008 a 2012 stagnovala. Nedošlo zde sice k poklesu, nicméně Vysočina se pohybuje, co do počtu trestných činů na tisíc obyvatel, hluboko pod průměrem republiky," uznal Damborský.

Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD) nesouhlasí s metodikou průzkumu. "Ten průzkum si protiřečí. Máme na jedné straně nejnižší kriminalitu, a když se tady objeví násilný trestný čin, tak procentuálně to vychází pro nás špatně," upozornil Běhounek.

Dodal, že kraj také dostal minusové body za to, že nemá tolik vysokoškolsky vzdělaných lidí. "Ale my nemůžeme za to, že vysokou školu jsme tady dlouhou dobu vůbec neměli, a tu, co v Jihlavě máme, se snažíme podporovat," řekl hejtman.

"Ekonomiku tady kdysi nastartovaly jihlavské firmy Bosch a Automotive Lighting. Zatím není další takový velký partner, který by to hospodářství tady v kraji nějak významně rozšiřoval. To je podle mě chyba. Řešením by mohlo být vytipování vhodných prostor a jejich následné nabídnutí firmám," reagoval jihlavský podnikatel Jaroslav Dobrovolný.

Od roku 2008 se zvýšila nezaměstnanost ze 4,6 na 8,1 procenta, průměrný plat se zvedl z 19 738 na 21 424 korun.